Jump to content

Jante originale VW sau nu


golfnik
 Share

Postare recomandată

salutare

la multi ani si un nou ana fericit fara incidente... auto

Am deschis acest topic intrucat ma confrunt cu o problema - vreau sa-mi cumpar o pereche de jante si nu stiu daca sunt sau nu originale.

E vorba despre Santa Monica 17 pentru golf IV.

Ma interesa sa stiu tara de provenienta si producatorul (daca exista) si ce alte info mai sunt stantate pe interiorul jentii. Am facut ceva resarch insa nu m-am elucidat. Rog pe cineva care stie sa ma ajute

Acest model este supus replicarii. Alte info nu mai dau sa nu induc raspunsul.

Stiu din experienta proprie de ex. ca modelul Montreal 16 este facut in Canada - alte info sper in curand.

Cu respect

Ps: rog daca s-a mai discutat acest subiect (nu am gasit) sa fie trasbordat sau daca nu rep interes sa fie sters

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele Santa Monica sunt doar pe 17" in primul caz (am vazut ca stii acest aspect).Sunt produse de firma SpeedLine si sunt fabricate in Italia.Sunt stantate si cu sigla VW pe interior.Alte detalii:sunt 7Jx17 offset 45 iar pretul / bucata (evident la reprezentanta) este de vreo 1400 Ron.

dsc02013n.th.jpg

post-20958-1262552245_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de raspuns

Cat m-am interesat pe net am citit pereri pro si contra cum ca cele de la speddline sunt replici si ca originale sunt bbs si facute in germania

De aici si nelamurirea mea.

Mai astept pareri

mai sunt numite si Monte Carlo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot cam ce a spus H0lyBoy stiu si eu (cu exceptia offset-ului):

Santa Monica sunt fabricate de firma Speedline. Descriere:

Wheel diameter: 17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mic off topic daca se poate.

Aveti idee ce culoare, cod culoare, au jantele Santa Monica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu gasesc in calculator pe unde am pus o poza cu interiorul de la janta, dar sunt produse de speedline cele originale.SpeedLine este o firma cunoscuta in productia de jante pentru motosport si raliu, produc jante cu greutate mica :Computer:.

@mirceateodor-fata jentilor este materialul in sine nu sunt vopsite, si eu am vrut sa le vopsesc dar am renuntat pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca fata jantei nu e vopsita. E doar lacuita. Doar le am pe masina. :D

Pe mine ma intereseaza vopseaua cu care e vopsita janta pe interior. Am cautat pe "goagal" si pe alte forumuri dar nu am gasit nici o informatie referitoare la codul vopselei. Am mici ciupituri, de la pietricele, pe care doresc sa le remediez.

post-20276-1262615846_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vopseaua este "antracit" - nu am gasit sa aiba insa cod

sa inteleg ca speedline este producatorul...pe site exista si in uk si italia - din cate am inteles sunt facute in italia nu germania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va recomand cu toata caldura si cele mai bune intentii : daca aveti jante originale VW nu le dati, daca nu aveti incercati sa puneti mana pe un set :)) (Evident ma refer la cele din aliaj). Fac toti banii, sunt robuste, au design. Cand a aflat lumea ca mi-am luat inca un set de jante pentru masina, multi au vrut sa le cumpere pe cele originale crezand ca urmeaza sa le vand. Dar nu a fost cazul, sunt Vancouver pe 18, am pus pe ele cauciucuri de iarna si asa le-am pastrat, nu ma lasa inima sa le dau la jumate de pret, dupa ce le-am folosit 2 luni.( de mentionat ca 4 cauciucuri de iarna noi pe 18 costa cat 4 cauciucuri de iarna pe 16 PLUS jante ORIGINALE VW pe 16).

Bafta la toti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imagine002.th.jpg

Eu am modelul asta pe masina cu anvelope vara si din cate am inteles jantele sun in jur de 1400E. Sincer imi pare rau ca am luat masina cu jantele astea pt ca nu se preteaza la noi in romanica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu 99% ca ai Replici de A8 (made in Italy) care in Arad, le gasesti in magazin, pe dimensiunea de 18" la 480 euro setul de 4 bucati, noi bineinteles :offtopic:

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu am factura din germania cu tuv cu tot si e pretul 1400E pe factura. Au 5 ani jantele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau,da' si mie mi se par replici!Vw nu are aceste jante in echiparea nici unui model!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum jantele si daca sunt replici sau orginale sunt de Audi A8 :) Si daca sunt orginale atunci pe capacul central de la prezoane trebuie sa fie emblemele de Audi, ei nu au oferit spre comercializare cu center cap cu logo de VW cum gasesti la replici :)

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a fost cumparata in 2004, iar jantele au fost puse la un an adica in 2005. Capacele cred ca sunt alea originale si a lipit sigla cu vw ca una s-a dezlipit si se vede ca au fost lipite. Oricum nu cred ca ca sunt replici din moment ce a pus anvelope yokohama pe ele. Adica dadea 3 - 400 de E pe setul de jante si punea anvelopa care e la noi 930 lei/bucata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io sincer nu vad unde s-a dezlipit....Si pina la urma da-o-n...,crezi ca neamtu' isi cumpara jante de Audi si le lipeste badge cu Vw???Sa fim seriosi...Dar te cred,asa cum cred ca si masina ta e un VR6 autentic cu 235 de cai... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine o sa fac poze cu ele ca le am in garaj. Daca sunt replici le sparg cu ciocanu si cumpar altele originale ca sa fie totul oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa poza la ce scrie pe spite, in interiorul jantei ;) trebuie sa scrie pe acolo ceva Made in.. si din astea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca toata lumea ar trebui sa opteze pt jante OEM vw, e mai safe pt masina voastra, sunt altfel facute de producator, rezista la sarcini mai bine in timp, e vb si de siguranta voastra....referitor la "3.1vr6" :) arata destul de ciudat cu talonul ala mic si cu jante de audi, acel golf 5.

cateva informatii despre jantele oem vw puse de'a lungul timpului.

http://www.4130-products.com/wheels/

Modificat de gtigabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea cu mai safe, mai nu stiu ce sunt niste preconceptii. Atat cat iti pui dupa niste jante de firma, nu ieftinituri si replici, sunt net peste orice OEM de pe un Golf sau VW.. Plus ca de aspect nici nu are rost sa vorbim. Si pana una alta jantele nu sunt facut de VW ci sunt facute de tot de producatori de jante aftermarket: Ronal, BBS, Speedline, etc... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci: Eu am un golf v 2.0 tdi 170hp ala din imagine cu jantele de A8, la un moment dat m-am gandit sa o vand si sa cumpar un G 3 cu motor de 3.1ltr cu 235 hp care este editie speciala numai ca m-am razgandit fiindca taxa este 5000E.

Anvelopele de pe jante sunt 225/40/R18 care sunt chiar normale numai ca et este 45 si j 8. In tari ca Germania si altele nu cred ca ar fi vreo problema din cauza et si j insa la noi este. Pe jante scrie made in italy deci cred ca sunt replici :((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mi-am luat jante pentru vara aftermarket, dar am pastrat si cele originale. Pot sa spun doar ca foarte putine jante aftermarket se ridica la nivelul celor OEM, calitatea si designul acestora fiind foarte greu de batut ( mai ales cele de generatii mai recente). Cu alte cuvinte, despre jantele aftermarket se poate discuta mult si bine,pe cand cele OEM stau acolo sus in varful piramidei avand un statut aparte.

Numai bine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine are nelamuriri legat de OEM sau replica la jante pe model si an de fabricatie :

Audi und VW Original Felgenprogramm Homepage

www.audifelgen.de

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!