Jump to content

Jante originale VW sau nu


golfnik
 Share

Postare recomandată

Stiu bine replicile d-alea de A8, facute la italieni. Sunt OK, sa stii, singura problema e lacul e f.f.f sensibil (stiu probleme cu ele la cel putin 2 membrii de pe forum) si intra iarnare sa acolo si umfla si cand le speli arata f. urat. Recomand iarna cand se da cu solutii pe strada sa pui alte jante.

Eu am tot niste jante de la italieni (scorpion) si rezista f. OK la gropi, n-am avut nicio treaba cu ele.

Jantele au costat acum 2 ani 16 mil 4 bucati 17", deci ieftine, ce s-o dam intoarsa. Dezavantaje : Lacul f. pretentios, vopseaua se zgarie f.f.f usor + sunt grele (1 roata d-asta de 17" face, cred, cat doua roti de tabla de 15")

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

are cineva idee unde se pot gasi o pereche de jante OEM arietta

am vazut ca au dimensiunea 225 /45 /17.

eu am gasit dar peste ocean iar la transport nu este chiar ok.

a-ti vazut asa ceva pe la vreun prieten ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara .Vreau sa imi pun pe masina (golf5) un set de jante 16" made in italy .Care ar fi dezavantajele? si evident avantaje daca sunt(infara de pretul redus) set de la 360 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci: Eu am un golf v 2.0 tdi 170hp ala din imagine cu jantele de A8, la un moment dat m-am gandit sa o vand si sa cumpar un G 3 cu motor de 3.1ltr cu 235 hp care este editie speciala numai ca m-am razgandit fiindca taxa este 5000E.

Anvelopele de pe jante sunt 225/40/R18 care sunt chiar normale numai ca et este 45 si j 8. In tari ca Germania si altele nu cred ca ar fi vreo problema din cauza et si j insa la noi este. Pe jante scrie made in italy deci cred ca sunt replici :)(

Le-ai spart cu ciocanu? :icon_thumright: Daca da vrem poze ! :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le-am spart ca doar nu ma dau banii afara din casa. Sunt chiar foarte bune jantele, chiar daca o fii replici, eu inca tind sa cred ca nu, dar daca voi ziceti ca sunt asa o fii. Pe cele OEM scrie made in Germany?

Modificat de Jeunderscore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Astea cu mai safe, mai nu stiu ce sunt niste preconceptii. Atat cat iti pui dupa niste jante de firma, nu ieftinituri si replici, sunt net peste orice OEM de pe un Golf sau VW.. Plus ca de aspect nici nu are rost sa vorbim. Si pana una alta jantele nu sunt facut de VW ci sunt facute de tot de producatori de jante aftermarket: Ronal, BBS, Speedline, etc... :)

sunt si jante originale care nu sunt facute de BBS, Ronal...etc

de ex aceste jante de ce firma sunt facute? nu am gasit decat audi stantat pe ele.

post-26713-1265403273_thumb.jpg

Modificat de adifox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o sa cauti pe spite, in interiorul jantei, poate o sa gasesti undeva de cine sunt facute. Sau cauti pe net cu codul jantei producatorul :) Din pacate nu se vede prea bine poza :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu scrie nimic pe interiorul jantei, doar ce se vede in poza, audi.

se pare ca este originala de audi, eu le am cu semnul de vw pe capacele ce acopera prezoanele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

vreau si eu embleme mari de 11 cm pt replici a8 sau capace

ma poate indruma cineva undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am spalat masina dupa ultimele 5 saptamani. Cand m-am uitat la jante, sa lesin ! Corodate urat de tot pe centru in special (rotile fata) si ceva mai putin pe spate. Oricum sunt distruse. Mentionez ca am replica de Golf V GTI de 16 pentru iarna. Iarna trecuta nu au patit nimic, dar acum s-au distrus in 5 saptamani de la ultima spalare. E chiar asa de mare diferenta cu OEM ? Am facut 10 ierni cu jante OEM de Ford si nu mi s-a intamplat asa ceva. Voi incerca sa pun si poze.

PS: Ideea e ca m-am uitat la toti in parcarea mea, dar asa ceva nu am mai vazut.

Modificat de overseas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau si eu embleme mari de 11 cm pt replici a8 sau capace

ma poate indruma cineva undeva?

Incearca la www.ejante.ro

Si pentru Jeunderscore uita-te aici cum arata jantele orginale si ce trebuie sa scrie in ele, inclusiv partnumber: http://cgi.ebay.com/ebaymotors/OEM-Factory...sQ5fAccessories

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Lectia este ca: nimic nu se compara cu ce este original! La fel am patit si eu, dar nu la jante ci la alte accesorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e scris si la mine numai ca e scris pe interior pe spite. pretul vad ca e 350 E iar factura care o am eu e de 1400 acum 5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Jante OEM VAG sunt facute de mai multi producatori BBS,Borbet,Ronal,Oz...

Modificat de stevee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

va salut . am cautat pe forum dar nu am gasit raspuns la intrebarea mea asa ca intreb aici . nu am gasit un topic mai apropiat de subiect . am luat jante aez pt masina mea iar fata de jantele oem ( tot aliaj ) prezoanele prind doar 4-5 rotatii . adica invart de 4-5 ori si deja prezonul e liber . cu jantele originale invart de 6-7 ori pana desfac prezonul . credeti ca e deajuns ? mi-e sa nu am probleme sa se rupa sau sa se desfaca vre-un preozn .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Iti trebuie un set de prezoane speciale pentru jante de aliaj, de fapt sunt tot ca si cele originale, singura deosebire fiind capul prezonului care are forma conica ce intra mai adanc in janta si mai castigi astfel 3-4 rotatii, acum depinde mult si de janta respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de raspuns . crezi ca prezinta siguranta cu prezoaanele astea care le am ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred că da. am pe o maşină distanţiere şi prezonul prinde 4mm. nu am avut probleme. baftă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde cat de tare intra in curbe .

daca e masina incarcata, si intra in curba la limita derapajului, mai este si panta, nu vad bine acele 4 spire de filet.

daca mergi foarte usor cu masina, poate tine si in 2 spire.

concluzia mea: recomand alte prezoane pentru maxima siguranta! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa iau alte prezoane . speciale pt jante de aliaj cu unghiul de 60grade la filet-surub locul unde atinge janta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

un .pdf ce contine cateva modele de jante OEM pentru marca VW :Driver: sper sa fie de folos :coffee_lol: an ... ~2007+/-

VW_Genuine_Wheel_Brochure.pdf - 1.7 Mb

:P daca va intereseaza ceva date despre jante de audi am pus in sectiunea Audi A4 B5 un pdf care contine si asa ceva (pe ultimele pagini)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jante OEM VAG sunt facute de mai multi producatori BBS,Borbet,Ronal,Oz...

Sau sunt made in turcia.... asa scrie pe jantele mele originale 18' interllagos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!