Jump to content

Audi A6 2005 - sobolanul meu


Red

Postare recomandată

Oare nu e posibil sa fi facut capota dupa "noi" norme de protectie a pietonilor? Ma gandesc ca rezistenta masinii nu sta totusi in capota aia ,.. Vine totusi MULT prea bine pentru o capota non-OEM, m-as mira sa nu "poarte" insemnele Audi.

Modificat de RedFighter
Link către comentariu

si ce te opreste sa vezi daca apare codul OEM (gen 4F0.xxx.xxx la tine) pe capota ca sa stai mai linistit (sau poate nu)? :huh:

poti sa verifici foarte simplu, stiu ca la A4 era in zona apropiata de parbriz stantat codul

atasez si o poza cu inca un semn distinctiv al capotei OEM

post-26303-1281560107_thumb.jpg

Modificat de gaby1773
Link către comentariu

salutare ..

capota nu e OEM , e facuta in TAIWAN! am acceptat acest lucru caci si cei care au comandat piesele au fost de acord cu alte doleante pe care le-am emis eu .. sincer nu ma asteptam sa fie asa de subtire tabla, cei de la service au vopsit-o si montat-o pe masina in ziua in care a ajuns, eu am avzut capota gata vopsita abia seara la intoarcerea de la birou si atunci nu m-am pus sa o trantesc sau sa o apas, abia dupa vreo 3 zile am observat ca e cam "moale" ..dar era cam aiurea

sa fac gargara si sa mai astept nu stiu cat dupa una OEM, asta daca se accepta schimbarea ei.. si asa am inteles din multe locuri ca am fost unul dintre cei fericiti pt care asiguratorul a dat acceptul de plata asa de " repede", devizul total de lucrari a fost ..32000 de ron... o suma deloc neglijabila .. sunt ferm convins ca si cei de la service au umflat un pic nota pe acolo .. eu sunt fericit ca pana la urma a iesit masina bine .. intr-adevar e un mic inconvenient cu capota dar .. acum e cam tarziu sa fac gat si la cat a stat masina inservice ..am lasat-o asa ! sper ca dupa rigidizare sa nu mai fie probleme

Modificat de Red
Link către comentariu

azi am schimbat pozitia cu led defecta ! dar supriza, din cauza caldurii a afectat un pic farul , le-am schimbat si am revenit la becurile normale ,

acum sunt un pic necajit ca s-au matuit un pic oglinzile in jurul soclului de pozitie :cheers:

Link către comentariu

Xerapol face minuni. Il gasesti si in carrefour

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Cred ca se referea la faptul ca s-au matuit pe interior, nu pe exterior. Pe interior e mai greu sa polishezi din cauza ca trebuie desfacut farul.

Link către comentariu

le las asa , sper sa nu se agraveze , am trecut pe becuri , mare prostie am facut cu ledurile , s-au incins rezistentele si din cauza asta a emanat prea multa caldura , sunt pe interior , abia sesizabil , pun si o poza , se vede deasupra pozitiei ca e putin mai in ceata

post-5830-1281624749_thumb.jpg

Modificat de Red
Link către comentariu
salutare ..

capota nu e OEM , e facuta in TAIWAN! am acceptat acest lucru caci si cei care au comandat piesele au fost de acord cu alte doleante pe care le-am emis eu .. sincer nu ma asteptam sa fie asa de subtire tabla, cei de la service au vopsit-o si montat-o pe masina in ziua in care a ajuns, eu am avzut capota gata vopsita abia seara la intoarcerea de la birou si atunci nu m-am pus sa o trantesc sau sa o apas, abia dupa vreo 3 zile am observat ca e cam "moale" ..dar era cam aiurea

sa fac gargara si sa mai astept nu stiu cat dupa una OEM, asta daca se accepta schimbarea ei.. si asa am inteles din multe locuri ca am fost unul dintre cei fericiti pt care asiguratorul a dat acceptul de plata asa de " repede", devizul total de lucrari a fost ..32000 de ron... o suma deloc neglijabila .. sunt ferm convins ca si cei de la service au umflat un pic nota pe acolo .. eu sunt fericit ca pana la urma a iesit masina bine .. intr-adevar e un mic inconvenient cu capota dar .. acum e cam tarziu sa fac gat si la cat a stat masina inservice ..am lasat-o asa ! sper ca dupa rigidizare sa nu mai fie probleme

nu e chiar asa, asiguratorii romani, fiind romani, au invatat sa faca bani din orice, mai ales amicii de la Omniasig/bcr/asirom(VIG)si cei de la allianz, si si-au facut firme de import piese auto, firma e a lor, service-urile prin contract sunt obligate sa aprovizioneze de la firmele recomandate(a se citi proprietatea asiguratorului), nu accepta > nu sunt service agreat, toate relativ bune si frumoase pana aicea doar ca preturile la aceste firme sunt extrem de umflate.

probabil ca valoarea platita pe acea capota non oem este apropiata de capota oem, omniasig a iesit pe gaura la cat a platit, dar firma care a adus piesa ....

referitor la casco eu iti recomand sa te orientezi la generali sau allianz, faci constatarea si cu asta basta, nu exista conceptul acceputului de plata la aceste doua societati, ai bagat masina in service si depinde doar de service cat de repede se misca.

ps:uita de CSA, sunt niste hoti imbuibati care traiesc mana in mana cu societatile de asigurari fara pic de respect/consideratie pentru noi asiguratii

Modificat de mecea
Link către comentariu

Nu neaparat asiguratorii fac asta. Nu stiu daca e adevarat ce ai zis mai sus, dar poate sa fie pur si simplu si vina serviceului.

Eu am patit-o cel putin din vina serviceului, asiguratorul nu a fost implicat. Nu stiu daca le intra lor bani prin asta, taxand la pret de OEM, sau pur si simplu a fost ghinion, dar asta e Romania in general, nu poti sa te astepti sa iasa cum trebuie. Vinovatul poate sa fie incepand de la service si terminand cu asiguratorul, e trist, dar asa e.

Oricum, sa ne spui ce ai rezolvat cu capota, chiar sunt curios daca ii poti face ceva..

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Mihai.Nechifor
le las asa... se vede deasupra pozitiei ca e putin mai in ceata

Nici nu se vede. A iesit oricum foarte bine masina per total. felicitari si sa te bucuri in continuare de ea :D

Link către comentariu

acum am inceput sa-i caut jante pe 17 sau 18 .. dar as vrea ceva usor .. am primit ceva indrumari spre brandul MAK .. nu stiu ce sa zic ..

mai vreau sa-i pun jante si fusta spate de S6 cu evacuari duble pe fiecare parte si eventual clusterul sa-l schimb cu unul cu dispaly color !

dupa care ma opresc :icon_cool:

Link către comentariu

dragii mei.. ca si cum nu ar fi fost destul pana acum, aseara cand am ajuns acasa un alt necaz a dat peste mine ;) am gasit o citatie in posta de la tribunalul sectorului 3 Bucuresti

data de infatisare e in octombrie, motivul..primul proprietar al masinii in romania a inmatriculat masina cu o chitanta pt taxa de poluare FALSA !!!!!!!!!

acum Fsicul ( ANAF, mai exact ) cere radierea din circulatie a masinii si anularea dreptului de proprietate ( asta ma sperie si mi se pare un pic cam deplasat )

sunt un pic intors pe dos ... inca nu am reusit sa vorbesc cu cel de la care am luat masina, primul proprietar in RO fiind fratele lui ..

azi merg la avocat .. dar sunt speriat...sfaturi sugestii ? sunt bine venite

multumesc

p.s. de cand am laut masina asta numai probleme am avut cu ea .. :) desi imi place la nebunie intr-un final cred ca o sa o vand ...

Modificat de Red
Link către comentariu

Anularea dreptului de proprietate....asa ceva este absolut exagerat. Va trebui sa arati in instanta ca esti cumparator de buna-credinta, ca nu aveai de unde sa stii ce a facut omul asta, ca ai vazut acea chitanta si nu puteai sa iti dai seama ca e falsa. In termeni juridici, trebuie sa probezi o data buna-credinta a ta in calitate de cumparator si, pe langa asta, spune-i avocatului tau de eroarea invincibila in care te aflai si de aici principiul - error communis facit jus.

Imi pare rau pentru ce ti se intampla. Ai fost urmarit de ghinioane cu masina asta, dar o sa fie bine pana la urma. Mult succes!

Link către comentariu

chiar de 2 minute am vorbit cu avocatul , o sa fac intampiare si o sa aratam in instanta suntem de buna credinta ,m-a mai linistit si mi-a spus ca nu se va radia masina din circulatie ,dar ca pe citatie s-a cerut asta caci asa e procedura , sunt curios el ce risca pt asta .. dosar penal ?

pana la urma cred ca cineva v-a trebui sa plateasca acea taxa ! cine? normal el .. dar daca nu o plateste ? se radiaza masina ?..as putea plati eu si apoi sa ma judec cu el pt bani , asta ca sa nu ii radieze masina ?

Link către comentariu

Stai sa ne intelegem, tu ca om care iti inmatriculezi o masina, cand mergi la inmatricualri ai nevoie neaparat de dovada platii primei taxe, altfel cum mama naibii or primit numere? E problema lor ce or facut, daca cei de la ghiseu dormeau la ora respectiva, e treaba lor. NU aveai de unde sa banuiesti ca o fost falsa nusht ce chitanta din moment ce masina s-a vandut si reinmatriculat pe alta persoana, fara probleme la momentul respectiv. Pentru ce sa platesti tu taxa? Statul asta de rahat dormea la ora respectiva cand a acordat primul set d enumere de RO. Mai departea problema lor ce fac.

Modificat de RedFighter
Link către comentariu

mda m-am gandit si eu la treaba asta ... ca au trecut cam un an de cand cei de la fisc au cerut verificarea chitantelor si pana a ajuns citatia la mine, Am reusit sa vorbesc si cu cel de la care am

luat masina, el spune ca fratele lui a facut prima inmatriculare cu o firma de intermedieri din bucuresti, daca el are dreptate si intr-adevar e asa, inseamna ca cei de acolo au luat banii si i-au dat chitanta falsa !

sper sa se rezolve cumva !

Modificat de Red
Link către comentariu

pai de o data am vb cu avocatii ..cu sleahta lu' nevasta-mea si pana in 6 oct pregatim intampinare , tipu daca e destept si nu vrea dosar penal merge si plateste taxa ca la termenul de 6 octombrie ANAF sa-si retraga plangerile , maine o sa am o comvorbire telefonica cu tipul , am mai discutat cu el si m-a asigurat ca o sa se rezove problema ..

eu am morcov ca statul roman nu o sa raman pagubit si or sa-mi radieze masina , eu de envoie o sa o inmatriculez si o sa ma judec cu ala , care o sa-mi plateasca bani .. cand o sa ajung la pensie ...

cam asta cred ca o fi filmu .. ca deh suntem in RO

Link către comentariu

MIrcea ti-am spus si astazi, unicul vinovat este statul roman, deaorece masina a avut deja 3 perechi de numere si ei nu s-au sesizat? Pai cum e posibil asa ceva? De unde sa fi banuit tu una ca asta, nu mi se pare absolut deloc corect sa iti radieze masina. Sa il amendeze / inchida pe tip sau sa faca ce stiu eui, dar masina nu mai are legatura cu el, e problema lor daca sunt cascati. Numa' ca in mizeria asta de tara , statul cam are castig tot timpu , ca ...

Link către comentariu

in cond identice dpdv al nr de treceri pe la oficialitati, altii au ramas fara masina...fara banii dati...

Link către comentariu

dragos.. detaliaza un pic , fara masina e cam greu .. am contract de vanzare cumparare, de radiat e fff posibil , iar mai apoi sa o inscriu eu ..si sa ma judec cu ala ...

Link către comentariu

pe scurt, cu destui ani in urma un amic si-a luat un 525 tds full etc. de la un domn prezentabil si toate alea... fiind al2lea sau al3lea proprietar in CIV, deci atitea treceri la RAR si Politie

dupa o perioada il vede la stiri ca fiind cap al unei retele de hoti de masini si in scurt timp ii suna baietii veseli la usa sa predea acte si chei pt ca masina a fost furata din Belgia; evident ca la acea vreme 15mii de dolari nu ii faceai batind din palme, asa ca el le-a zis ca nu da nimic, daca le trebuie ceva sa isi ia singuri.

evident ca s-a judecat cu ala, cu politia, dar povestea a murit si nici nu imi venea sa ii fac singe rau intrebind cum merge procesul, atita timp cit se stie ca dureaza a la long...; banii au fost trecuti la pierderi si cu asta basta.... se bucura de alte masini :)

Link către comentariu

mda , dar acolo e cu totul alta poveste .. masina a fost furata , asta a facut frauda fiscala .. masina cand am luat-o am verificat-o chiar si la interpol, imi aduc aminte ca mi-ai povestit cu ceva vreme in urma de cazul amicului tau la o intalnire,.. azi am studiat legea continciosului administrativ ( 554/2004 ) acolo scrie o chestie pe care ei nu cred ca au luat-o in seama si anume autoritatile pot sa ia actiune in decurs de un an , ei au facut verificarile in timp de un an , dar actiunea se infaptuie doar in 6 oct 2010 , ei au aflat ca e falsa chitanta in sept 2009, chitanta fiind din 02.2009 .. mie imi miroase a prescriere .. va da-ti seama ca eu nu imi doreesc aceste lucruri doar din considerentul sa nu fiu nevoit sa am parte de mai multe rahaturi si sa pot sa vand masina la nevoie .. asa in stadiul asta nu as putea sa o vand .. sau as putea sa o vand dar nu as mai fi de buan credinta in plus cel care ar lua-o ar fi pus exact in situatia mea !

Link către comentariu

masina asta cred ca e blestemata ! :lol:

acuma am un martor in bord aprins asa din senin .. "emission control system faild " egr-ul cred ca e de vina .. sper sa nu fie grav :D

s-a aprins asa din senin !

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!