Jump to content

MP3 Playere de masina


hiro
 Share

Postare recomandată

Am vazut ca s-a vorbit mult atat de Midocar cat si de PoRo cat si de alte reprezentante,si mi s-a parut normal la momentul respectiv sa spun si eu de Dan Don dar recunosc ca nu a fost folositor mai ales celor din afara Bucurestiului si ca trebuia sa specific ce au facut ei la masina.Am revenit si am completat .

Subiectul este inchis din punctul meu de vedere.

Si pentru cei mai priceputi se gasesc mufe in targ pentru casetofoane

1 mufa alimentarea cu + si - cat si impamantarea

1 mufa cu boxele

Nu se taie vechile mufe(firele) ci se dezizoleaza si se leaga apoi banda izoler pe deasupra;asta in cazul in care nu aveti sursa de curent pentru pistol de lipit

Modificat de crash
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 354
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    24

  • dracula

    23

  • AlexBanu

    21

  • Vladi

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si pentru cei mai priceputi se gasesc mufe in targ pentru casetofoane

1 mufa alimentarea cu + si - cat si impamantarea

1 mufa cu boxele

Nu se taie vechile mufe(firele) ci se dezizoleaza si se leaga apoi banda izoler pe deasupra;asta in cazul in care nu aveti sursa de curent pentru pistol de lipit

<{POST_SNAPBACK}>

1. Mufe pentru ce? Doar pe masina ai ISO, MP3 playerele sunt ISO deci totul e plug&play.

2. Impamantare in masina?! cum vine asta? :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe masina am ISO dar la mp3 am mufa speciala. intre ele adaptor. numai eu stiu cum am facut sa le bag pe toate ca sa nu le stric. mai am si cooler la mp3 care nu trebuie obturat, fire amplif, fire sub ... fire, fire, fire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se potrivesc intotdeauna cu toate ca au aceleasi mufe,de obicei problema apare la situarea firelor cu + si - care difera de la o firma producatoare(de HU) la alta.

La mine mufele masinii erau diferite fata de cele ale mp3-ului

Ground-ul este prezent la majoritatea HU si se foloseste pt a elimina din bazait(interferente audio)ground(negru=minus rosu=plus si galben=ground) sunt multi care recomanda folosirea ground-ului eu am dat un

eu o sa folosesc ground-ul pentru a elimina bazaitul cand folosesc HU ca amplificator(sa zicem ca am un dvd player portabil si vreau sunet in toate boxele)

sau pentru eliminarea distorsiunilor imaginii la lcd (stati linistiti nu mai am lcd).

Am testat ps2 in masina si m-am jucat 30 min iar ca sa scap de bazait din boxe si de distorsiunea imaginii am folosit ground-ul

Ground-un fir mai gros si cat mai scurt legat la caroserie (direct pe schelet metalic ,in portiunea de contact trebuie curatata vopseaua )si strans puternic surubul

Sper sa nu va incurc mai rau

:eek:

Modificat de crash
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok ... acum a priceput ce vroiai sa spui cu ground-ul ala. Cand ai spus impamantare am ramas suprins deoarece e cam sa ai impamantare la masina :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu unde sa postez intrebarea, sper sa nu fiu off topic: care e diferenta de calitate intre *cda si *mp3? Stiu ca cda-urile (teoretic) sunt de o calitate mai buna , cat despre mp3-uri caeasta calitate este influentata de bitrate? Care este bitrate-ul la care un mp3 se aude la fel de "clar" ca un cda? Exista soft pentru transformarea unui mp3 cu un bitrate mai jos intr-unul cu un bitrate mai inalt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.cda este formatul clasic de CD, la calitatea maxima pe care si-a permis-o fabricantul de CD (cea mai buna calitate o are muzica inregistrata SI procesata digital). Se spune ca un bitrate de 192kbps e deja HIFI, eu nu sesizez diferenta nici la 128kbps (o fi urechea mea...) Altii recomanda folosirea VBR (variable bit rate) care are si el setari de calitate.

Despre softul dorit nu am cunostinta, dar nu cred sa poti transforma gemul in prune, cu pastrarea tuturor calitatilor initiale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu simt diferenta de la 128 la 192;ca si diferenta intre 192 si 320

192 sunt suficienti

Winamp poate sa iti arate 192 si de fapt el sa fie de 128 sau mai putin

sunt anumite programe care pot "maslui" KBPS adik:iau de pe caseta la calitate proasta salvez .wav pe hdd si ma apuc sa-l transform in orice 320

Conteaza foarte mult sursa de muzica!

si cda-urile pot sa se auda mai prost decat mp3-urile ex: cda facut dupa un mp3

mp3 facut dupa cda original

prin compresie mp3 pierde din calitate ,prin decompresie mp3 sursa nu se poate obtine un cda mai bun ca mp3 sursa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Formatul MP3 este un format comprimat, nu va suna niciodata la fel cu un cd audio. Totusi, un mp3 encodat la 256 kbps suna destul de bine. De exemplu, multe din posturile de radio din tara si din Buc fac emisie (si) din MP3 si pe post se aude atat de bine cat se poate auzi FM. Daca vrei sa transformi CD audio in MP3 iti recomand Audio Catalyst, care face treaba destul de buna si cateodata iti si pune singur titlurile la melodii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu simt diferenta de la 128 la 192;ca si diferenta intre 192 si 320

192 sunt

Modificat de sebica79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se potrivesc intotdeauna cu toate ca au aceleasi mufe,de obicei problema apare la situarea firelor cu + si - care difera de la o firma producatoare(de HU) la alta.

La mine mufele masinii erau diferite fata de cele ale mp3-ului

Ground-ul este prezent la majoritatea HU si se foloseste pt a elimina din bazait(interferente audio)ground(negru=minus rosu=plus si galben=ground) sunt multi care recomanda folosirea ground-ului eu am dat un

eu o sa folosesc ground-ul pentru a elimina bazaitul cand folosesc HU ca amplificator(sa zicem ca am un dvd player portabil si vreau sunet in toate boxele)

sau pentru eliminarea distorsiunilor imaginii la lcd (stati linistiti nu mai am lcd).

Am testat ps2 in masina si m-am jucat 30 min iar ca sa scap de bazait din boxe si de distorsiunea imaginii am folosit ground-ul

Ground-un fir mai gros si cat mai scurt legat la caroserie (direct pe schelet metalic ,in portiunea de contact trebuie curatata vopseaua )si strans puternic surubul

Sper sa nu va incurc mai rau

:)

<{POST_SNAPBACK}>

Salutare,

Un alt lucru foarte important este si plusul, trebuie sa fie un fir gros pentru a evtita palpairea la volum ridicat a luminii de pe casetofon - nu ajunge curentul, intensitatea curentului.

Numai bine !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Nu exista notiunea de 'mai tare' daca comparam doua modele echivalente in gama de la cele 2 marci. Dupa mine ambele sunt medii de gama iar sonoritatea lor este diferita. Pentru urechea mea, sunetul Clarion este mai placut. Pentru tine s-ar putea sa fie altfel. In ce priveste difuzoarele, exista si alte marci in afara de JBL sau Infinity, Precizeaza un buget si poate te indrumam cumva !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Pentru ca topicurile generale despre HU in aceasta arie sunt relativ vechi, o sa-l resuscitez pe acesta:

Am dat peste o unitate Clarion FB289RBT care are NUMAI cititor de carduri SD, sistem Bluetooth cu A2DP integrat si microfon extern pentru handsfree, intrare AUX si radioFM. Este exact ceea ce mi-am dorit demult (fara CD-uri in masina, fara marketing de genul "pregatit pentru iPod, pregatit pentru BT, pregatit pentru bla bla"), in plus nu am avut nicio experienta neplacuta cu Clarion.

A montat cineva aceasta unitate? Un feedback?

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte misto blitz. Vreau si eu asa ceva. Mai exista ceva asemanator de la alte marci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul, nu stiu ce sa zic. Probabil ca ca sunt modele si de la alte firme insa nu la pretul asta si nici cu designul asta. Sincer, NU ma intereseaza cdplayer cu mp3 bla bla. Chiar povesteam cu cativa colegi acum vreun an de ce se mai fac HU care citesc cd-uri cand exista la preturi derizorii memorii USB, carduri etc etc. Si iata ca am gasit replica Clarion. Oricum, nici macar bluetooth-ul ala nu m-a interesat dar daca il are, de ce nu. Era perfect daca avea si intrare USB dar nu ma plang. Are insa intrare AUX, in felul asta e multumita si sotia care vrea sa asculte muzica de pe mp3player (nu, nu e iPod, e iRiver :lol: ).

Vroiam insa si pareri de la useri care au montat asa ceva (deocamdata n-am vazut decat cateva pe youtube). Mai astept.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vandut si montat asa ceva unor clienti care au fost foarte incantati. Exista doua versiuni una pe alb si una pe negru. E o unitate bunicica daca nu ai pretentii de audiofil mai ales ca merge cu mp3-uri si nu cu CDDA.

Ca si unitati similare mai sunt cele de la alpine IDA-urile si de la Blaupunkt care merg numai cu SD. Dintre cele 3 cel mai ok din punct de vedere al calitatii sunetului mi s-a parut Clarionul pe gama lui de pret iar per total Alpine IDA-X001 care deja sare de 1000 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Alex de feedback; mai astept si pareri de utilizatori poate chiar si vis-a-vis de fiabilitate.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare

M-ar interesa urmatorul mp3 player de la Blaupunkt...blaupunkt

Oare are cineva montat sau stie vreun coleg cum se comporta aparatul respectiv si cum functioneaza telecomanda de la volan click

Multumesc anticipat :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu pe masina am un Sony BT 2500 http://www.price.ro/specificatii_sony_bt_2500_70499.htm

Se integreaza destul de bine in bordul masinii ca si culoare / iluminare.

De curand am cumparat si 2 seturi de boxe de la Mac Audio http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...o_Flat/PF_16.2/

Abia astept sa le montez pe masina sa vad rezultatul.

O parere?

E buna combinatia?

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am ocazia sa-mi schimb cd-player-ul din masina.

As avea 3 optiuni la care m-am gandit:

Blaupunkt Hamburg MP68 - favoritul meu (are si handsfree bluetooth si USB)

lbktcdpl018.th.jpg

BLAUPUNKT SEATTLE MP57 - doar bluetooth si display color

cdaseattlemp570.th.jpg

SONY CDX-GT620U - doar USB

cdacdxgt6200.th.jpg

Ce parere aveti de ele?

Care credeti ca ar merita cel mai bine?

Inainte aveam un MP3 Sony si foloseam un CD-RW ca sa tot schimb melodiile. In acest sens cred ca un USB ar fi binevenit.

Iar de handsfree-ul bluetooth as avea mare nevoie. Primul model vad ca e si dedicat acestui lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Eu pe masina mea am un SONY CDX-GT620U si sunt foarte multumit de el. Din pacate am doar pe fata boxe+tweetere si nu il pot folosi la putere maxima. Luna care vine imi bag si pe spate boxe+tweetere (inca sunt in cautare) si atunci o sa vad ce poate cu adevarat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

c_o_s_m_i_n de asta ce parere ai?

http://www.booster.ro/car-sound/cd-mp3-pla...h-usb-3492.html

Le imbina pe amandoua (bluetooth si USB) si cred ca se integreaza mai bine in bordul de Passat (iti spun din propria experienta)

al meu e fara USB

dsc00002mq6.th.jpg

daca e sa alegi unul din cele 3 propuse de tine, atunci - Blaupunkt Hamburg MP68

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, oriunde sun in tara, nu mai gasesc pe stoc si nici nu vor mai aduce modelul asta. Nu stiu ce dracu se intampla cu marca asta. Cica nu mai importa Blaupunkt si nici nu vor mai importa. :blah_:

Intre timp am mai studiat si niste review-uri despre el si se pare ca totusi MP68 voi alege.

Chestia la Blaupunkt-ul asta e ca are 4000 de culori si poti alege orice culoare doresti. Deci s-ar incadra cat de cat in bord.

Acum am un SONY CDX GT300 si imi place, dar as vrea si bluetooth si USB. Iar Blaupunkt-ul pare mai superior la auditie fata de SONY.

PS: cum merge bluetooth-ul? Se aude bine ce vorbesti in microfonul incorporat in fata detasabila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!