Jump to content

MP3 Playere de masina


hiro
 Share

Postare recomandată

Salve,

Cum tractorul meu a venit fara muzicuta m-am gindit ca in loc sa montez o magazie de CD-uri sa iau un CD Player de masina cu MP3.

Pe un CD-ROM cu MP3 incap melodii cam cit pe 10 CD-uri cu muzica obisnuita. Iar cum pe Internet pot sa gasesc aproape orice melodie in format mp3, n-am stat prea mult pe ginduri.

Am luat un Kenwood KDC-MP6090R. E CD Player/Tuner AM/FM, stie MP3, 4X45W, are afisaj color, stie ID3TAG (afiseaza interpretul si numele melodiilor), fata detasabila, telecomanda infrarosu de pe volan, etc.

Cum asta a fost acu 2 ani, atunci Kenwood a fost singura optiune intre timp au aparut cu zecile. As vrea sa stiu daca aveti MP3 playere de alt tip din zilele noastre si cam ce stiu, cum se comporta ?

hyper

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 354
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    24

  • dracula

    23

  • AlexBanu

    21

  • Vladi

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Administrator

cel mai ieftin model care poti sa-l gasesti e de la Aiwa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai spune-ne in primul rand cum se comporta Kewood-ul tau. Eu sunt fan Kenwood ... daca mi-as lua MP3 de masina, mi-as lua Kenwood. ... sau Alpine :lol: dar astea sunt mult mai scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve,

Kenwoodul meu cu MP3 suna excelent, curat si tare... aitit de tare incit mi-a si ars una din difuzoarele de inalte din portiera de la spate.

Habar nu am de ce putere sint difuzoarele cu care vine Octavia, dar se pare ca 45W din Kenwood a fost prea mult.

Daca iti pui Kenwood atentie ca iti trebuie un mic dispozitiv care alimenteaza amplificatorul de antena, altfel receptia de radio mai ales in AM este extrem de slaba. Radiourile de serie din VW au incoporate alimentarea asta dar cele aftermarket gen Kenwood, Alpine, Aiwa etc. nu.

Merita sa-ti pui telecomanda de volan, desi e destul de scumpa. Iti poate salva viata... sint foarte multe accidente cauzate de faptul ca soferul butoneaza la CD Player in loc sa urmareasca traficul. Asa cu telecomanda schimbi posturile, melodiile, volumul fara sa-ti iei miinile de pe volan si sa te uiti in alta pate.

Pina acum n-am avut probleme deosebite cu MP3 playerul, atita tot ca dupa o vreme s-au oxidat contactele de la fatzeta detasabila si citeodata mi se stingea displayul. Dupa ce am curatat contactele totul a revenit la normal.

Una peste aslta... urmatorul meu MP3/WMA player sigur va fi Kenwood.

hyper

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot veni vorba (si noua interfata OBD II in tara), la montarea altor echipamente audio decat cele originale VW la modelele dupa 1996, trebuie sa aveti grija la conectica originala.

Unul din firele conectate la RC/CD (K-line) este folosit pentru initierea modului de test prin portul OBD II. O conectare la +12 V produce mari neplaceri ulterioare la conectarea VAG-Comului.

Acesasta problema este explicata pe larg aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

si ca sa stie lumea cam cum arata uite o poza cu ampliful tau xm255.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ca sa stie lumea cam cum arata uite o poza cu ampliful tau xm255.gif

Este! asa arata ;-)) acum nu mai trebuie decat sa-l pun pe masina.... abia astept sa vad cum suna.... acum am CDX-MP30 Sony, amplif Sony XM 255 EX, sub Jensen ( inca nu stiu esact ce model...:-( ) si 8 boxe ( 4 tweetere) ....ieeeeeee :shock:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ca sa stie lumea cam cum arata uite o poza cu ampliful tau xm255.gif

Este! asa arata ;-)) acum nu mai trebuie decat sa-l pun pe masina.... abia astept sa vad cum suna.... acum am CDX-MP30 Sony, amplif Sony XM 255 EX, sub Jensen ( inca nu stiu esact ce model...:-( ) si 8 boxe ( 4 tweetere) ....ieeeeeee :shock:

MERGEEEE! :geek:

mi-am luat si un kit de cabluri pt amplif, ca asa se cade..... sambata l-am montat, si a trebuit sa dau basul mai incet, ca imi vibreaza oglinda retrovizoare...... dar se aude super, mai ales de pe MP3..... hehe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi sony-ul meu a primit cadou si un wired remote joystick.... e super misto!!! :shock: nu mai trebuie sa-mi iau ochii de pe drum!! in oras, e ideal!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mp3 in masina...

MP3 este un format de compresie audio CU PIERDERE CALITATIVA! Asta inseamna ca majoritatea mp3-urilor se vor auzi mult mai prost decat originalul. Calitatea lor mai depinde si de codecul de compresie, de bitrate. In concluzie, eu va recomand sa downlodati si sa folositi doar mp3-uri la un bitrate minim de 192kbps (asta daca vreti calitate medie). Grija mare!!

PS: Pentru cei care obisnuiti sa compimati muzica...va LAME

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mp3 in masina...

MP3 este un format de compresie audio CU PIERDERE CALITATIVA! Asta inseamna ca majoritatea mp3-urilor se vor auzi mult mai prost decat originalul. Calitatea lor mai depinde si de codecul de compresie, de bitrate. In concluzie, eu va recomand sa downlodati si sa folositi doar mp3-uri la un bitrate minim de 192kbps (asta daca vreti calitate medie). Grija mare!!

PS: Pentru cei care obisnuiti sa compimati muzica...va LAME

pierderea este mica.... calitativ, mp3 suna mai bine decat radio FM...so.... cat despre cantitatea de muzica dusa pe un cd cu mp3..... am avut 3 cd-uri cu mp3 si am ascultat de mi-i s-au lungit urechile..;-))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e sa ne legam de pierderi astea exista si la mp3 si la minidisc ba chiar nici cd-ul nu e perfect

dar nu e cazul

in masina solutia cu mp3 e perfecta (parerea mea) ptr ca:

1. cu scule decente suna mai mult decat multumitor (trebuie totusi subwoofer :( )

2. nu umblu cu 10 cd-uri dupa mine si uit unde sunt, in casa sau in masina

3. id3 tag-ul e cool

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o solutie eleganta pentru voi...un mp3 player portabil conectat printr-un dispozitiv wireless la head-unit....mp3-playerul il puteti pune oriunde in masina, nici macar nu trebuie sa se vada...

Tot ceea ceaveti nevoie este asta... http://www.tigerdirect.com/applications/Se...p?sku=F250-1002

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti sa adaptezi cd-playerul normal sa decodeze mp3...dar nu crezi ca e mai elegant si mai ieftin sa ai un mp3 player portabil atasat de device-ul de care v-am povestit? Eu asa ceva incerc sa fac. Am sa va invit sa vedeti rezultatul cand am componentele :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ca sa stie lumea cam cum arata uite o poza cu ampliful tau

voinea, unde ai gasit poza cu ampliful?? ca io vreau niste specificatii...;-) vreau sa incerc sa-l pun si la receiver-ul Technics din casa, sa-i fac o proba.... dar nu stiu ce transformator imi trebuie..... output 12V ???Amps??

am gasit niste informatii : consum 15 A, remote 1.4 mA

unde gasesc un transf de 12 V ;15 A ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit niste informatii : consum 15 A, remote 1.4 mA

unde gasesc un transf de 12 V ;15 A ??

am gasit un transf 220V/12V la 10 A.....costa 810 000 lei... ma mai gandesc..... :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-ti trebuie transformator. eu am tinut un chef cu statia de masina :study: cu 2 redresoare (chestia aia cu care se incarca bateria) ! Eu cu 2 redresoare nu am putut sa o dau la maxim ca se oprea (insuficienta putere). Am folosit-o pe toate 4 canale! Acuma o am in masina cu 2 suburi pe ea si nu pot sa o tin mult la maxim, clipoceste becul de la power in ritmul basului de pot sa fac discoteca cu el ! :study: :ok: :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!