Jump to content

Golf 6 - Tempomat - fabricat inainte de 01.06.2010


mAku5000
 Share

Postare recomandată

Buna seara!!!Detin un golf plus an de fabricatie 09-2009 dupa o scanare cu vagul masina are codul calc 1KO 953 549 CQ si CB dar nu cu + din cele citite pe aici am inteles ca merge instalat TEMPOMAT fara sa mai intervin cu ceva cablaj....problema e la maneta care are aceasta functie...maneta are codul 1KO 953 513 A intrebarea mea.......ESTE UTILA ?????????O pot folosi?

atasez si ceva poze

Si daca tot demontez pe acolo eu am si doua calc de coloana intrebarea e ce calc sa pun din cele doua sa pot pune si comenzi volan???????sau mai precis care suporta functia si comenzi volan pe langa tempomat??????Va multumesc!!!!

 

Firul de la pin 5 din mufa il tai si il legi la pin 10 - vezi poza atasata, e de la maneta cu G.

 

Sincer, eu as recomanda sa ii cumperi o maneta noua - este 200 lei... nou e nou, mai ales ca ai o masina nu prea veche - dar e alegerea ta.

 

Legat de compatibilitatea calculatoarelor de coloana, gasiti aici informatii suficiente http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Steering_Wheel_Control_Module_Versions

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!! Am facut exact cum mi ati zis dar......nu stiu ce se intampla nu mai merge claxonul

 

Tin sa mentionez ca merge impecabil tempomatul dar nu mai am claxon si am fost nevoit sa merg cu calc meu de coloana cel cu terminatia CQ pt ca celalalt cu terminatia CF nu am claxon aveti vreo explicatie??????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr tu de ce l-ai schimbat? C adoar al tau suporta CCS.

Cu celalalt o sa ai claxon cand o sa pui si volanul cu comenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis ca daca tot umblu sa l montez pe acela daca tot merge...!!!

Multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Si eu vreau sa imi pun tempomat pe Golf VI 2009, am CB+, volan multifunctional etc., calculatorul de coloana este: 1k0 907 530 S . O fi vreo problema de compatibilitate daca cumpar 1KO 953 513 G ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala nu e cod de calc coloana...e CAN Gateway.E ok maneta cu G.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!! Am facut exact cum mi ati zis dar......nu stiu ce se intampla nu mai merge claxonul

 

Tin sa mentionez ca merge impecabil tempomatul dar nu mai am claxon si am fost nevoit sa merg cu calc meu de coloana cel cu terminatia CQ pt ca celalalt cu terminatia CF nu am claxon aveti vreo explicatie??????????

 

pai, din pacate daca montam doar ca sa montam....  :icon_geek: ... acum, cumpara volan cu comenzi sau pune la loc calculatorul tau de coloana

Salut,

 

Si eu vreau sa imi pun tempomat pe Golf VI 2009, am CB+, volan multifunctional etc., calculatorul de coloana este: 1k0 907 530 S . O fi vreo problema de compatibilitate daca cumpar 1KO 953 513 G ?

 

da, monteaza maneta cu 1KO 953 513 G 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala nu e cod de calc coloana...e CAN Gateway.E ok maneta cu G.

 

Aveam eu o banuiala, cum aflu codul calculatorului de coloana din VCDS? 

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Ala nu e cod de calc coloana...e CAN Gateway.E ok maneta cu G.

 

Aveam eu o banuiala, cum aflu codul calculatorului de coloana din VCDS? 

 

Multumesc!

 

 

discutam discutii..... nu te intereseaza ce cod ai - la tine suporta tempomat, nu trebuie scanare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Ala nu e cod de calc coloana...e CAN Gateway.E ok maneta cu G.

 

Aveam eu o banuiala, cum aflu codul calculatorului de coloana din VCDS? 

 

Multumesc!

 

 

discutam discutii..... nu te intereseaza ce cod ai - la tine suporta tempomat, nu trebuie scanare.

 

 

 

Multumesc pentru lamuriri !

 

Cam cat costa montajul manetei (in medie asa) sau as putea sa o montez singur (demontat airbag, volan , etc) ? Dupa cateva cautari maneta este in jur de 200 lei..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de tine, daca o poti face singur... jos airbag, volan, calculator de coloana, maneta - dupa care montezi maneta, codezi pe calculator coloana si motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an e masina?

daca e pana in 2006 e mai scump ca trebuie sa mai tragi un fir de la calc de coloana pana la ecu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an e masina?

daca e pana in 2006 e mai scump ca trebuie sa mai tragi un fir de la calc de coloana pana la ecu.

 

Este 2009 , Golf 6 2.0 tdi :)

depinde de tine, daca o poti face singur... jos airbag, volan, calculator de coloana, maneta - dupa care montezi maneta, codezi pe calculator coloana si motor.

 

 

Eu am impresia ca fostul propietar a avut tempomat dar la schimbat inainte de vanzare.. este posibil sa fie codarea deja existenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, posibil sa aiba deja codarile facute in acest caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu apare eroare in bord daca ai codat tempomat, dar tu nu ai fizic maneta corespunzatoare?

mi s-ar parea logic sa apara...

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA g6 s-ar putea sa ai dreptate, la celelalte nu apare eroare in bord, sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Golf 6 apare eroare in bord.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna

Am si eu o nelamurire....

1K0054690B se potriveste aceasta maneta de cruise control la golf 6 2009 2.0 tdi nu am volan cu comenzi dar are CB+ are si functie de settings. Mai am nevoie de ceva cabluri sau alte piese??? Sau numai maneta si codare?? Multumesc ast rasp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta este - 1K0054690B este kit-ul de tempomat OEM - contine maneta 1K0953513G plus firul catre ECU - care nu este necesar la Golf 6.

 

deci, Silviu... ce ai postat nu mai sus este ok... doar ca nu ai nevoie de tot kit-ul - acesta fiind mai scump. La tine poti cumpara separat doar maneta, o montezi, activezi si gata treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok multumesc mult nu intelegeam care e codul numai pentru maneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!