Jump to content

Probleme aparute intre incheierea contractului si livrarea efectiva a autoturismului


Florinutzu
 Share

Postare recomandată

As dori sa stiu cum s-a intamplat in cazurile voastre pentru ca se pare ca ma confrunt cu o posibila pierdere de ordinul a cateva sute de euro pe care ar trebui sa ii aduc in momentul semnarii contractului efectiv.

Iata exemplul urmator :

Daca masina costa 15.000 sa spunem cu tot cu tva.

Eu aduc sa zicem 5.000 avans iar cei 10.000 vor fi credit (leasing) prin PLR.

Valoarea la semnarea contractului cand se da si avansul este calculata la cursul Porsche Bank, care astazi este de 4.1295 lei la euro (BNR = 4.1214)

Dar in momentul in care masina va fi livrata, se va semna contractul definitiv iar cei 10.000 euro de la PLR va trebui sa ii vind catre Porsche Bank si sa ii transform in RON deoarece contractul final se semneaza doar in RON (nu se poate plati in euro). Nu ? Sau se face altfel ? Sau se ia tot cursul fix intern ?

Automat daca vind cei 10.000 euro ii voi vinde la cursul de cumparare de catre Porsche Bank care e ca la orice banca sa zicem cam cu 800 lei vechi mai mic, deci automat va trebui sa completez cu vreo 200 euro, pentru ca voi pierde la conversie.

Iar in cazul TRIST, in care timp de 2 luni pana vine masina cursul euro scade cu 500 de lei vechi sa spunem (ceea ce s-a mai intamplat) va trebui sa completez cu inca 1-200 euro diferenta initiala, pentru ca cei 10.000 euro vor valora mai putin peste cele doua luni in care va scadea cursul.

Va rog mult spuneti-mi cum a fost in cazul vostru pentru ca 3-400 euro inseamna vreo 2-3 optionale serioase iar dealerul nu vrea sa imi dea aceasta informatie.

Stiti prea bine ca fiecare ban conteaza si nu vreau sa iau o decizie gresita.

Va multumesc.

Semnat: Un viitor posesor de Octavia 2 FL. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se plateste in ron

da se calculeaza la cursul intern PB.

tu vei plati rata la cursul din ziua emiterii facturii.

pentru mine a fost cat de cat ok cand aveam leasing pentru ca am salariul in euro, deci nu pierdeam mult cand imi venea rata.

Modificat de PsyChoRo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu m-am lamurit prea bine, merg mai greu rotitele ...

deci cei 10.000 ii voi vinde la cursul de cumparare Porsche Bank (care automat este mai mic cu vreo 800 de lei vechi la euro) pentru ca apoi sa ma prezint la casierie cu RON ? ca sa achit factura ?

sau cei 10.000 se vor echivala direct in RON la cursul intern dar din ziua tranzactiei finale (cel asemanator BNR) fara sa mai fie nevoie sa vand cei 10.000 si automat sa pierd inca vreo 2-3-400 euro de la trecerea prin cursul lor de cumparare care automat este mai mic.

multumesc anticipat

Modificat de Florinutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia dragi moderatori sa lasati aceasta intrebare (topic) in categoria Skoda Octavia, cine credeti ca se mai uita aici la Discutii generale si mai ales la legislatie asigurari.

Inteleg ca nu e chiar strict de Octavia 2 intrebarea mea dar voi cumpara una si acolo erau toti care si-au cumparat as fi avut rapid un raspuns...

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati crezi ca se uita la skoda ocavia 2? Daca vrei raspunsuri mult mai multe sanse ai sa le primesti aici in legislatie si asigurari. Aici se uitat TOT forumul nu numa cei care au skoda octavia 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic:

Pai ori daca cumpara Octavia II, Golf, Passat si orice alt produs VAG, finantat prin PLR, tot aici se va discuta.

Nu este o discutie despre masina Octavia ci despre procedurile de schimb valutar.

on topic:

PLR te va factura la cursul Porsche Bank, care este un curs "o idee" mai scump decat cursul oficial BNR.

De ce este mai scump: este politica fiecarei firme; nu scrie ca trebuie sa fie obligatoriu cursul BNR ci este numai un curs de referinta.

Asa ca daca ai euro, este cam nasol, deoarece trebuie sa schimbi la cursul de cumparare, care este putin mai mic decat cel de referinta si apoi PLR o sa te factureze la cursul mediu la Porsche Bank.

Plati in valuta nu cred ca se pot face pe plan intern...indiferent de cine este beneficiarul platii!

P.S.

In momentul in care cumperi o masina noua, accepta faptul ca deja ai inceput sa pierzi bani! :icon_cool:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am inteles bine , tu dai 5 000 avans si 10 000 o sa-i achiti in rate ( leasing ) pe o perioada mai mica sau mai mare de timp . Pai cei 10 000 de euro , ii vei plati in lei la cursul PB din data emiterii facturii . Adica spre exemplu , daca ai o rata de 300 de euro pe luna , luna asta poti plati 300 x 4,1292 RON , luna viitoare daca leul se depreciaza poti plati 300 x 4,2325 RON , apoi daca se depreciaza iar , in cea de-a treia luna poti plati 300 x 4,3123 RON si asa mai departe . Este pur si simplu un exemplu nu am de unde sa stiu ce rata vei plati tu ( in euro ) sau care va fi cursul euro-leu din urmatoarele luni cu exactitate . Deci poti plati mai mult sau mai putin in functie de cum evolueaza piata , nu ai cum sa shtii cu exactitate acum . :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu vinzi si nu cumperi nici un Euro, Porsche Leasing va vira automat banii catre Porsche Romania, importatorul masinii. Nu ti se vor da tie banii in mana, nici nu ar avea rost aceasta operatiune. Tot ce trebuie tu sa faci e sa platesti avansul, care bineinteles va fi in RON, suma obtinuta in urma transformarii celor 5000 EURO la un curs ceva mai mare decat cel oficial BNR, care e unul consultativ, bancile comerciale sau firmele putand calcula un curs 2% mai mare decat acest curs BNR.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic:

Pai ori daca cumpara Octavia II, Golf, Passat si orice alt produs VAG, finantat prin PLR, tot aici se va discuta.

Nu este o discutie despre masina Octavia ci despre procedurile de schimb valutar.

on topic:

PLR te va factura la cursul Porsche Bank, care este un curs "o idee" mai scump decat cursul oficial BNR.

De ce este mai scump: este politica fiecarei firme; nu scrie ca trebuie sa fie obligatoriu cursul BNR ci este numai un curs de referinta.

Asa ca daca ai euro, este cam nasol, deoarece trebuie sa schimbi la cursul de cumparare, care este putin mai mic decat cel de referinta si apoi PLR o sa te factureze la cursul mediu la Porsche Bank.

Plati in valuta nu cred ca se pot face pe plan intern...indiferent de cine este beneficiarul platii!

P.S.

In momentul in care cumperi o masina noua, accepta faptul ca deja ai inceput sa pierzi bani! ;)

merci, deci sa inteleg ca este asa cum banuiam cei 10.000 euro va trebui sa ii vand catre porsche bank pierzand astfel in medie vreo 700 de lei vechi la euro, deci sa ma pregatesc cu vreo 200 de euro.

iar in cazul in care euro din momentul in care am semnat contractul si am dat avansul se depreciaza, atunci la achitarea (aprox 2 luni) masinii voi mai pierde inca 1-200 euro.

Semnam contractul la cursul intern porsche bank care este putin mai mare ca BNR dar la vanzarea efectiva in 2 luni, daca iau finantare de la ei, valuta, atunci pierd ca va trebui sa vad valuta catre ei (la cursul de CUMPARARE porsche bank), deoarece nu se poate face plata in euro la noi.

Daca am inteles bine , tu dai 5 000 avans si 10 000 o sa-i achiti in rate ( leasing ) pe o perioada mai mica sau mai mare de timp . Pai cei 10 000 de euro , ii vei plati in lei la cursul PB din data emiterii facturii . Adica spre exemplu , daca ai o rata de 300 de euro pe luna , luna asta poti plati 300 x 4,1292 RON , luna viitoare daca leul se depreciaza poti plati 300 x 4,2325 RON , apoi daca se depreciaza iar , in cea de-a treia luna poti plati 300 x 4,3123 RON si asa mai departe . Este pur si simplu un exemplu nu am de unde sa stiu ce rata vei plati tu ( in euro ) sau care va fi cursul euro-leu din urmatoarele luni cu exactitate . Deci poti plati mai mult sau mai putin in functie de cum evolueaza piata , nu ai cum sa shtii cu exactitate acum . :icon_cool:

nu ma refeream la acest lucru, e evident ca rata va varia ulterior dupa cursul euro. ci ma refeream la momentul cand achit fatura masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU...

Tu vei pierde daca ai euro doar la achitarea avansului, adica 5000 EUR (sau cat dai tu avans).

Cei 10.000 (restul de bani pana la valoarea de 100% a masinii) sunt finantabili si iti vor fi facturati in parti egale/rate lunare la cursul de referinta Porsche Bank (PBR).

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu vinzi si nu cumperi nici un Euro, Porsche Leasing va vira automat banii catre Porsche Romania, importatorul masinii. Nu ti se vor da tie banii in mana, nici nu ar avea rost aceasta operatiune. Tot ce trebuie tu sa faci e sa platesti avansul, care bineinteles va fi in RON, suma obtinuta in urma transformarii celor 5000 EURO la un curs ceva mai mare decat cel oficial BNR, care e unul consultativ, bancile comerciale sau firmele putand calcula un curs 2% mai mare decat acest curs BNR.

Ok inteleg ii vireaza, dar la ce CURS ii vireaza ? (pentru ca factura va fi in RON) la acelasi curs intern porsche bank din ziua achitarii facturii ? sau cand sunt convertiti in lei, trec prin cursul de cumparare al Porsche Bank si automat se pierd cel putin vreo 200 euro ?

NU...

Tu vei pierde daca ai euro doar la achitarea avansului, adica 5000 EUR (sau cat dai tu avans).

Cei 10.000 sunt finantabili si iti vor fi facturati in parti egale/rate lunare la cursul de referinta Porsche Bank (PBR).

cei 5000 euro ii am in ron deci nu as pierde nimic la ei.

Ma refer la cei 10.000, se pare ca nu m-am facut inteles :icon_cool:.

Am scris mai sus din nou, problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PLR vireaza banii la PBR (e problema lor..ca doar PLR iti finanteaza masina..deci are si riscuri) si apoi PLR iti factureaza lunar la cursul PBR. (PLR devine propietar); daca a virat la un curs de 4.2 la PBR si apoi EUR scade la BNR la 3.5, atunci PLR pierde, ca a dat ca fraierul banii la curs 4.2 :icon_cool: , insa iti factureaza la cursul PBR insa acesta nu poate fi mai mare de cursul de ref BNR decat cu putin (daca este 3,5 la BNR, la PBR poate fi 3,55...de exemplu)!

Tu nu pierzi decat la achitarea avansului initial (asta daca ai EUR...insa vad ca ai RON...deci nu pierzi la schimb valutar), ulterior vei plati in RON la curs PBR

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma refer dupa ce PLR devin proprietar. Ci inainte. Ufff

Adica :

Semnez contractul, dau avansul 5000 euro in RON cash si gata scapat de avans, achitat avans.

Si vine partea cu cei 10.000 acum care sunt leasing prin PLR.

Dar cand PLR are banii pentru achitarea facturii, adica atunci cand a sosit si masina si trebuie semnat contractul final si dati toti banii. Banii sunt in euro 10.000. Eu nu pot sa dau euro ci RON ca nu se poate in romania inca plati o factura in euro.

E acu e acu, cei 10.000 trebuie schimbati in RON ca sa putem semna contractul final si achita masina catre PBA sa zicem, cand PLR va deveni proprietarul masinii si problema mea se pune la ce curs se vor schimba cei 10.000 ? La cursul intern PBR adica cel putin mai mare decat BNR sau cum mi se pare normal la cursul de cumparare (pentru ca PBR cumpara 10.000 euro de la mine, urmand ca eu sa achit echivalentul in RON ca sa pot semna contractul final) Daca e la cursul de cumparare atunci de aici ar veni diferenta de vreo 200 de euro. Pentru ca se pierde la vanzarea celor 10.000 euro.

Partea a doua a posibilei pierderi este atunci cand in timpul asta de 2 luni pana saseste masina, daca euro scade, eu voi avea 10.000 euro care in RON vor insemna mai putin si eu cand am dat avansul deja aveam o valoare mai mare in RON. Dar macar lamuriti-ma va rog cu prima parte a problemei.

Asta e problema.

Modificat de Florinutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa-ma sa inteleg:

Tu ai dat 5000 EUR avans ca iti cumperi Ocatvia II. Deci ai finantat-o prin Porsche Leasing.

Daca ai dat banii de avans..inseamna ca, contractul este aprobat...si masina deja achitata (deci PLR deja a virat banii) si..masina o sa iti vina intr-un interval de timp;

Daca nu ai dat avans si astepti sa ti se aprobe contractul, la fel se va proceda...dai avans si la revedere, putin te intereseaza cand si cum si la ce valoare de curs plateste PLR masina.

Cel putin asa stiu...si asa a fost in cazul meu!

Ti-a zis cineva ca trebuie sa platesti diferenta de curs?

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu rata , cristian ti-a explicat foarte bine , va fi cu 2% mai mare decat cursul BNR din ziua facturarii (data care este trecuta pe factura ) . Avansul il poti plati in termen de cateva zile din momentul semnarii contractului , la cursul euro-leu din ziua respectiva in care tu virezi banii . Deci da , daca intre timp leul se depreciaza iar euro creste , tu vei plati mai mult . De asta se recomanda plata avansului exact in ziua semnarii contractului sau cat mai repede posibil . Cursul euro-leu trecut in contract se numeste curs istoric si este unul de referinta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa-ma sa inteleg:

Tu ai dat 5000 EUR avans ca iti cumperi Ocatvia II. Deci ai finantat-o prin Porsche Leasing.

Daca ai dat banii de avans..inseamna ca, contractul este aprobat...si masina deja achitata (deci PLR deja a virat banii) si..masina o sa iti vina intr-un interval de timp;

Daca nu ai dat avans si astepti sa ti se aprobe contractul, la fel se va proceda...dai avans si la revedere, putin te intereseaza cand si cum si la ce valoare de curs plateste PLR masina.

Cel putin asa stiu...si asa a fost in cazul meu!

Ti-a zis cineva ca trebuie sa platesti diferenta de curs?

Cineva mi-a spus mai demult ca a trebuit ca in ziua livrarii si semnarii a tuturor actelor sa mai dea vreo 4-500 euro pentru ca cei 10.000 euro pe care i-a luat initial prin PLR au pierdut din valoare, datorita vanzarii valutei o data catre PBR (trecand prin cursul lor de cumparare, ca sa fie in RON) si inca o data pentru ca in timpul acesta de 2 luni pana a sosit masina euro s-a depreciat putin iar cei 10.000 euro nu mai acopereau integral echivalentul in RON.

In legatura cu rata , cristian ti-a explicat foarte bine , va fi cu 2% mai mare decat cursul BNR din ziua facturarii (data care este trecuta pe factura ) . Avansul il poti plati in termen de cateva zile din momentul semnarii contractului , la cursul euro-leu din ziua respectiva in care tu virezi banii . Deci da , daca intre timp leul se depreciaza iar euro creste , tu vei plati mai mult . De asta se recomanda plata avansului exact in ziua semnarii contractului sau cat mai repede posibil . Cursul euro-leu trecut in contract se numeste curs istoric si este unul de referinta .

Nu ma refer la rata.

Si in legatura cu avansul, da, il voi da in ziua semnarii deci nu va fi aici pierderea mai ales cat avansul il am in RON.

Modificat de Florinutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin cu diferenta curs valutar . La mine asa a fost . Am platit diferenta de curs la valoarea avansului la data platii PORO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu a fost asa...am achitat si gata.

E drept...masina a fost luata de pe stoc, era deja la dealer, insa cel mai bine intreaba-i pe aia de ti-au facut dosarul.

Mi se pare aiurea, ai achitat avans, incheiat contract, cred ca masina deja a fost platita la dealer...nu se poate sa iti mai factureze diferente...

Eu vad cam asa...adica ma duc sa cumpar o masina, o achit integrala, astept sa se fabrice si imi vine la delaer insa nu o pot ridica ca a crecut EURO.

Nu cred...insa mai bine cerceteaza...!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg care-i problema... stai linistit, ca oricum daca vor fi diferente de curs valutar intre ziua virarii avansului si cea a livrarii masinii nu o vei suporta la livrare, pentru ca oricum cursul Euro de-a lungul celor 5 ani sau cati sunt prevazuti in contract nu va fi favorabil tie. Cursul nu are cum sa ramana atat de scazut, atata timp cat fundamentele economiei nu sunt deloc bune.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am cumparat masina, la cursul porshe, euro era 3,41, am intrebat daca achit doar avansul cand soseste masina platesc la cursul de 3,41 restul de bani, au spus ca nu ,trebuie sa platesc la cursul din ziua respectiva.Atunci ,am platit toata suma,si dupa 71 de zile cand a sosit masina cursul lor era de 3,64 avantaj eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin cu diferenta curs valutar . La mine asa a fost . Am platit diferenta de curs la valoarea avansului la data platii PORO

Inseamna ca le-am dat teapa...deoarece am platit avansul al un curs de 3,75 la ora 15.45 dupa amiza si a doua zi a urcat la 3,83 si nimeni nu mi-a facturat diferenta...nici pana in ziua de azi!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florinutzu

Eu am incheiadeja un leasing cu ei si acum sunt in desfasurare cu al 2-lea.

Dupa ce ti se aproba dosarul, unde ai si desfasuratorul ratelor si a avansului, ti se emite factura de avans in lei calculata din scadentarul care e in euro, la cursul Porsche. Dupa ce vine masina, o sa curga ratele, facturile vor fi in lei calculate dupa rata in euro din scadentar la acelasi curs euro la porsche din luna respectiva.

Tu nu pierzi decat daca ai avansul in euro si ii schimbi in lei, dar am inteles ca sunt in lei.

La contractul din 2004 euro era 41000 lei si in 2007 parca euro era 32000 lei, deci in favoarea mea. Nu am platit niciodata diferenta de curs valutar de la o luna la alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am inteles, cei 10.000 euro pe care ii voi lua imprumut de la PLR nu trebuie sa ii vand la cursul de cumparare al bancii, ca apoi sa achit in ron factura, ci se va folosi acel curs intern al porsche bank.

Acest curs fiind singura sursa variabila in ecuatie, adica daca semnez si dau avans la 4,12 si cand soseste masina in 60 de zile, am cei 10.000 euro si cursul scade la 4,05 sa zicem atunci eu va trebui sa aduc diferenta de 700 de lei vechi pentru fiecare euro, deci insemnand in total 700 ron, aproximativ 180 euro.

Eu cand am cumparat masina, la cursul porshe, euro era 3,41, am intrebat daca achit doar avansul cand soseste masina platesc la cursul de 3,41 restul de bani, au spus ca nu ,trebuie sa platesc la cursul din ziua respectiva.Atunci ,am platit toata suma,si dupa 71 de zile cand a sosit masina cursul lor era de 3,64 avantaj eu.

Si sa presupunem ca ai luat vreo 10.000 euro credit, atunci de la 3,41 cand ai semnat la 3,64 inseamna vreo 2300 lei vechi pentru fiecare euro, profit in favoarea ta. Deci asta ar insemna ca cei 10.000 euro ai tai valorau cu vreo 2300 ron in plus la valoarea finala .

In cazul de fata ai primit acesti bani ? sau ti-au dat optionale in valoarea de aceasta suma sau cum s-a intamplat ???

Vin cu diferenta curs valutar . La mine asa a fost . Am platit diferenta de curs la valoarea avansului la data platii PORO

Deci daca dau sa zicem 5000 euro avans, dar in lei bineinteles, si cursul la semnarea contractului initial cu avans este de 4,12 si cand voi semna contractul final peste 60 de zile, euro va fi 4,2 inseamna ca ma vor pune sa platesc diferenta de 800 lei vechi pentru fiecare euro dat avans nu ? 800x5000 euro = 40.000.000 = 400 ron = 100 euro.

Deci concluzia este ca si daca scade cursul va trebui sa platesc diferenta la suma din credit, si daca creste cursul va trebui sa platesc diferenta la avans pentru ca avansul e in lei. Oricum ai da-o nu iese bine deloc.

Inteleg ca se pierde, si stiu ca masina este o cheltuiala si niciodata o investitie, dar vreau sa imi fac o idee cam cat o sa pierd, sa fiu pregatit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea inteleg ce vrei tu sa spui prin contractul initial si contractul final . Din cate stiu eu exista un singur contract care se semneaza inainte de a achizitiona masina , iar in momentul achizitionarii acesteia se va semna un proces verbal de predare-primire .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florinutzu!

Scuza-ma,nu am fost foarte atent despre ce contract era vorba,eu nu am cumparat masina in leasing ci cash. :vaidecapulmeu:

LE

Nu am facut nici credit la banca,am avut banii.

Modificat de Nicu CNN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!