Jump to content

cuzineti


seby
 Share

Postare recomandată

nu am gasit un topic ptr cuzineti, si daca o sa mai fie careva care vrea sa stie de cuzineti, pune intrebarea acilea

deci ce ma dare pe mine:

1 cuzineti de la axa cu came ce cota nominala au pe exterior adica in bloc?

2 cate reparatii exista?

eu stiu ca pe axa cu came cota nominala este 25.00 dar in bloc nu mi-am dat seama

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am gasit un topic ptr cuzineti, si daca o sa mai fie careva care vrea sa stie de cuzineti, pune intrebarea acilea

deci ce ma dare pe mine:

1 cuzineti de la axa cu came ce cota nominala au pe exterior adica in bloc?

2 cate reparatii exista?

eu stiu ca pe axa cu came cota nominala este 25.00 dar in bloc nu mi-am dat seama

multumesc

in practica la axa cu came se folosesc in peste 90% din cazuri cota 0.

am vazut si cota 1 exterior care cred ca e 0.50.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma am rezolvat-o

cota din bloc este 27,5 iar cea de pe axa standard este 25.00

eu am de exemplu niste cuzineti deinterior, care sunt de 0,25

cea de pe exterior asa cred ca e din 0.50 in 0.50

ce am mai aflat este ca nu e prea bine sa alezezi blocul la axa cu came deoarece dupaia s-ar putea sa nu se mai alinieze perfect axa cu arborele pe dinti

asta am citit intr-o carte, nu este neaparat adevarat dar daca cineva vrea sa alezeze la axa, sa se gandeasca bine, daca are cine sa ii faca operatiunea corecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
broscar_valcean

vin si ru cu o intrebare despre cuzineti.. si anume cel mare de langa volant poate aveam mai multe cote pe exterior acolo unde intra pe bloc?? pt ca am unul cu peretele mai subtire si unul cu peretele mai gros... inca odata ma refer la distanta dintre buze stiu eu cum sa le numesc.. acolo intra pe blocul motor practic ii reduce jocul axial.. am uitat sa zic ca e vorba de cuzinetul de pe vilbrochen...

Modificat de broscar_valcean
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

De ce sunt doua tipuri de cuzineti al axa cu came - standard si double thrust ? Aia double, au umerase pe ambele parti, toti ? Sau doar un demicuzinet ? La ce folosesc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cuzineţii de pe un motor de vw 1600 fabricaţie 1968, se mai pot repara (încărca cu compoziţie)? Dacă da, un link, adresă, număr de telefon, vă rog! Mulţumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce i-ai repara cand poti sa cumperi noi? vorbeste cu Dilarul, era sub 200 de lei setul, vin repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!