Jump to content

Cutie de viteza


SKULLMAN
 Share

Postare recomandată

Hello,

Vreau sa imi iau o cutie de viteza cu raport lung la a 4-a

Care este cea mai buna cutie la raport turatie motor / viteza de croziera?

Mersi.

Modificat de SKULLMAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu-i vorba doar de a patra, e mai complicat... Uite la www.csp-shop.de , unde la "technic" au cite ceva despre cutiile de viteze, cu coduri, etc... Nu merge link direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce mai lunga cutie care poti sa o pui pe broasca fara sa cumperi una de la ei, e cea e tip 3, care are a 4-a mai lunga, si diferentialul cu mai multi dinti adica 31

ca sunt cele de broasca normale au 35 de dinti, mai sunt cu 33 si cu 31

eu asa am facut, am numarat diferentialul, si miam dat seama ca e mai lunga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ seby . Ce cod are cutia care ai pus-o sus??

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai. Cutia de tip 3 nu e cea mai "lunga", e la fel ca aia de 1302 sau 1500 (normal, difera planetarele; exemplu:cod AH), e, de fapt, cutia "medie". Vitezele sint la fel ca la 1300, dar e alt diferential. Aia despre care se zice ca-i "lunga" a aparut la 1303 dupa nu stiu ce luna din 73. Poate c-ar fi pus ei si la tip 3, daca nu s-ar fi oprit productia de tip 3.

Aia de 1303 (exemplu:cod AT) are a patra mai "scurta" (impropriu spus, adica e mai aproape de a treia) decit astea de zisei inainte, dar diferentialul are raport mai mic. Valori si alte comparatii, inclusiv calculatorul de viteze la diverse turatii in functie de cauciuc, gasesti la csp.

Acuma, depinde ce motor ai, daca ai 1600, sa zicem, cutia de 1302 sau tip 3 e mai intilnita, o sa gasesti mai usor, dar poate ca cea mai "buna" e aia de 1303, despre aia zice lumea ca-i "lunga". O sa ai turatia nitel mai mica la drum. Una de-asta caut si eu, dar n-am gasit la pretul asteptat :rolleyes:.

Daca vrei cutie de 1302... "Am eu!", dupa cum zice un om deja celebru. Am scris si la vinzari p-acolo... Da-i de IRS. Se poate face "swing", da-i mai bine sa cauti una de tip 3 pina-n 68, parca, e deja "swing".

Modificat de jan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seby zicea de cele care nu au serie formata din litere si au doar un carnat de cifre... pe alea se pare ca nu le desluseste nimeni...

Nu inteleg la tabelul ala de ce datele sunt date pentru cauciucuri de 155/60R15 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea-s cutii de pre 67,iar pe CSP valorile la causugiuri ti le alegi tu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar cand ai o cutie de viteza data jos, o intorci, scoti busonu de la diferential, faci un semn, si incepi sa numeri dintii.

asa iti dai seama ce cute este, mai putin pinionul de a 4 a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauciucurile sunt de forma,sunt doar ca ex ptr. comparatie...cum zice roackeru' sunt luate de pe csp,dar mai la un loc adunate informatile...

cat despre intrebarea lui skullman,pot zice ca ar merge AT,AS,AR,AU,AN,AO...astea pentru viteza de croaziera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in concluzie...

la bruastele care au suspensie pe spate de tip IRS cutia de viteze de 1303 S are cele mai optimizate rapoarte dentru ""cruising"...iar la cele cu suspensie de timp swing axle ce-a mai potrivita ar fi cele de 1500...asta in cazul in care se fac transplanturi de cutie de tip "bolt on"...altfel...vorba aia"altii face si avioane" sau putem sa inventam noi niste cutii are sa aibe a 4a sau diferentialul nu stiu cum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o cutie cu seria DO imi puteti spune si mie de care este, pt ca nu am gasit pe nicaieri seria asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m am uitat 10 min la seria aia si as fi putut sa jur ca este DO...dar cine stie....

cel mai plauzibil e sa fie DC....

o fi facut o dillaru DO...ca de la el am luat o... :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am reusit sa fac si o poza cu seria....poate ma lumineaza cineva...

am reusit sa fac si o poza cu seria....poate ma lumineaza cineva...

post-5159-1266351131_thumb.jpg

post-5159-1266351131_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desteptilor..... codul nu este cel cu D0012 sau ce mai scrie acolo,codul este cel deasupra codului VW 113 301 108 adica D

au fost 3 coduri cu D :DA DB DC si au aceleasi rapoarte

diferential 4,125

gear 1 3,78

gear 2 2,06

gear 3 1,26

gear 4 0,89

cutia este post 1968

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt, ala in relief din turnare e codul de produs al carcasei metalice. Seria cutiei, care da informatii despre piesele din interior, (foarte importante daca te referi la raport de transmisie, etc.) e aia poansonata.

Apropou de DO, ete ce-am gasit intimplator, citez: "The boxes with ID character DN, DP and DO includes the differential lock option. The DJ and DO does have special gear ratings for mountains, but at present I do not have the specifications."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci Jan...incepe sa se faca lumina... :icon_thumright:

dillare...esti varza...habar n ai avut ce mi ai vandut... :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pentru ca nu am putut posta eu post nou in tehnic, am ales sa postez unde suna cel mai apropiat. A aparut o noua varianta de cutie cu 5 viteze ptr broasca. ....

http://www.cal-look.com/forum/online-swap-...s-now-possible/ eu aseara am citit, si am ales sa postez si aici ptr cei care nu stiau, probabil unii au aflat mai repede decat mine. Sunt curios daca cineva ar putea sa reproduca piesele respective in romania la un cost mai prietenos decat cei din state.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!