Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

verifica lista cu instalari, de pe 19-can gateway - vezi daca ai totul bifat acolo - servodirectia, etc. Daca nu, bifeaza si e posibil ca dupa aceea sa ai martorul aprins.... fa printscreen sa vad ce ai la lista cu instalari.

 

dupa aceea vedem ce se poate face.

 

sigur - cornering nu functioneaza, deoarece centrala el nu primeste informatia de la G85

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin.

Daca spui sa fie bifat 44 cu asistenta directie si 04 cu senzor unghi volan sa stii ca e.

Da mi o adresa de mail sa pot sa ti trimit pozele facute cu tel.pt ca altfel nu am cum, net am doar pe tel.la garaj nu am.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda.... nu cred sa ajute, nu am prea gasit g85 defect, la modelele astea.....

 

e ca si cum nu este initializat senzorul..... la voi la Leon, se aprinde martorul de servodirectie, cand pui contactul.... ca nu imi aduc aminte ?

 

daca da, inseamna ca e acoperit martorul sau modificat eepromul, ca sa nu stea aprins.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm situatia a la davydsss: adica nici eu nu am scaune electrice cu memorie, nici alarma, etc. insa mirror down imi merge fara probleme.

Editare dupa postarea lui mihai p : da, am senzori din fabrica, nu s-a cablat ulterior.

Si eu am senzori fabrica,deci asta ar fi ideea de ce avem noi mirror down fara scaune cu memorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar rog un posesor de Leon tip 1P sa mi spuna daca are martor in bord sau nu.

Caseta/directia functioneaza ireprosabil, si atunci de ce ar fi facut asa o"manareala"cu martor/eprom??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DTC pe adresa 44 e?

Daca masina nu e "manarita", cel mai probabil problema e la G85 sau slipring. Sau o combinatie incompatibila slip ring / electronica coloana de directie, daca s-a umblat la ea inainte.

Pune un autoscan complet, ca altfel scriem degeaba aici.

Martorul se aprinde la tot ce e PQ35 (din cate stiu). Daca nu se aprinde, scoate borna negativa de la baterie si apoi pune-o la loc. Ar trebui ca martorul servo sa se aprinda galben ulterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura eroare e(exact asa scrie si e pe 44)

00778-traductor unghi volan-G85

000--

Am scos si borna si nu a aparut nici un martor.

Ca sa umblat la caseta sau nu pana la mine asta nu stiu.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E asta e intrebare de 10 puncte, cred ca da la anul asta de fabricatie.

Cum pot afla asta??

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DTC pe adresa 44 e?

Daca masina nu e "manarita", cel mai probabil problema e la G85 sau slipring. Sau o combinatie incompatibila slip ring / electronica coloana de directie, daca s-a umblat la ea inainte.

Pune un autoscan complet, ca altfel scriem degeaba aici.

Martorul se aprinde la tot ce e PQ35 (din cate stiu). Daca nu se aprinde, scoate borna negativa de la baterie si apoi pune-o la loc. Ar trebui ca martorul servo sa se aprinda galben ulterior

 

undeva e manarita.... verifica litera de la sf spirei volan.... dupa cod, ce litera ai ?

 

Singura eroare e(exact asa scrie si e pe 44)

00778-traductor unghi volan-G85

000--

Am scos si borna si nu a aparut nici un martor.

Ca sa umblat la caseta sau nu pana la mine asta nu stiu.

 

eroarea asta se stocheaza cand G85 nu este initializat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am volanul dat jos asa ca nu pot sa vad.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ridica doar carcasa superioara si o sa vezi codul spirei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca o sa am timp azi dar..o sa va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata tuturor.

Revin cu problema codarii pt.cornering iar cauza pt.care cred ca nu functioneaza e G85 care la mine nu citeste pozitia volanului.

Problema e urmatoarea, am eroare pe G85 00778 si atat, fara nici un fel de mesaj de genul neadaptat/nefunctional/etc, pur si simplu atat 00778.

In grupul de masura cand misc volanul unghiul ramane 0º, si indif.ce proceduri de adaptare am folosit nu a functionat.

Intrebarea mea e ce e de facut in cazul asta, cand nu am nici un martor aprins in bord si nici nu pot sterge eroarea.

Zi frumoasa tutor si multumesc pt.orice sfat.

PAi si abia acum spui? nu te-am intrebat de ieri si ai zis ca nu ai erori ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci dupa ce am tot vorbit ieri am"sapat"peste tot si am postat dim.la prima ora.

Scuze Cristi, greseala a fost a mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MArtorul de servo am inteles ca nu se aprinde dupa ce dai o borna de la baterie jos, nu ?

Verifica sa nu fie astupat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se aprinde dupa, o sa dau bordul jos mai mult pt.a ma convinge.

Intrebarea mea a fost pt.ce a fost necesara asa o"manareala"pt ca in rest functioneaza perfect caseta.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este cu adevarat o manareala,o sa o gasesti,poate acel lucru ascunde ca masina a avut accident,adica este buna,dar a avut accident si poate nu ai fi luat-o daca stiai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off.topic.

Deci asta se cam exclude, pt.ca stiu vreo 2 golfuri 5 care au intradevar martor aprins si nu au fost lovite.

In al doilea rand nu sunt"brutar"sa nu vad ce cumpar dar..nimic nu e exclus.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E asta e intrebare de 10 puncte, cred ca da la anul asta de fabricatie.

Cum pot afla asta??

 

Generatie 3 este incepand din 2011, daca-mi aduc aminte bine.

Poti citi codul de pe caseta sau poti sa citesti cu VCDS ce Part Number este la Steering.

 

Daca caseta originala, generatie 2, a fost schimbata si s-a montat una de generatie 3, exista un kit de cabluri de adaptare care se monteaza odata cu ea, asta deoarece daca inainte G85 era pe coloana la intrarea in caseta la cea de generatie 3 acesta este langa motor in angrenajul conic.

Pentru calculatorul masinii acesta trebuie sa fie un lucru transparent daca se monteaza cablurile respective.

 

Ma gandesc ca nu cumva aceea sa fie o eroare veche de pe masina, daca o stergi reapare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce cu cheia in contact a 2 treapta geamurile nu se închid-deschid din butoane ??? Doar in a 3 treapta merg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!