Jump to content

Valva de retentie presiune


SKULLMAN
 Share

Postare recomandată

Am vazut o chestie interesanta, lucru care l-am sesizat de multe ori la broscuta mea la franele spate.

Cei care au discuri pe masina nu vor vedea acest lucru, cei ce au tambure vor stii despre ce vorbesc.

Daca nu iti place sa reglezi periodic tamburii spate ve observa ca dupa un timp pedala devine moale,

direct proportional cu uzura materialuli de pe ferodouri.

Daca tragi frana de mana cu simt, vei vedea ca pedala se intareste. Sunt aceleasi simptome ca si cand exista aer pe circuit...

dar in realitate nu exista aer pe circuit...

Problema..... lichidul de frana de pe circuit se retrage din etrieri si revine in pompa centrala, asa ca pentru a frana cursa pedalei

este mai lunga.

Solutia, nu se lasa etrierii sa pompeze tot lichidul inapoi, ci doar o parte.

Americanii... ca deobicei au o chestie faina inventata.... RESIDUAL BRAKE PRESSURE VALVE.

Este o solutie care pare sa dea rezultate...

Am gasit ceva aici pentru sisteme de franare disc si tambure..

http://www.autoanything.com/brakes/65A3153A0A0.aspx

Voi ati incercat asaceva?? pe mine ma tenteaza.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i mai simplu sa reglezi frana? Sau daca nu ai chef sa faci asta la un moment dat poti sa mai tragi un dinte doi la frana de mana. Zic si eu nu dati cu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i mai simplu sa reglezi frana? Sau daca nu ai chef sa faci asta la un moment dat poti sa mai tragi un dinte doi la frana de mana. Zic si eu nu dati cu :)

Asta in cazul in care ai discuri pe fata... dar daca ai tambure... ce faci .... ???

P.S. Rosiile is scumpe iarna... asa ca dam cu barabule....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai tambur - i peste tot, cauti pompa de frina care contine si supapele de presiune reziduala. Da' nu cred ca mai gasesti asa ceva, astia care fac pompe fac un singur model in general, fara nici o supapa, ca sa poata fi folosite la sisteme de frinare care contin si discuri sau din alt motiv, ei stiu mai exact care-i.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!