Jump to content

Golf 6 - Tempomat - fabricat inainte de 01.06.2010


mAku5000
 Share

Postare recomandată

Ok. Mersi mult. Este cumva vreo diferenta intre manetele care au fost pe motor diesel sau benzina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am cumparat maneta cu G la final (golf 6 fabricat 2009). Nu aifseaza ulei ,viteze...pe CB. Dupa montare o sa afiseze in vreun fel viteza? Si care sunt codarile exacte? Cele din print screen-ul de mai sus sunt ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa codare o sa afiseze viteza setata plus un mic martor in locul kilometrajului( cel diurn, nu cel total) si o sa ai si un martor in partea cu turometru a ceasurilor. Codarea am postat-o putin mai in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pe engine trebuie login 11463? Si pe steering wheel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe steering wheel ai long coding si in functie de ce ai tu acum, codezi cu tempomat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

 Salutare,

 

Ma ajutati si pe mine va rog cu un sfat.Atasez log-ul de pe modulu de coloana si cangateway de la un Golf 6 2.0 TDI.Vreau sa ii pun pilot automat si comenzi pe volan.

Masina are BC daca are vreo relevanta.Imi spuneti si mie ce trebuie sa comand pentru pilot automat si daca merg comenzile pe volan si de ce am nevoie pentru ele.

Va multumesc anticipat.

 

Chassis Type: 1K (1K0)
Scan: 01 03 08 09 10 15 16 17 19 25 42 44 46 52 56 62 72

VIN: WVWZZZ1KZ9W427825 

 

-------------------------------------------------------------------------------
Address 16: Steering wheel        Labels: 1K0-953-549-MY9.lbl
   Part No SW: 1K0 953 549 CQ    HW: 1K0 953 549 CQ
   Component: J0527           853 0111 
   Coding: 0000004
   Shop #: WSC 01357 011 00200
   VCID: 8305E987C2E04306091-80D6

-------------------------------------------------------------------------------
Address 19: CAN Gateway        Labels: 1K0-907-530-V4.clb
   Part No SW: 1K0 907 530 S    HW: 1K0 907 951
   Component: J533  Gateway   H07 0071 
   Revision:   H07 01    Serial number: 241008F1001822
   Coding: E9A07F06000202000002
   Shop #: WSC 01357 011 00200
   VCID: 377DCD5746B85FA6659-8062

1 Fault Found:
01305 - Databus for Infotainment
            004 - No Signal/Communication
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100100
                    Fault Priority: 1
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 248
                    Mileage: 185135 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2007.14.13
                    Time: 18:49:35

 

 P.S.:Mentionez ca masina are montata navigatie aftermarket Alpine si banuiesc ca de acolo e eroarea.Da asta nu e relevant momentan.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie maneta cu G si calculator coloana inlocuit ptr a suporta si comenzile pe volan.Calc tau de acum stie doar CCS si computer bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,deci daca renunt la ideea de comenzi pe volan pot sa pastrez calcul de coloana actual si am nevoie doar de maneta cu codul respectiv fara alte fire de la calcul de coloana la ECU?Scuzr ca sumt mai pisalog dar sunt nou intr-ale VW si la CC- ul meu am avut nevoie de un fir suplimentar.Eventual as aprecia daca mi-ar da cineva codul piesei pe original.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La anul asta de fabricatie nu e nrvoie de acel fir.1K0953513G cod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf 6, da - nu este nevoie de fir.

 

la Passat, Passat CC - nu are importanta ce an este, este necesar instalarea firului dintre ECU si calculator coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Am nevoie de un sfat. Stau si ma uit la maneta de semnalizare cum se poate da jos si nu reusesc sa-mi dau seama.

Ma ajutati cu un sfat....ceva... :)

 

Multam fain !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a rezolvat : am gasit cele 2 urechi de plastic pentru a scoate calc-ul pt coloana :)

Tempomat montat si functional...in sfarsit  :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Care e diferenta intre maneta asta 1K0054690B si 1K0953513G? Ambele sunt compatibile golf 6 fabricatie pana in 01.06.2010.

Pentru demontarea manetei trebuie scos volanul da?

Multumesc anticipat pt raspunsuri!

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt la fel.Da,se da jos volan,calc coloana,carcase volan,spira..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am reusit sa gasesc si eu azi in sfarsit timp sa montez tempomatul. M-am chinuit ceva sa scot airbagul de la volan. Deblocam acea siguranta si sarea inapoi, iar airbagul nu vroia sa sara in sus. Pana cand m-am hotarat sa trag mai tare de airbag (in timp ce siguranta era deblocata) si a iesit. E suficient sa deblochezi o singura siguranta, in partea cealalta nu mai e nevoie sa deblochezi, airbagul iese usor dupa ce il eliberezi intr-o parte.

Apoi e joaca pana ajungi la scoaterea manetei vechi, unde iar am zabovit ceva timp: e greu accesul pt deblocarea clipsului dinspre interior. Am reusit pana la urma cu un imbus subtire sa ajung la acel clips si sa il deblochez.

Apoi montare in ordinea inversa, codare cu VCDS (logare pe 01 cu 11463 si codare pe 16 in 0000034) si tempomatul este functionabil: se aprinde martorul verde, iar pe display este afisata viteza selectata.

Am fost ceva erori (normale zic eu tinand cont ca deconectezi airbagul + calculatorul de coloana volan), dar s-au resetat toate si nu au mai aparut.

 

Si inca o chestie: peste tot am vazut ca este mentionat sa deconectezi bateria. Am vazut in schimb pe youtube un filmulet cu un chinez care a facut toata operatiunea fara sa deconecteze bateria. La fel am facut si eu, fara absolut nici o problema. Nu e recomandat sa tragi de volan cu motorul oprit, poti strica pompa de servo - asta o stiu de la cineva, care mi-a zis sa nu trag de volan fara servo on.

Retrofit incheiat cu succes! :)

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cautam o codare, am rezolvat intre timp.

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

La maneta cu "F" in coada trebuie ajustat ceva la fire?

 

Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da trebuie mutat firul de la pin 5 si legat impreuna cu firul de la pin 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

de cate ori am postat modificare ... dar trebuie sa folosim functia search si o gasim.

 

ti-am atasat pozele - le-am mai pus pe undeva, de ani de zile....

post-30007-0-29574800-1432272941_thumb.j

post-30007-0-45731200-1432272959_thumb.j

post-30007-0-75197900-1432272972_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms ms. Sa sti ca am cautat dar nu am gasit pozele astea.

 

Btw, de curiozitate manetele din imaginea ta sunt originale, ca din cate am vazut sunt unele cu alt fel de sticker, cu QR cod.?

Modificat de golf416
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, amandoua originale, de la mama lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Buna seara,

  Cu ajutorul forumului am montat maneta tempomat, dar nu reusesc sa o activez.

Am  folosit Vag 908 am setat la "16 steering wheel" 0000034, numai ca la optiunea "01 Engine -

Login 11"  este inactiv si nu pot seta codul 11463, am incercat si long coding, am bifat  functia  "ccs" , unde  imi da eroare la trimiterea setarilor.

Masina este din martie 2010 calculatorul de coloana are codul 1k0-953-549-CQ.iar maneta 1K0-054-690-A Unde am gresit, am cablu diagnoza prea vechi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!