Jump to content

Golf 6 - Tempomat - fabricat inainte de 01.06.2010


mAku5000
 Share

Postare recomandată

Se poate monta tempomat, evident.

Ai nevoie de un calculator de coloana, cel mai probabil, daca cel de pe masina ta nu suporta functia, si de ansamblul de manete semnalizator + stergatoare.

 

Calculator de coloana poti sa iei cu codul 5K0953549B, asta suporta si comenzi pe volan daca o sa vrei vreodata. Maneta poti sa iei 5K0953513S daca nu ai comenzi pe volan, si banuiesc ca nu ai. Daca ai poti sa folosesti 5K0953513L si nu mai ai nevoie de calculator de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comenzi pe volan nu am si speram ca nu trebuie sa schimb si calc de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara un scan in care sa se vada ce calculator ai pe masina nu-ti poate spune nimeni 100% sigur daca suporta sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil ca la masina ta sa trebuiasca ambele manete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum e o singura piesa maneta de tempomat si cea de stergatoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masinile MY2011(cele fabricate dupa jumatatea lui 2010) si incolo da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul 1K0 953 513 G nu are fire, mai trebuie cumparate separat si alea.

Eu tot din 2009 am masina si cand am vrut sa cumpar mi s-a zis ca e doar maneta fara fire, asa ca am cumparat 1k0054960B (chit complet).

In 10 min Al Bundy l-a montat si a mers perfect.

Intreaba inainte de a cumpara daca are si fire

 

Manuta, ai dat degeaba banii pe kit.... deoarece firele nu sunt necesare ... era tras pe masina.

 

Doar Golf 5 din 2004 si 2005 nu-l au tras.... sfarsitul lui 2005 il are... si de atunci, tot ce este Golf 5, 6, Jetta 5, 6, Scirroco - il au tras.

 

Passat B6 si B7 - nu-l au tras - indiferent de anul de fabricatie.

 

La G6 din 2009 exista din fabrica instalat cablajul dintre electronica de coloana de directie si ECU.

Nu mai e nevoie de nici un cablaj suplimentar, doar maneta, cum s-a scris mai sus.

 

corect.

100% la masina mea din 2009 cu calculator de coloana 1K0 953 549 CQ nu a avut fire

 

daca nu le avea, nu era treaba de 10 minute.... ci de o ora - trebuia demontate stergatoarele, capacul de plastic de sub ele, ansamblu stergatoare, ca sa ajungi si sa conectezi cablul.

 

...dar ma repet, doar la Golf 5 - 2004, 2005 - nu este cablul tras. La tine, garantat 100% a fost cablul.

 

Nu este o problema, bine ca l-ai montat..... dar sa nu ii punem pe colegi sa cumpere piese scumpe, cand o pot rezolva mai ieftin.

Masina mea e din 07.2011 si nu am tempomat dar am CB+,se poate monta tempomatul (maneta) sau mai am de schimbat si alte piese

 

e cu rezerva - incearca sa o codezi cu tempomat si vezi ce erori ai pe coloana volan.

 

Se poate monta tempomat, evident.

Ai nevoie de un calculator de coloana, cel mai probabil, daca cel de pe masina ta nu suporta functia, si de ansamblul de manete semnalizator + stergatoare.

 

Calculator de coloana poti sa iei cu codul 5K0953549B, asta suporta si comenzi pe volan daca o sa vrei vreodata. Maneta poti sa iei 5K0953513S daca nu ai comenzi pe volan, si banuiesc ca nu ai. Daca ai poti sa folosesti 5K0953513L si nu mai ai nevoie de calculator de coloana.

 

posibil da, posibil nu.... trebuie vazut la fata locului daca suporta sau nu. Pana nu codezi, montezi.... nu poti garanta ca nu merge.....

 

manete - se gasesc ieftin, la colegii de pe forum care aduc piese pt retrofituri.

Comenzi pe volan nu am si speram ca nu trebuie sa schimb si calc de coloana.

 

eu zic sa nu te sperii, pana nu este cazul. E posibil sa mearga calculatorul tau.

 

L.E. = postati unde nu trebuie..... daca posta in topicul deschis pentru masinile dupa -06.2010, erau toate informatiile acolo.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt sigur ca tempomatul meu a avut fire si chiar le-a folosit, eram de fata cand a fost montat.

In aria "Oferte extinse, prestari servicii" este la vanzare un tempomat cu terminatie G care nu are niciun fir , e chel. Eu zic ca mai trebuie 2-3 fire care sa mufeze tempomatul de firele care ajung pana la el (cele de la volan)

Dar bine, poate e un caz particular la mine.

Colegul poate cumpara ce vrea

Modificat de manuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No.... manuta... nu trebuie.... am montat pe multe si stiu ce si cum si la care trebuie.....

 

la cele care trebuie - Golf 5 2004-2005 si Passat B6 si B7 - nu ai nevoie decat de doua fire - de fapt 2 pini - si o bucata de cablu.

 

la modelele mai vechi - Golf 4, Passat b5, B5,5 si celelalte modele care sunt pe aceste platforme - atunci iti trebuie un cablu cu mai multe fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt sigur ca tempomatul meu a avut fire si chiar le-a folosit, eram de fata cand a fost montat.

:) Maneta de semnalizare cu comenzi pt. tempomat intra direct in electronica de coloana de directie - conector in conector. Nu e nici un fir acolo, doar conectori (sau "mufe", daca vrei).

Cablajul care vine in kit-ul complet cruise control se foloseste doar la masinile care nu au cablaj intre electronica coloana de directie si ECU. Mai simplu spus, firul ala se monteaza in partea opusa fata de unde "vine" maneta si merge pana sub stergatoarele de parbriz. Insa cum ti s-a explicat deja, firul respectiv lipseste doar la anumite modele cu anumite date de productie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% la masina mea din 2009 cu calculator de coloana 1K0 953 549 CQ nu a avut fire

PAi si ce fire ai avut tu nevoie?

Sunt sigur ca tempomatul meu a avut fire si chiar le-a folosit, eram de fata cand a fost montat.

In aria "Oferte extinse, prestari servicii" este la vanzare un tempomat cu terminatie G care nu are niciun fir , e chel. Eu zic ca mai trebuie 2-3 fire care sa mufeze tempomatul de firele care ajung pana la el (cele de la volan)

Dar bine, poate e un caz particular la mine.

Colegul poate cumpara ce vrea

Nu am montat fire la tempomat. doar la senzorul de lumina si la butonul auto. poate faci vreo confuzie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur, este vorba despre o confuzie. Important e sa nu isi cumpere kit- decat cei ce au nevoie.... sau cei care nu au pinii necesari, sa faca montajul.

 

Altfel, eu recomand doar cumpararea manetei, cablajul - firul de legatura il facem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa o fi, daca mai multa lume zice ca gresesti inseamna ca asa e.

Dar, exact cum zici si tu "cablajul-firul de legatura il facem" rezulta ca,codul ala e doar maneta simpla fara cablaj-fir de legatura iar daca nu stii sa-l faci trebuie cumparat si ala.

Eu asta incerc sa spun.

Modificat de manuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol:  Se poate cumpara sau se poate face, da' nu e nevoie la masina in discutie. Incercam sa zicem chestia asta si intr-un limbaj alternativ?   biggrin.png  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa o fi, daca mai multa lume zice ca gresesti inseamna ca asa e.

Dar, exact cum zici si tu "cablajul-firul de legatura il facem" rezulta ca,codul ala e doar maneta simpla fara cablaj-fir de legatura iar daca nu stii sa-l faci trebuie cumparat si ala.

Eu asta incerc sa spun.

 

Numai la Golf 5 - 2004-2005, Passat B6 si Passat B7. Restul il au.

 

acum ca toata lumea s-a lamurit cum sta traba, va doresc o zi insorita !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ati patit cumva sa nu mearga tempomatul la o treapta superioara ? Azi cand am vrut sa ma bucur de el am vazut ca imi functioneaza doar in treapta a 3a, am incercat in treapta a 4a la 80km/h dar nu vroia.. o sa mai incerc zilele astea.

 

Am gasit si asta: http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4070776-Cruise-control-won-t-work-in-5th-gear

dar nu prea stiu ce sa inteleg de aici..

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut . Vreau sa Montez tempomat am un g6 cu datele auto

Numar sasiu WVWZZZ1KZAM687233

Model Golf Variant

GOLF

Data fabricatie 01.05.2010

An model 2010

Cod vanzare AJ522K

Cod motor CAYC

Cod cutie viteze LHW

Tip transmisie 5S

Dotare BB

 Mai trebuie schimbat bb sau trebuie decat maneta si codare

Nu am comenzi volan ,iar la bb care il am afiseaza temperatura, viteza, consumul instant, etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine este sa ne furnizezi o scanare a masinii, mai ales modulul 16- steering wheel - pentru un verdict 100% sigur. Asa, 95% pare ca suporta, ai nevoie doar de maneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Credeti ca este posibil sa nu-mi mearga tempomatul din cauza calculatorului ?

 

Am avut CQ, am schimbat cu 1k0 953 549 CD si imi functioneaza doar in treapta 2-a si a 3a, daca schimb cu a 4a sau a 5a nu merge. Am fost si la reprezentanta, erori nu am, am facut update si la soft la motor si tot nu vrea, am dat disable si enable de la motor la tempomat, nu mai stiu nici aia ce sa faca.. ce am observat este ca daca bag a 4a, dau set, nu se intampla nimic, bag in punctul mort, bag din nou a 4a, apare in bord viteza (cu font mare) si in clipa urmatoare se da pe font mic (ca si cum as pune frana, sau as apasa ambreiajul.. ma rog, ceva sa-i dea disable). La measuring blocks functioneaza toate butoanele de pe maneta de cruise.

 

Maneta: 1k0 953 513 G 

Atat maneta cat si calculatorul si restul pieselor au fost achizitonate de pe forum.

Comenzile pe volan functioneaza perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am acelasi motor ca tine, aceasi maneta si acelasi calculator de comenzi(CD) si imi merge fara nici o problema . Ma gandesc ca e ceva din codare ...te ajuta codarea calculatorului de pe masina mea?

Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca poti, trimite-mi PM o scanare de la tine, incerc sa analizez si astea. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e de la codare.... daca ii merge in alte trepte.

 

trebuie sa stai cu VCDS-ul pe masina sa vezi ce se intampla si ce nu ii convine in treptele superioare. Cu CQ functioneaza fara probleme - daca da.... trebuie vazut. In teorie CD-ul trebuie sa mearga la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e, ca nu am testat cu CQ dar il mai am... Se poate sa-l pun la loc si sa testez chiar daca am comenzile pe volan nu? Adica ar trebui sa nu-mi mearga comenzile dar sa pot folosi pilotul automat cel putin.

 

Daca se poate, o sa testez asa, dau jos cel actual (cu CD) si il pun pe ala vechi doar sa vad daca merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu merg comenzile, nu merge claxonul.... restul trebuie sa mearga - semnale, faruri, stergatoare, BC si tempomat. Pune-l la loc si vezi daca merge tempomatul cum trebuie. Daca nu, se cheama ca problema este in alta parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eram dator cu un print screen pentru colegul BTeo . post-39186-13963409486467_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!