Jump to content

Golf 6 - Tempomat - fabricat inainte de 01.06.2010


mAku5000
 Share

Postare recomandată

nicolae.rosia

Salut,

 

Am comenzi pe volan. Cum pot sa aflu daca am deja aceasta componenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai comenzi pe volan, atunci calculatorul tau suporta si cruise control. Ai nevoie de maneta si codare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

as vrea sa montez tempomat pe masina din documentul atasat. Ce trebuie sa cumpar/ce trebuie inlocuit?

Daca ai comenzi pe volan sau macar BC atunci ai nevoie doar de maneta cu codul 1k0953513G si de montarea ei pe masina si codare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista mai multe variante cu acelasi cod?

Am gasit aici: http://www.shopmania.ro/piese-auto/p-cruise-control-vw-caddy-iii-1k0953513g-maneta-tempomat-55408400 si in descriere spune ca e pentru VW CADDY. Se potriveste?

 

nicolae, recomand totusi sa-ti cumperi una OEM.... maneta de semnalizare este cea mai folosita dintre ele... la greu.... iar la banii aia, nu are cum sa fie OEM, avand in vedere ca aceasta costa peste 350 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

 

Ma puteti ajuta si pe mine, daca se poate monta tempomat la un golf 6 cu urmatoarele info:

 

 

Address 16: Steering wheel        Labels: 1K0-953-549-MY9.lbl
   Part No SW: 1K0 953 549 CF    HW: 1K0 953 549 CF
   Component: J0527           056 0111  
   Coding: 0000702
   Shop #: WSC 00066 000 00000
   VCID: 78FBECD37013
 
   Subsystem 1 - Part No: 5K0 959 542 
   Component: E221__MFL-TAS   H05 0010  
   Coding: 00000130
   Shop #: WSC 00000 

 

 

Golf este din luna 05-2010, are comenzi pe volan(telefon+computer bord). Este deajuns doar montarea manetei si codarea ei? sau in cazul meu trebuie inlocuit si vreun calculator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform Ross-Tech, calculatorul tau de coloana suporta tempomat, nu mai trebuie sa schimbi nimic. Montat maneta tempomat, codat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - si e varianta simpla si ieftina,,,,,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la masina din semnatura  golf 6 highline 2.0  ,volan cu comenzi  si am calculatorul de coloana cu codul 1K0 953 549 CF   ,maneta care o am acuma ii  1K0 953 513 E  pentru a pune maneta cu tempomat aceasta ce cod trebuie sa aiba, ca sa pot da comanda la reprezentanta 1K0 953 513 G  sau  ii cu alta terminatie 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea cred ca acesta ar fi codul stiind ca cele care incep cu 5k ar fi impreuna cu maneta stergatoare la mine fiind fabricatie pana in 6/2010 si pe toate piesele calculator coloana si maneta incepeau cu 1K  dar  cel mai sigur am sa verific  la reprezentanta mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calin, e foarte simplu la tine. Daca ai calculatorul 1K0 953 549 CF, atunci maneta care iti trebuie este 1K0 953 513 G. Cumpar-o linistit si spor la montaj.

 

Nu este necesara seria sasiu.

 

Rave - 1K0054690B este PN-ul pentru kit tempomat - respectiv maneta plus firul cu 2 pini = care nu este necesar la masina lui Calin, decat la cele din 2004. Nu are rost sa plateasca mai mult, daca lui nu-i trebuie.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, merg si manetele cu A si F in coada cu modificarile de rigoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, daca vb pe SH - numai ca eu consider ca este pacat sa pui o maneta A - care este veche si forjata... pe o masina ca G6.

 

F-ul este rar, fiind montat pe masinile din SUA - nu l-am regasit pe alte masini.

 

ca info - da, merg toate, singura adaptare fiind mutarea firului de la Pin 5 la Pin 10 - in mufa manetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Din parcurgerea topicului am aflat multe informații și sper să pot să-mi montez și eu pilot automat (în varianta ieftină) pe mașina mea Golf 6, fabricatie 2009.

La reprezentanța din Constanța mi s-a spus doar pe baza VIN că nu se poate, că trebuie schimbate multe piese și mă costă o căruța de bani.

 

Nu am comenzi pe volan dar am CB+.  Codul calculator de coloana este  1K0 953 549 CQ

Maneta 1K0 953 513 G este de ajuns sau mai trebuie trase alte cabluri?

 

Mulțumesc!

Modificat de Bubiciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CQ este un midline!

Midline suporta: Cruise Control, Board Computer

 

Maneta 1K0 953 513 G este de ajuns!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Din parcurgerea topicului am aflat multe informații și sper să pot să-mi montez și eu pilot automat (în varianta ieftină) pe mașina mea Golf 6, fabricatie 2009.

La reprezentanța din Constanța mi s-a spus doar pe baza VIN că nu se poate, că trebuie schimbate multe piese și mă costă o căruța de bani.

 

Nu am comenzi pe volan dar am CB+.  Codul calculator de coloana este  1K0 953 549 CQ

Maneta 1K0 953 513 G este de ajuns sau mai trebuie trase alte cabluri?

 

Mulțumesc!

 

Se pricep....ce sa mai....

 

Nu mai trebuie tras niciun cablu.

 

Exact cum ti-a zis si Dany - montat maneta 1K0 953 513 G, codat si gata treaba - ai tempomatul functionat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul 1K0 953 513 G nu are fire, mai trebuie cumparate separat si alea.

Eu tot din 2009 am masina si cand am vrut sa cumpar mi s-a zis ca e doar maneta fara fire, asa ca am cumparat 1k0054960B (chit complet).

In 10 min Al Bundy l-a montat si a mers perfect.

Intreaba inainte de a cumpara daca are si fire

Modificat de manuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La G6 din 2009 exista din fabrica instalat cablajul dintre electronica de coloana de directie si ECU.

Nu mai e nevoie de nici un cablaj suplimentar, doar maneta, cum s-a scris mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% la masina mea din 2009 cu calculator de coloana 1K0 953 549 CQ nu a avut fire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea e din 07.2011 si nu am tempomat dar am CB+,se poate monta tempomatul (maneta) sau mai am de schimbat si alte piese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!