Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

NU merge la EDC 16 doar la EDC15,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...a schimba cantitatea de motorina injectata la ralanti

Salut

De ce vrei sa modifici aceasta valoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, Al Bundy deci nu pot cu vcds sa modific cantitatea de motorina la ralanti. Doream acest lucru pt. ca am o valoare de 5.9 si in BC imi arata 0.7 consumul la ralanti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia o modifici din axa cu came daca vrei. LA cat e avansul. syncro angle ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avansul la syncro angle este -2. Asa il am si la passat dupa ce am schimbat distributia( inainte de distributie era -2.5), cantitatea injectata la 819 ture e de 4.4 ( nu am urmarit cat am la 777 de ture cat am normal la ralanti) si consum in canal 15 im arata 0.4l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica syncro angle e mic, consumul la ralanti e OK.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am un passat din 2000 , AJM ,85 KW, la care syncro angle este 1.4. si consum 0.4. Am sa incerc sa modific la golf pana aproape de 0 sa vad cum se comporta (dar dupa ce o repar ca acum mi-a indoit unu aripa in parcare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

An si eu vreo cateva nemultumiri si as vrea sa stiu daca se pot rezolva cu vagcomul:

1. Schimbare meniu in engleza (este in germana).

2. Dezactivare senzor centura.

3. Inchidere usi 30 kmh, dezactivare scoatere cheie contact.

4. Vizualizarea completa a echiparii masinii.

5. Vizualizare nr km ultimei revizii.

As vrea sa stiu daca se poate face lucrul asta cu vagcomurile obisnuite pe care le gasesti pe okazii, cred ca sunt replici.

Si as mai vrea sa stiu daca merita sa-mi bag eu nasul sau mai bine apelez la cineva care stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate. Dar daca nu te pricepi, mai bine apelezi la cineva care se pricepe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sincer sa fiu as vrea sa invat si eu ca sa nu apelez de cate ori a nevoie la altcineva, o sa-mi iau un vagcom de pe okazii zilele astea si o sa ma documentez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traian, daca vrei iti dau pasii pe care trebuie sa-i urmezi.

In schimb, pt 4. Vizualizarea completa a echiparii masinii - vezi doar modulele instalate si 5. Vizualizare nr km ultimei revizii - nu ai cum sa vezi daca efectiv s-a efectuat sau nu...cu VCDS-ul

Atentie la clone...ca sunt unele mai bune si altele varza....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Florin, cand o sa iau o sa apelez la tine.

La pct. 4 exact asta ma intereseaza, doar modulele instalate pe masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci e suficienta o scanare completa. Fiind clona, s-ar putea sa ai anumite surprize, dar vedem la momentul potrivit.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Are cineva idee daca se poate activa la masina din semnatura sa se aprinde luminile din bord automat la punerea contactului? cu butonul la faruri pe zero ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de centrala care este pe masina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stie careva daca este posibila afisarea viteze pe computerul de bord la golf 5?cum apare la golf 6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am vazut aceasta activare pe golf5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate activa insa sa vezi viteza de deplasare pe display-ul RCD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

stie cineva cum pot sa intru in posesia unui soft VagCom cu tot cu cablu de transfer date de la masina si cam cat costa distractia ?

Multumesc anticipat

scuxe este vorba de o VW JETA 2008

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O interfata VCDS se poate achizitiona de la Ross-tech si este , la noi in tara, vreo 1500 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai uitat sa adaugi transportul.....care te costa o caruta de bani.....ca nu trimit cu orice firma...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, pana la urma tot pe la 1500 RON ajunge. Dar nu regret nici o clipa investitia facuta in urma cu 3 ani :) Cand la reprezentanta mi-au cerut 150 RON numai sa-mi zica daca avansul e bun...

post-27283-0-10952500-1327499336_thumb.j

Pt. cei care nu stiu, diferenta principala intre interfata originala si clona este ca la cea originala beneficiezi de update la software gratuit. Poti avea tot timpul ultima versiune. La clona ramai cu versiunea pt. care a fost facuta. In plus, cea originala nu da "gherle" cum mi-a spus un mecanic ca pateste frecvent cu clona lui.

Modificat de asap03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!