Jump to content

Valea Loarei


codz
 Share

Postare recomandată

Traseu facut in 2008 pentru vizitarea castelelor de pe Valea Loarei (a unora pentru ca nu le poti vizita dintr-odata pe toate) - circuit total cca.2000km

ziua 1: zbor Bucuresti-Charleroi (Belgia), inchiriat masina din aeroport, prima oprire Reims (Franta) si vizita Catedrala din Reims, sosire seara Paris

ziua 2: Paris, cazare Ibis Place d'Italie (sud, arr.13), langa o strada cu restaurante asiatice - Pho thai soup - prima data am gustat si e buna

ziua 3: Paris si apoi plecare pe A10 spre Orleans (oras celebru pentru batalia in care a participat Ioana D'Arc)

ziua 4: Castelul Beaugency, apoi Castelul Chambord (dintre cele mai mari dar neamenajate inauntru, era castel de vanatoare), Castelul Blois, Castelul Cheverny (superb), cazare in Amboise

ziua 5: Castelul Amboise, Chenonceau (oraselul se numeste Chenonceaux) - este poate cel mai cunoscut castel pentru ca este construit pe apa (ca un pod), Tours (catedrala), Castelul Villandry (cu cele mai frumoase gradini, mai frumoase gradinile decat castelul), Castelul Azay-le-Rideau (locuit, proprietarii l-au pastrat ca si cum ar fi o vila superba, bine, cu niste mobilier si obiecte superbe)

ziua 6: Chinon, Angers (cu castelul fortificat, cu ziduri de 10-20 de metri, un oras intr-un castel), Nantes - finalul Vaii Loarei

ziua 7: inceputul regiunilor Brittany si Normandy, orasul Rennes, Dinan, Mont St-Michel (de vazut neaparat), St-Malo la malul Oceanului Atlantic

ziua 8: St-Malo (superb, peste si creveti direct din ocean), Cancale (crescatorie de stridii), Rouen (capitala Normandiei, catedrala Notre Dame)

ziua 9: Rouen, Amiens, Calais (am trecut pe langa intrarea in tunelul pe sub Canalul Manecii - un zvanc de volan si intram pe dedesubt si ajungeam in Anglia :Driver: - am cautat terminalul de TGV dar nu l-am gasit), Lille (foarte intersant)

ziua 10: Lille, Charleroi

Vazut castelele cele mai frumoase, orase, cazari rezervate in general prin booking.com, rent-a-car de la Europcar dupa discutii si certuri cu Avis (de la care in urma reclamatiei am obtinut un voucher de 100 EUR pe care l-am folosit in Portugalia). Recomand acest traseu - sau in fine cu modificari - zona este foarte frumoasa, mai ales nord-vestul Frantei, Normandia si Britania, orasele de pe coasta, unde e liniste si se mananca demential peste, creveti, calamari, stridii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumos. Am vizitat an de an castelele de acolo la televizor, uitandu-ma la Turul Frantei (ciclism). :) Am ca plan de viitor sa ajung pe Valea Loarei, dar probabil abia in 2011.

Cam cat a dus toata aventura? Ceva probleme pe drum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o problema pe drum, doar la inchiriere la Avis erau doua fete care n-au vrut sa-mi inchirieze masina rezervata (un Audi A3) pe motiv ca nu ar merge cardul (desi le-am dat doua carduri unul Visa si unul Mastercard), era de fapt o instructiune a lor interna sa nu inchirieze la romani (am aflat ca proastele vorbeau in franceza desi le-am spus ca le pot intelege), dupa multe parlamentari au bagat cardul, au vazut ca merge dar vroiau sa-mi dea un VW Caddy :o si le-am spus pa, ca o se le fac reclamatie, si mi-am mutat businessul la trei metri la ghiseul Europcar unde omul auzise tot si chiar daca nu aveam rezervare mi-a dat pe loc o masina (din pacate nu VAG dar un model nou de la un constructor asiatic) si am fost foarte multumit :)

Costul excursiei, cam 200 EUR avionul (low-cost/2pax), cam 300 EUR rental, cam 200 EUR benzina+autostrazile din Franta :), cazari cam 600 EUR, plus mancare cat cuprinde :) nu stiu poate 500 EUR, plus intrarile cca 200 EUR (unele sunt scumpe) deci total 700 (transport) + 600 (cazare) + 500 (food) + 200 (intrari) = 2,000 EUR / 2 pax

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@codz, frumos traseu. Ca sugestii as adauga Chaumont si Langeais. Chambord si Chenonceau le bifeaza toti, de acord cu observatiile. Mi-au placut si Amboise, Azay-le Rideau si Angers. Daca te abateai putin spre sud merita sa vezi La Rochelle si L'ile de Re. Pentru iubitorii de monumental, dar stilul auster, nu Louis XIV, as recomanda Fontainebleau, 40 de km de Paris, langa Melun. Castelul preferat al lui Bonaparte, gradina superba, mai aproape de natural decat geometria elaborata de la Versailles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Felicitari pentru traseu...cu siguranta il voi face si eu candva...poate grupat cu Belgia !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!