Jump to content

Golf 6 - Tempomat - fabricat inainte de 01.06.2010


mAku5000
 Share

Postare recomandată

Multumesc mult dar cum a zis si Florin nu e de la codare, singura cifra care difera e 6 si la mine e 5 dar nu are treaba cu tempomatul, in rest e la fel.

Astept vacanta si o sa incerc sa le schimb sa vedem care e treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am reusit sa pun astazi inapoi CQ cu ajutorul lui Marius, am testat si functioneaza la fel, doar in treapta a 2a si a 3a. Singura chestie care mai pot sa o schimb este maneta de semnalizare.. poate fi de la asta? Acum nu stiu ce sa fac, daca sa dau iar bani pe alta noua care sa faca la fel.. dar altceva nu mai stiu ce sa mai verific.

 

Ma mai gandeam la cutia de viteze, ca e second, de pe alta masina, dar nu-mi face probleme, chiar merge foarte bine.. cei de la reprezentanta mi-au zis ca nu are treaba cutia ca daca nu am automata nu stie in ce treapta ma aflu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum naiba sa nu stie in ce treapta e. Nu-ti arata pe bord in ce treaba e masina si nu-ti sugereaza schimbarea treptei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, chiar si dupa update-ul de soft la engine. Masina e din 2009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mie nu imi arata in ce viteza sunt , cred ca cea mai la indemana chestie este sa incerci cu alta maneta . Chiar te confrunti cu o problema tare ciudata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAd ca pana acum nu a zis nimic de cutie schimbata. 

 

In acest caz, nu te mai chinui cu tempomatul, ca nu merge decat asa cum merge acum,

Am gasit si eu cazuri, unde s-a schimbat cutia de la 5 la 6 rapoarte si nu mai mergea in ultimele trepte de viteza.

Cumva ECU stie in ce treapta ar trebui sa fie, si daca nu e nu cupleaza tempomatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, pai o las balta atunci.. of.. multumesc @Al Bundy.

 

Se poate sa aflu folosind vag un cod de la cutie sa stiu si eu de unde provine sau doar vizual? Poate fi si o cutie cu 6 trepte sau sa nu provina de la g6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA=mi codul cutiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din fabrica ar trebui sa am cod cutie viteze KQM dar acum nu stiu ce am pe masina. Asta era si intrebarea mea, cum pot sa aflu? Se poate vedea daca ma uit sub capota sau trebuie de sub masina? Sau cu vag?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am montat aseara 1K0 953 513 G si tarziu in noapte mi-am dat seama ca nu mai am faza lunga, imping maneta.. apare in bord semnul ca am faza lunga dar pe lumini nu se intampla nimic, in rest toate functiile sunt in regula inclusiv cc

codarile au fost urmatoarele:

 

01. engine cu 11463

16. steering wheel 0000034

 

Address 16: Steering wheel        Labels: 1K0-953-549-MY9.lbl
   Part No SW: 1K0 953 549 CQ    HW: 1K0 953 549 CQ
   Component: J0527           053 0111  
   Coding: 0000034
   Shop #: WSC 00066 000 00000
   VCID: 8305E98EC2B59506091-80D6

No fault code found.

 

aveti idee cu ce am gresit? sau sa fie tempomatul devina?

Modificat de Julwere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai pe pagina anterioara un print screen cu codarea de pe masina mea , difera o cifra. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

codarea este ok. Daca nu s-a umblat cu VCDS-ul prin alta parte, atunci verifica maneta... pinii, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua. As vrea si eu sa-mi montez un cruise control, daca suporta masina asa ceva. G6 model 2010. Are BC, dar nu si comenzi pe volan.   Afiseaza informatii dar nu pot intra in meniul de setari. Ar fi cineva din Cluj care sa-mi faca o scanare sa aflam codul calculatorului de coloana ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e fabricat pana in 31 iunie 2010 atunci suporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e fabricat undeva prin 11.2009 si inmatriculat in 03.2010. Multumesc pt raspuns.

Presupun ca si activarea unor functii (ex. din categ. confort, s.a) poate fi facuta numai cu vdcs. Rog colegii clujeni care ma pot ajuta sa ma contacteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

                   As vrea si eu sa-mi montez un tempomat dar nu stiu  daca suporta masina asa ceva. Golf 6 (cod model 5K120K4E) / TL/ 12.2009, CB+, dar nu are comenzi pe volan.  Are cineva din voi idee daca se poate monta si cat ar costa?

                   Multumesc.

Modificat de NICU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta fara probleme. Cost total ... undeva la 300 ron. Cauta in aria de servicii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da... cam asa.

 

iti trebuie doar maneta de semnalizare cu tempomat, cea cu litera G la sfarsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rezolvat... 323lei la Dealer si 80 lei montaj dar la particular. In service vroiau 300 lei montajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna ziua. a incercat cineva sa cumpere maneta de la chinezi ?

http://www.ebay.com/itm/Cruise-Switch-Control-System-Stalk-1K0-953-513-G-For-VW-GOLF-6-MK6-Tiguan-Touran-/221557233394?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3395d716f2&vxp=mtr

 

Condition: 100% brand new and high quality 

deci am dedus ca nu e OEM

 

eram curios daca este functionala....

multumesc

Modificat de Aurash
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina ta este pana in 06.2010 fabricata si ai calculator de bord, o sa mearga cea din link-ul pus de tine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, multumesc, stiam ca se incadreaza, ma refeream la calitatea manetei in sine. Presupun ca e replica :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat una odata...adica o chinezarie din asta...a functionat dar calitate slaba si finisari slabe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, pana nu o ai in fata ochilor, nu ai de unde sa stii cum e lucrata.... macar pe exterior, iti poti face o idee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat de curand una cumparata de la v*gretrofit la 200 lei, e finisata foarte bine si functioneaza perfect. recom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!