Jump to content

Pachet drumuri grele


ZUZg7
 Share

Postare recomandată

Salutare

Oameni buni care dintre posesorii de octavia bussines a incercat sa isi dea jos bucsele de la arcuri ( cele care ridica masina ) ?

Eu unul vreau sa le dau jos ca tre sa imi vina jantele de RS si nu imi place asa cocotata plus ca am bagat ceva bani in tuning si 'inaltatoarele' astea cam strica imaginea de ansamblu .

Dintre cei care nu au pachetul de drumuri grele , a avut cineva probleme de genul baie sparta etc ? :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre cei care nu au pachetul de drumuri grele , a avut cineva probleme de genul baie sparta etc ?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BOG dar eu am scut metalic sub motor , crezi ca ar fi o problema daca a-si scoate bucsele de care am vb ?

:scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le scoti o sa dai cu popsul (a se citi cur) de pamint de o sa sara scintei la fiecarfe denivelare :scratch:

Scutul metalic de la pachetul de drumuri grele este mult mai jos decit cel de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BOG dar eu am scut metalic sub motor , crezi ca ar fi o problema daca a-si scoate bucsele de care am vb ?

:scratch:

Problema sigur nu e. Intrebarea e daca in loc de bucsele tale trebuie puse unele mai subtiri sau nu. Eu inclin se cred ca trebuie inlocuite cu unele mai subtiri, cel putin asa era la ex masina mea, arcurile nu calcau direct pe farfurie ci pe o bucsa subtire (5mm) pe care eu em inlocuit-o cu una de 17,5mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le scoti o sa dai cu popsul (a se citi cur) de pamint de o sa sara scintei la fiecarfe denivelare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu iti spun ce am patit eu.... nu am skoda, am Golf IV, si mai e si un topic pe tema asta...

NU iti da jos bucsele....!!!!! eu cand nu le aveam si aveam numai scutul de metal pus, ridicam picioarele cand treceam peste un bolovan cat de cat !!!!! e o senzatie super nashpa!!!!!!!! plus ca la borduri daca le urcam le atingeam pe toate!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine bine dar la Octaviile care nu au pachetul asta de drumuri grele , ce se intimpla nu se poate circula cu ele ?

Bineinteles ca daca le scot trebuie sa fiu mult mai atent , oricum cred ca am sa le scot de 'proba' vreo 2 saptamini sa vad cum e si dupa aia mai vb .

Oricum mersi pt sfaturi si mai astept si alte pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zuz, Octaviile fara pachet de dr grele nu au scut metalic, au un scut din plastic care sta mai sus decat cel din pachetul sus numit, asa ca nu au problema de care vorbeste chid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles si stiu f bine lucru asta Bog dar atunci inseamna ca plezneste mai repede baia .

Sa inteleg ca nu ar fi deloc recomandat de dat jos bucsele .

Pacat de banii bagati in masina :(

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut si bun venit pe forum .

Pachetul de drumuri grele la Skoda Octavia consta in

- suspensii inaltate ( nu din arcuri , au distantatoare - bucse de cauciuc la arcuri ) si intarite

- scut metalic la motor -de nelipsit dupa parerea mea la drumurile din bucuresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa nu se supere nimeni pe mine dupa ce citeste aces raspuns :bounce: .

In primul rand acest pachet de drumuri grele este o cacialma care se cumpara foarte bine in Romania.Spun asta pentru am lucrat 6 ani la reprezentanta Skoda in Cluj.La 2 di 3 clienti i se baga pe gat acest kit :colors: .In al doilea rand este de-a dreptul ilar sa pui distantiere numai pe fata...hihihi...de fapt sunt niste compensatoare de inaltime pentru scutul metalic.Masina cu acest kit este de-a dreptul caraghioasa.

Iar unii clienti care mai "bagau" ceva viteza in Skode se plangeau de o tinuta de drum nesatisfacatoare in curbe.NOOORMMMAAAALLL.

Ok acum la modul serios... in loc sa dam peste 10 milioane pe acest super kit mai bine inlocuim telescoapele de serie cu telescoape sport si arcuri intarite si astfel evitam balansul enorm caracteristic la Skoda Octavia.In cazul in care optam pentru jante mai maricele 17" automat trecem pe arcuri sport si amortizoare sport.Va garantez ca, cu suspensie sport chiar daca garda masinii coboara balansul ca fi minim si v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% corect. Totusi, majoritatea or sa prefere ce ofera reprezentanta, "ca e de la ei" :salut:. Si in plus, nu sacrifica confortul pentru performante. "Mai bine barca decat caruta" Deh, fiecare cu ce prefera... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul de drumuri grele "de fabrica", si nu ala pe care-l pun dealeri ca optiune, are inaltatoare si pe spate si de asemenea are intarite suspensiile.

Eu unul nu am avut niciodata senzatia de instabilitate in curbe la viteza mare, masina parca este lipita de asfalt. Eu zic ca merita in cazul SOB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ender .

Problema este ca facem ceea ce putem cu ceea ce avem .

Deci masina cu un look super sport nu mi-am dorit de aceea nu mi-am pus spoilere la 2 cm de asfalt , praguri etc .

Am incercat sa gasesc o solutie de compromis si de aceea am cerut sfaturi in legatura cu acele inaltatoare , daca erau bani imi luam un hummer si o supra 700 Cp :scratch:

De Rs ce sa mai spunem ca are o suspensie super moale la o masina cu pretentii sport :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma uit la masina mea si zic ca niste suspensii mai tari un pic (sau poate chiar un pic mai mult) n-ar fi stricat. Nu stiu daca totusi cu asa ceva as fi putut cobori masina prea mult. Imi amintesc ca atunci cand am mers cu un Leon Cupra ... trebuia sa mergi cu el incetisor peste intersectiile cu linii de tramvai ... si ma refer la cele care erau cat de cat bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ender Mie nu mi se pare asa de lipita masina in curbe, uneori chiar mi-e frica cand intru mai tare.

E cam ridicata masina, ce sa zic, cu toate ca distanta pana la pamant e destul de mica, in rest suspensia e destul de tare dar nu-mi dau seama de ce are ruliu asa de mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tony: Ce versiune de Octavia ai; este SOB? Daca nu, ce jante-anvelope ai?

Eu am mers pe Transfagarasan fara nici o problema, in special pe drumul spre Sibiu unde am avut viteza relativ mare. Eu am dotarea standard pentru SOB (jante de 15" + Matador Prima 195/65V R15)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va impartasesc din experienta : si la cauciucuri 225/45 si jante r17 se simte tangaj la iesire din curbele mai strinse .

Am fost si am probat amortizoarele pe banc , erau Ok ; am mai vb cu prieteni cu SOB si au aceeasi problema - e din cauza 'inaltatoarelor'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tony: Ce versiune de Octavia ai; este SOB? Daca nu, ce jante-anvelope ai?

Eu am mers pe Transfagarasan fara nici o problema, in special pe drumul spre Sibiu unde am avut viteza relativ mare. Eu am dotarea standard pentru SOB (jante de 15" + Matador Prima 195/65V R15)

Cred ca depinde foarte mult de cat de incarcata e masina. Si eu am aceiasi 'shoshoni' pe masina, si daca intru in curba la 90 grade la 50-60 km/h, singur in masina, am senzatia ca o sa ies in decor. In schimb, cu 2 oameni si bagaje, pot sa intru mai tare in curbe, si sta mai bine pe drum. N-am pachet de drumuri grele, si nici n-am facut modificari la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ender : E Business. Jante 15" Elegance si Matador Prima 195/65R15 si pachet drumuri grele.

Laurentiu: In primul rand a ta e pe benzina si e mai usoara si cred ca si asta te avanajeaza. Iar apoi n-am pachet drumuri grele, deci e mai joasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Ender : E Business. Jante 15" Elegance si Matador Prima 195/65R15 si pachet drumuri grele.

Laurentiu: In primul rand a ta e pe benzina si e mai usoara si cred ca si asta te avanajeaza. Iar apoi n-am pachet drumuri grele, deci e mai joasa.

toni zici ca ai sau nu ai pachet drumuri grele ??? Catre ender ai zis ca ai jante anvelope si pachet drumuri grele .... catre laurentiu zici ca n-am pachet drumuri grele. Cum vine asta ?!?!? cred ca ai vrut sa zici ca ai si ca el nu are ?? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni, eu eram de acord cu tine, ca Octavia nu e foarte stabila, cel putin atata timp cat nu e incarcata. Masina mea are 1325kg (cel putin asa scrie in talon) si nu cred ca a ta e mai grea, ba din contra cred ca e mai usoara. Si nu cred ca la greutatea asta 100kg fac diferenta in ceea ce priveste stabilitatea masinii. Diferenta ar putea s-o faca acel pachet de drumuri grele, despre care se spune ca (printre altele) rigidizeaza masina.

Laurentiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!