Jump to content

Golf 6 - Tempomat - fabricat inainte de 01.06.2010


mAku5000
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Imi poate cineva spune daca pot monta un tempomat daca am urmatoarea configratie:

 

 

Address 16: Steering wheel Labels: User\1K0-953-549-MY9.lbl
Part No SW: 1K0 953 549 CF HW: 1K0 953 549 CF
Component: J0527 056 0111
Coding: 0000702
Shop #: WSC 00066 000 00000
VCID: 78F599440BC854E

Subsystem 1 - Part No: 5K0 959 542 Labels: USER\3C8-959-537.LBL
Component: E221__MFL-TAS H05 0010
Coding: 00000130
Shop #: WSC 00000

 

 

Si eventual ce cod trebuie sa aiba daca este posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAd ca ai comenzi pe volan, deci suporta.

1k0953513G cod maneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Volanul este cu comenzi pe ea. Deci practic e nevoie de maneta si codarea aferenta. Greșesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am zis sa intreb la dealer cat costa o asemenea maneta si am primit urmatorul raspuns:

 

Verificand gradul de pregatire a autoturismului, constat ca nu este dotat cu Cruise-Control System (sistem de reglare viteza de croaziera).

 

Montarea unui pachet de accesorizare ulterioara, din pacate nu este posibila, din cauza faptului ca producatorul a limitat montarea acestui pachet de accesorizare doar pentru autovehicule produse pana in 01.06.2010 (atasat va transmit detalii explicative)

 

Pretul unei manete tempomat pentru autovehicule dotate din fabrica cu acest dispozitiv este de 431.52 RON (TVA inclus).

 

Masina este fabricatie 05.06.2010. Sa inteleg ca in cazul meu nu se poate monta tempomat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge, fara nicio problema... trebuie doar montata maneta si codat calculatorul de coloana si ECU

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aiurea de tot. Parca astia habar nu au despre ce vb.

 

ms Florine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta este, din pacate .... monteaza linistit maneta, ca o sa mearga perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine,  daca nu citesti cu atentie si dai raspunsuri grabit , mai bine nu o face:

Masina este fabricata in 05.06.2010,  este cu grup de manete si cu diferite tipuri de calc de coloana de volan.

Deci, pentru a monta CCS pe aceasta masina, trebuie schimbat intreg grupul de manete, posibil si calc de coloana de volan, care este impreuna cu spira de volan daca acesta nu suporta.

 

@ golf416: Detalii in topicul dedicat. Adica in cel care se dicuta despre montaj la masinile de dupa aceasta data.


merge, fara nicio problema... trebuie doar montata maneta si codat calculatorul de coloana si ECU


asta este, din pacate .... monteaza linistit maneta, ca o sa mearga perfect

Asa ca, se poate monta tempomat, dar in functie de calc de coloana este si pretul daca acesta trebuie schimbat.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, iti multumesc pentru sfat, este binevenit.... mai ales ca se aplica postului tau.....  :D  :D

 

uite-i scanarea masinii..... ce calculator are ? ce maneta ?

 

este un Highline.... sub coloana, maneta e cea separata.... cu G.

 

hai, toate cele bune !

 

Salut,

 

Imi poate cineva spune daca pot monta un tempomat daca am urmatoarea configratie:

 

 

Address 16: Steering wheel Labels: User\1K0-953-549-MY9.lbl
Part No SW: 1K0 953 549 CF HW: 1K0 953 549 CF
Component: J0527 056 0111
Coding: 0000702
Shop #: WSC 00066 000 00000
VCID: 78F599440BC854E

Subsystem 1 - Part No: 5K0 959 542 Labels: USER\3C8-959-537.LBL
Component: E221__MFL-TAS H05 0010
Coding: 00000130
Shop #: WSC 00000

 

 

Si eventual ce cod trebuie sa aiba daca este posibil.

 

Golf416 - ma repet.... cupara maneta si monteaza linistit.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postul meu este bazat strict pe detaliide date de user legat de ceea ce i-a zis dealerul.

Hmmm, acum vad ca i-am raspuns si pe pagina anterioara ca merge vazand scanul. Acum, ca mai e pusa intrebarea inca odata, fara sa stiu ca este acelasi user si pentru ca el singur spune ca masina este 05.06.2010, deci dupa 1 iunie, raspunsul dat de mine este corect, nu cel de tine.

 

Fiecare intrebare pusa intr-un fel are raspunsul ei corect.

 

 

IAr daca masina este fabricata in ziua in care spune el, atunci e o GRESEALA GRAVA in ETKA.

Si cei de la reprezentanta au dreptate in acest caz, nu este kit de tempomat pentru masina lui.

 

Unde e greseala ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, masina este fabricatie 05.06.2010, prima inmatriculare in iulie. Data de productie au confirmat-o si cei de la reprezentanta.

 

Scanul l-am facut eu personal si am atast rezultatul in posturile anterioare.(Part No SW: 1K0 953 549 CF HW: 1K0 953 549 CF).

 

Este posibil ca avand acest calc de coloana si datorita faptului ca masina este din 05.06.2010 sa nu se poata monta direct maneta decat cu schimbari mai mari?

Modificat de golf416
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform ETKA, daca e dupa 01.16 nu ar trebui sa ai acest calc de coloana.

Dar daca tu spui ca scanul e de la masina ta, ia doar maneta 1k0953513G si monteaza-o si apoi codeaza calc de coloana de volan ca suporta sigur fiind un Highline.

 

cei de la reprezentanta ti-au dat raspunsul pe baza seriei de caroserie, fara sa vada masina si fara sa faca un scan, nu ?

Inseamna ca nu au gresit cu nimic, greseala este a celor de la fabrica , care, au mai montat vechea varianta .

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, vad ca i-am raspuns si pe pagina anterioara ca merge vazand scanul. Acum, ca mai e pusa intrebarea inca odata, fara sa stiu ca este acelasi user si pentru ca el singur spune ca masina este 05.06.2010, deci dupa 1 iunie, raspunsul dat de mine este corect, nu cel de tine.

 

Fiecare intrebare pusa intr-un fel are raspunsul ei corect.

 

 

IAr daca masina este fabricata in ziua in care spune el, atunci e o GRESEALA GRAVA in ETKA.

Si cei de la reprezentanta au dreptate in acest caz, nu este kit de tempomat pentru masina lui.

 

Unde e greseala ?

 

 

No, hai sa ajutam omul si sa nu il bagam mai mult in ceata....  eu am gresit ca i-am zis exact ce ii trebuie la masina lui  ? ... 

 

sigur ca e compatibil si calculatorul de coloana.... si nu iti trebuie decat maneta.... 

 

in rest, in viata nu trebuie sa perpetuam greseala altora..... cum sunt cei de la reprezentanta in acest caz.... pana la urma nu asta ne intereseaza, unde s-a gresit... am gasit erori si in Elsa... si in Etka... nu-i un capat de tara, atata timp cat le corectam din mers......

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul reprezentantei a fost fara scan , doar pe baza seriei de sasiu.

Scanul dupa cum am zis l-am facut eu personal, dar am sa demontez pe acolo sa vad daca gasesc si ce scrie exact.

Raspunsul reprezentantei a fost cea care m-a bagat in ceata, si de acea am vrut sa clarific cu voi situatia, sa nu cumpar o maneta si sa nu fie deloc buna.

 

In principiu daca codul este 1K0 953 549 CF atunci trebuie sa mearga maneta cu G.

 

Ms pt lamuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu in principiu.... ci garantat.  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o intrebare. am montat maneta cu G in coada la un TL 1.4 mpi 2009. functioneaza perfect insa cand setez viteza nu-mi afiseaza in locul jurnalierului de bord viteza setata. este un BC simplu nu +. initial asa am crezut ca trebuie sa functioneze insa dupa ce am urmarit forumul am montat unui prieten pe un 1.6 tdi variant o maneta asemanatoare si am constatat la el ca afiseaza viteza desi nici el nu are BC+. care sa fie cauza ? sa fi fost codata amneta doar pe motor si nu si pe volan? sau sa fie instrument clusterul unul cu soft mai vechi pentru ca nu-mi indica nici treptele de viteza? (e ss. 2010 dar fabricata prin iunie 2009m iar cea la care am vazut afisata viteza este fabricata prin mai 2010 tot ss de 2010)

nu am nici interfata de diagnoza sa verific codarea :(

multumesc anticipat pt raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, ti-ai raspuns singur la intrebare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posteaza seria clusterului tau si cel care indica, ca sa vedem despre ce e vb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele din 2009 nu indica, din 2010 indica, la fel cum e si cu temperatura uleiului si a schimbarii treptei de viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua. As dori sa achizitionez o maneta de tempomat pe golf 6. Se potriveste o maneta de pe golf 5? Computerul de bord afisaza treptele de viteza, temperatura uleiului, punctele cardinale, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e fabricata pana in  28.05.2010 merge maneta de pe Golf 5 cod 1K0 953 513G

 

Daca e fabricata dupa aceasta data, ai nevoie de grupul de manete.

 

Chiar pe aceasta pagina e un coleg cu masina fabricata in 05.06.2010 si la el a fost nevoie tot de maneta de Golf 5.

 

Daca nu stii data de fabricatie a masinii, poti face o scanare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!