Jump to content

KM reali!?!


Cato
 Share

Postare recomandată

Eu zic sa o bagi ^_^ .

Masina a fost scanata de mine si sunt sigur pe km ei! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intalnit atat de multi care sunt in stare sa se bata cu pumnul in piept ca masinile lor au kilometrii reali.

Chiar daca este pe benzina o masina veche de 8 ani este greu de crezut ca poate sa aibe sub 150 000.

La o masina second nu exista kilometrii reali 100%! Sunt putine cazurile in care bordul unei masini afiseaza km cat mai aproape de realitate.

.

Spre ex.masina din profil,avea 110000 km.cand am luat-o din DE si acum are 113000.Este din 2001!!Are atatia km reali;deoarece mi-a luat-o o prietena care locuieste acolo(eu doar am adus-o) a cautat ceva,pt.ca eu voiam f. bine intretinuta si anul macar 2003.Am acceptat si acest an tinand cont ca fost a unui pensionar nascut din'33,deci a luat-o cand avea 69 de ani!!acuma probabil ca s-a gandit sa o dea ca are o varsta cand e mai greu sa conduci si e foarte firesc sa nu fi condus foarte mult,data fiind varsta.(oricum o sa verific si la reprez.VW pt.ca reviziile din carte au fost facute la reprez.VW in DE deci apare cu istoricul si se pot verifica Km.reali) Decat sa fi luat una mai recenta,mai scumpa,cu km mai multi,mai slab intretinuta,eu am ales varianta asta.Nu vad cu ce-ar fi fost mai buna una mai noua ca ani da mai "forjata"si mai scumpa evident,doar ca e mai tanara ceva.A imbatranit stand?daca ar fi circulat mai mult era alta poveste.

L.E km foarte multi in plus conteaza la performantele motorului,uzuri,piese care trebuie inlocuite la un anumit nr. de km,etc.Spre ex.la benzina,din practica,daca treci de 200-250000km,(la VW)pot aparea probleme la compresie, spre ex.(poti ajunge si la 300000,evident si in functie de cum a fost intretinuta si condusa).Deci cred ca e si chestie de noroc cand iei o masina SH cu km multi.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Administrator

exact. Uwe a anunat asta intr-un comunicat de craciun ( Display EDC Mileage now works with many EDC16 ECU ). Din pacate se pot edita si acei "km reali" ca si la EDC15 :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am o skoda ocavia 2 .. cumparata de la Sefu meu care a loato de noua .. el in 2 ani jumate a facut peste 190 000 Mii ...

Ear eu intr-un an am facu pana la 220 000 .. ( in jur de 25 000 nu am tinut cont ) ..

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

daca asi vrea asi putea sai dau km inapoi .. Sai pun in bord vro 80 000 .. ca nu sar cunoaste la o masina din 2005 ..

Dar nu sunt o "JAVRA" ca sa fac asa ceva .. o dau cu Km reali ( 220 000 )

Moderator: Warning pentru anunt vanzare si nerespectarea regulilor elementare de gramatica.

Modificat de Rapier
Anunt vanzare.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@videosergiu Masinile in Germania cu km mai putini sunt mai scumpe , indiferent de an. ( asta e o completare).

Cred ca daca s-ar face un Poll in care s-ar raspunde la intrebarea " Credeti ca masina voastra are km reali" 90% din raspunsuri ar fi DA !

Dragi colegi nu va suparati pe mine, dar acest topic este paralel cu realitatea! Parerea mea!

Orice masina second imi voi lua nu ma voi batea cu pumnul in piept ca am km reali 100%! Cat va avea pe bord atat va ramane, plus cati voi face eu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea cand mi-a adus-o o cunostinta avea 116.000km ~ 40.000km/an. Asta se intampla in 2005. Masina fiind din 2002. Cu tot cu vama m-a ajuns aproape 9500 euro. Ceea ce e o medie reala la un diesel din Germania. Pot sa fie si sub aceasta valoare, dar cred ca mai multe sunt peste aceasta valoare.

Am scanat-o o data si mi s-a spus ca intradevar ar fi km reali. E mai putin important, pt. ca chiar arata ca o masina cu km reali, aici ma refer la volan, schimbator, pedale, etc piese pe care neamtu nu le-a cosmetizat/schimbat doar de dragul de a mai scoate 1000 de euro la vremea respectiva. S-ar putea ca acum si nemtii sa cosmetizeze masinile si aici nu ma refer doar la nr. de km.

A doua masina e tot un G4 de data scurt si pe benzina. Am gasit-o la Leverkusen, erau 2 la fel ca si culoare, dar una care din poze era super (interior crem). La fata locului s-a dovedit a fi un crem "murdar" rau de tot :D. Si cine se dusese a luat-o pe asta, chiar daca mai avea mici cipiuturi de pietre pe vopsea, sau urme pe bandoul spate (probabil parcare). Masina a fost a lu' cumnatu din martie si in octombrie ne-a vandut-o noua. Nr. de km cand a fost luata parca erau 85000, acum tot nu am reusit sa ajungem la suta. Iar la a mea abia am reusit sa fac in 3 ani cat a facut neamtu intr-un an. Si asta albastra e tot din 2002. O foloseste sotia.

Concluzia este asa cum a mai tot fost spus: sa gasesti o masina cu km putini nu e greu, e greu sa o gasesti la bani putini... sau cel putin nu mai incercati sa va amagiti ca ar mai fi doctori/avocati etc in varsta care conduc putin pt. ca au masina de servici. Neamtu nu isi ia diesel daca n-are de gand sa stea cu ea macar 3 ani si sa faca 30.000-50.000 km pe an, pentru ca nu merita. Daca o va tine mai putin sau va face km mai putini pe an va opta pe una pe benzina din simplu considerent ca e mai ieftin. Dieselul isi scoate bani la utilizare mai lunga si km multi, altfel nu merita, intretinerea si aici ma refer la absolut tot este mai ieftina la benzina decat la diesel.

Modificat de grp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu intotdeauna kilometrii reprezinta masina respectiva, depinde si unde au fost facuti plus de asta cand spune pe bord 90 mii km si urci masina pe rampa si are telescoapele schimbate, dicurile frana schimbate, etc etc. stiti voi atunci e clar ca are peste 180 mii km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
daniel_steaua

EU AM FOST ASTAZI LA O REPREZENTANTA VW AI AM PLATIT 120 LEI PENTRU ISTORICUL MASINII MELE.AM UN PASSAT INMATRICULAT IN GERMANIA IN DATA DE 14/12/2006,AM CUMPARAT-O IN LUNA MAI 2008,IN BORD IMI INDICA 40000 KM,AVEAM SI CARTE SERVICE DAR AM AVUT O SUSPICIUNE SI ASA AM HOTARAT SA MERG SA VERIFIC.AM LUAT ISTORICUL MASINII IAR DIN CALCULE MASINA ARE MAI PUTIN CU 10000 DE KM.ULTIMA INTRARE IN SERVICE IN DATA DE 17/04/2008 SI AVEA 48801 KM,DAR SUNT FOARTE MIRAT SI NEDUMERIT DE CE A DAT INAPOI ATAT DE PUTINI KM CE A CASTIGAT DE FAPT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut; Parerea mea este ca trecuse de intervalul de service fara sa-si dea seama si nu a vrut sa-si piarda garantia; dar ce e ciudat ca si eu am mai vazut 2 masini, cu un numar mult mai mare de km, care aveau in plus tot 10.000 fata de bord; coincidenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

ieri am aflat si eu sigur ca masina mea nu are km reali, e rupta o pagina din cartea service , nu am studiato bine cand am cumparat masina acum 2 luni de la un membru vw forum, asta e, sper sa nu am probleme cu masina din cauza acestor km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca extrem de greu (daca nu imposibil) poti sa afli km reali ai unei masini second. In ziua de azi se falsifica orice, mai ales la noi la romani. Aici ma refer inclusiv la cartile service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Are dreptate Miky_xXx. Nu te mai poti baza nici pe functia speciala a vagcom-ului de a citi km reali. Cred ca ceva informatii sigure s-ar putea afla doar la reprezentane VW, pe baza VIN-ului.

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici acolo nu e sigur,sunt modalitati prin care se evita stocarea km masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

ieri am aflat si eu sigur ca masina mea nu are km reali, e rupta o pagina din cartea service , nu am studiato bine cand am cumparat masina acum 2 luni de la un membru vw forum.

ai aflat km reali ai masinii prin interogare cu vagcom sau presupui fiindca lipseste pagina aia???

ma intreb daca nu era frumos sa iti spuna km real al masinii la tranzactie, aceasta fiind vinduta pe forum, iar tu esti domn si nu ne zici cine ti-a dat teapa :angry:

Acum e si partea cealalta, multi nu iau masini cu km multi desi sint cu service la zi pt ca nu le place sa vada 2-3 sute k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daniel_steaua
Salut; Parerea mea este ca trecuse de intervalul de service fara sa-si dea seama si nu a vrut sa-si piarda garantia; dar ce e ciudat ca si eu am mai vazut 2 masini, cu un numar mult mai mare de km, care aveau in plus tot 10.000 fata de bord; coincidenta?

Nu stiu ce sa zic dar parca am o suspiciune chiar daca am istoricul de la reprezentanta.In cartea de service am doua revizii si o inspectie ptr garantie (in carte am una la 15000,a doua la 31376 si inspectia la 50775) iar in istoricul de la reprezentanta(prima revizie la 31376 si inspectia ptr garantie la 48801).

Inspectia ptr garantie a fost facuta in data 17-04-2008 la 48801 iar in factura din Germania care mi-a dat-o cel care a adus-o a fost achizitionata in data de 14-05-2008 si sunt trecuti 39154, acum masina are in bord 48000.Primul proprietar a fost o cetateanca germanca iar masina a fost cumparata dintr-un Autohaus.Sunt fffff nedumerit!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut pagina lipsa din carte si atunci am studiat mai atent si altele ,de exemplu in germania masina a facut intr-un an jumate 90.000 ,asta apare in cartea service ptr ca sa schimbat distributia in 11.2004 si linga motor e lipit km si data la care sa schimbat distributia, apoi dupa alti 2 ani in 10.2006 sa vindut in romania,banuiesc ca masina nu avea mai mult de 180.000 ptr ca nu sa schimbat distributia in germania(nu mai scrie linga motor al doilea schimb de distributie )proprietarul din romania a schimbat distributia doar inainte sa o cumpar eu, asta dupa ce a circulat cu masina 2 ani in romania.sustinea ca are si actele cu istoricul masinii luat din germania(dar pe moment uitase unde le puse).acum masina mea are 167.000 :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blah_: Am si eu o intrebare: ai mai fi luat masina aia daca ar fi avut 200.001 KM la bord? tot eu iti dau si raspunsul: NU!!! pentru ca e ceva psihologic - are peste 200K Km - ooooo ce de Km! Eu zic sa-i schimbi tu distributia si toate consumabilele si sa te bucuri de ea! Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

200k in Gemania nu-s deloc multi ! bine daca erau facuti pe drumurile patriei ... mai bine te lipsesti !

Stati voi linistiti si cu cartile service , alea se gasesc pentru orice masina gata facute !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa zic ca am avut indoieli in privinta km inainte sa cumpar masina , si nu am luat masina asta din cauza acestor km , dar speram sa fie cat mai putini ,cum de altfel fiecare cauta la o masina la cumparare.Masina e f bine ingrijita si merge bine, sper sa nu am curand probleme cu ea.Totusi nu ma asteptam ca membrii acestui forum sa fie asa, aveam o parere mai buna , dar poate e o exceptie ce am patit eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat masina la 204000km,nu stiu daca erau reali sau nu. Am mai facut eu 26000km in 10luni si acum am schimbat distributia,si totul e ok.Probabil o sa ii dau inapoi contra sumei de 50 lei ca sa mai pot beneficia de garantie la instalatia GPL!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti va vaitati ca si cum ati vrea sa gasiti o fata mare intr-un bordel.

Am fost in targ si pot sa spun ca 11 din 10 masini au km dati inapoi. Diferite metode dar nu conteaza acum sa explic cum am aflat. Ideea este ca multi care aduc masini de afara se tepuiesc la randul lor si cand ajung cu masina in Ro nu stiu cum sa faca sa o dea si sa nu fie in pierdere. Asa ca.....trebuie sa faca si ei ceva, nu? Unii le iau date inapoi din Germania pentru ca la autohausuri nu gasititi decat turci, ucrainieni, romani si alte natii din astea.

Ca off-topic v-as recomanda pentru masinile aduse de afara sa nu va mai uitati la km ci sa faceti un test de 50 de lei cu ea la un service de cartier, vedeti ce s-a schimbat pe la ea, daca apar erori pe vagcom. Dupa asta, luati-o cu distributia schimbata cat mai curand (dovedita), cu cauciucuri cat mai noi, baterie la fel si consumabile la fel. Asa stiti cel putin ca nu e nevoie sa bagi bani urgent in ea.

Mare dilema cu masinile SH: sa imi iau din Ro cu 50 k la bord dar zgariata ici si colo sau din Germania cu 250k dar arata impecabil....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu prefer masina din Romania cu mici zgarieturi si km putini. Zgarieturile sunt inevitabile si se repara de cele mai multe ori pe Casco.

Eu mi-am luat masina de noua (din semnatura) tocmai de frica sa nu iau teapa. Acum la 2 ani (fara cateva saptamani) am 38200 km. O mai tin cel mult 2 ani in care nu o sa depasesc 80000 km. Din ce s-a scris aici sa inteleg ca ar fi bine sa dau km inainte macar pana la 100k ptr ca e dubios ca un TDI de 4 ani sa aiba 80k KM?

Am mai luat O Fabia 2 tot de noua si dupa fix un an are 6000km. Peste 4 ani o sa aiba probabil 25k. Cu asta ce sa fac ? Nu o sa ma creada nimeni :D

Cu cat sa dau inainte km?

Nu-i asa ca e o concluzie stupida la care am ajuns dupa ce am citit acest topic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzia nu e stupida (daca poti dovedi cu chitante facturi servisarea ) mai ales ca stiu persoana care a adus o masina cu ani in spate, diesel, si ...km putini.

Nimeni nu il credea ca sint reali si a fost nevoit sa ii dea inainte.

Bineinteles ca nu a spus nimanui ca acea masina a fost o masina ...mortuara. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@videosergiu Masinile in Germania cu km mai putini sunt mai scumpe , indiferent de an. ( asta e o completare).

Cred ca daca s-ar face un Poll in care s-ar raspunde la intrebarea " Credeti ca masina voastra are km reali" 90% din raspunsuri ar fi DA !

Dragi colegi nu va suparati pe mine, dar acest topic este paralel cu realitatea! Parerea mea!

Orice masina second imi voi lua nu ma voi batea cu pumnul in piept ca am km reali 100%! Cat va avea pe bord atat va ramane, plus cati voi face eu!

Cu ocazia unei promotii la reprezentanta VW,am intrebat daca-mi poate spune istoricul masinii.Surpriza a fost ca mi-a citit din istoric ce ma interesa(distributie,km,etc).Istoricul corespunde cartii de service si are km reali din carte!Am luat-o in noiembrie din DE cu 6700 euro (+patru roti de iarna) /an 2001(a fost scumpa?).Distributia schimbata in 2007 la 90.000,avea 110000 cand am luat-o.Deci se pot si afla km reali si se poate lua si la pret bun si Km putini,care conteaza,pt.ca e f.bine intretinuta si nu am schimbat decat consumabilele(acum se mai duc bucsele stabilizatoare fata)

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!