Jump to content

Pachet drumuri grele


ZUZg7
 Share

Postare recomandată

Conteaza cum sunt distribuite cele 100 Kg diferenta.

Daca sunt numai pe o axa atunci distributia maselor s-a modificat cu aprox 8% ceea ce este foarte mult.

Paxhetul "Drumuri Grele" nu rigidizeaza masina ci o inalta iar amortizoarele lucreaza diferit si pe o cursa mai mare.(aici intra in discutie pachetul 1JB sau 2UB - heavy duty suspension ambele punti care este diferit de G04, G07, G34, G39 sau G40 care se refera numai la puntea fata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza cum sunt distribuite cele 100 Kg diferenta.

Daca sunt numai pe o axa atunci distributia maselor s-a modificat cu aprox 8% ceea ce este foarte mult.

Paxhetul "Drumuri Grele" nu rigidizeaza masina ci o inalta iar amortizoarele lucreaza diferit si pe o cursa mai mare.(aici intra in discutie pachetul 1JB sau 2UB - heavy duty suspension ambele punti care este diferit de G04, G07, G34, G39 sau G40 care se refera numai la puntea fata)

andi, ce contine pachetul heavy duty pt puntea spate??? ca eu nu stiu nimic de asta... si pe fatza e diferit fatza de bucsele alea???/

thx!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greseala de tipar.

Cand am zis

Iar apoi n-am pachet drumuri grele, deci e mai joasa.
de fapt vroiam sa zic ca Laurentiu n-are pachet de dr. grele

Eu am pachet drumuri grele.

Motorul pe benzina din cate stiu eu e mai usor decat cel pe motorina deci cele 100kg se adauga la puntea fata, deci, cum zicea si Andi, se modifica destul de bine raportul de mase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul heavy duty in afara de "bucsa distantiera" pe fata are alte amortizoare si arcuri si pe fata si pe spate. Marirea garzii la sol pe puntea spate nu se realizeaza cu inaltatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si SOB la noi in tara cu ce vine? Nu stiu de ce dar banuiesc ca nu vine cu heavy-duty ci doar cu inaltatoare pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

eu am o octavia 1 din 2003, l&k, si e venita din fabrica cu pachet de drumuri grele, nu am avut probleme cu ea in legatura cu suspensiile, acum am 86000 km si i-mi face un balans foarte mare la iesirile din curbe, si daca misc satanga dreapta repede, balanseaza de parca ar avea pana pe rotile din spate. Cred ca is amortizoarele de vina, dar nu aud nici o bataie si nici nu se cunoaste uleiul curs din ele. va rog sa imi spuneti si mie ce are ca nu imi dau seama, si ash vrea sa scap si eu de pachetul asta de drumuri grele ca vreau sa bag putin tuning in masina si sta urat asa inaltata, nu stiu ce trebuie sa cumpar si ce trebuie sa fac.va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am octavia din 2002 si scutul metalic este super ok.. da este mult prea rigida .. cel putin cand trec pe drum placat zici ca sunt in tren...unde sunt acele inaltzatoare? sau bucsele care le ziceti ca eu unu nu am vazut nimika cand am pus rotzile de vara... astept raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in partea superioara de la telescoape, nu ai cum sa le vezi decat daca demontezi telescopul de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult.. sunt si pe fata si pe spate nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o octavia 1 din 2003, l&k, si e venita din fabrica cu pachet de drumuri grele, nu am avut probleme cu ea in legatura cu suspensiile, acum am 86000 km si i-mi face un balans foarte mare la iesirile din curbe, si daca misc satanga dreapta repede, balanseaza de parca ar avea pana pe rotile din spate. Cred ca is amortizoarele de vina, dar nu aud nici o bataie si nici nu se cunoaste uleiul curs din ele. va rog sa imi spuneti si mie ce are ca nu imi dau seama, si ash vrea sa scap si eu de pachetul asta de drumuri grele ca vreau sa bag putin tuning in masina si sta urat asa inaltata, nu stiu ce trebuie sa cumpar si ce trebuie sa fac.va multumesc.

Programeaza-te pe stand la un test de amortizoare la AUGSBURG, costa 420 RON. Eu le suspectez, la 86.000km ar cam trebui schimbate. Toate 4 odata ! Ele trebuie verificate la 50.000km si daca sunt sub 70% deja devin o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Va rog sa-mi spuneti daca PK4(pachetul de drumuri grele pt. O TOUR) consta doar in inaltatoare si scut sau mai are si suspensia intarita(eventual-fata, spate?).

Va multumesc :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa scut si inaltatoare, sunt alte arcuri si telescoape atat in fata cat si in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
eu am o octavia 1 din 2003, l&k, si e venita din fabrica cu pachet de drumuri grele, nu am avut probleme cu ea in legatura cu suspensiile, acum am 86000 km si i-mi face un balans foarte mare la iesirile din curbe, si daca misc satanga dreapta repede, balanseaza de parca ar avea pana pe rotile din spate. Cred ca is amortizoarele de vina, dar nu aud nici o bataie si nici nu se cunoaste uleiul curs din ele. va rog sa imi spuneti si mie ce are ca nu imi dau seama, si ash vrea sa scap si eu de pachetul asta de drumuri grele ca vreau sa bag putin tuning in masina si sta urat asa inaltata, nu stiu ce trebuie sa cumpar si ce trebuie sa fac.va multumesc.

Daca te gindesti sa scoti pachetul de drumuri grele , poate vinzi scutul....sunt interesat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!