Jump to content

Se apropie prima revizie


shkoda
 Share

Postare recomandată

O2 1.6 FSI, nu a umblat nimeni la nimic :( Are carnet de service curat. Doar 18mii de km, ce filtre sa ii puna? E noua :D

Problema e ca o sa fiu in Sibiu cu ea la 20mii km si am asa o mare retinere sa ma duc la Skoda Sibiu la revizie....

As vrea sa stiu ce sa vreau la revizie... interval fix? variabil? ce ulei? Daca pun Liqui Moly full sintetic 5w40 (si o comut pe interval fix) este ok? Trebuie sa ma lamuresc si eu cu normele astea de uleiuri, ca sunt in ceata.

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • HoriaB

    10

  • shkoda

    7

  • garfield

    7

  • audi_fan

    6

la longlife recomandarea este de MAXIM (cu accent pe maxim) 30,000 km (sau doi ani parca).

Parerea mea este ca poti sa mergi fara probleme pana la 22-23.000 km., mai ales ca va vedea numai drum intins.

despre uleiuri nu pot sa iti spun nimic... sunt si mai in ceata. se pare ca cel LL este 502.00, iar cel fix este 501.00.

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca o sa fiu in Sibiu cu ea la 20mii km si am asa o mare retinere sa ma duc la Skoda Sibiu la revizie....

Atunci mergi la Bra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La benzina intervalul maxim pentru QG1 este 2 ani sau 30.000km iar la diesel 50.000 sau 2 ani, asa ca Horia s-au ti-a modificat cineva gresit computerul sau ai o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine mai e putin pana la prima revizie, am 5000 km dar am tot observat nivelul la joja si in ultimul timp ca a mai scazut, nu foarte mult dar variaza, asa obs eu. Am tot cautat ulei cu 505.01 si pana la urma am fost la dealer si am luat de acolo, cam scump dar sunt mai sigur de acolo (60 ron pe 1 l de Mobil 1). Am completat foarte putin, nici 100 ml, am pus vreo 5 capacele de ulei, sa nu cumva sa pun mai mult ca e de rau. Am completat cand motorul era rece, si tot atunci urmaream si nivelul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai 5000km si zici ca mai ai putin pana la revizie? La cat schimbi uleiul, 6-7000? Multi bani trebuie sa ai....

Mie mi-a zis "shefu" de la atelier(Porsche) ca nu am de ce sa verific uleiul, cand se aprinde avertizoru la bord sa bag o litra si-i ok! De atunci nu m-am mai uitat, de la service am deja 8000km facuti si inca nu s-a aprins deci, te complici degeaba daca tot la 100ml lipsa te pui sa complectezi cu capacelele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la 15000 fac si eu prima revizie dar ma refeream ca se apropie ca timp deoarece merg destul de mult. Citisem prin cartea tehnica a masinii si zicea sa verific periodic nivelul si daca ajunge la nivelul "b" din desenul din manual (stiti la ce ma refer) sa completez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce crezi c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La benzina intervalul maxim pentru QG1 este 2 ani sau 30.000km iar la diesel 50.000 sau 2 ani, asa ca Horia s-au ti-a modificat cineva gresit computerul sau ai o problema.

Probabil nu m-am exprimat suficient de clar, ultima revizie cu schimb de ulei a fost la 30K, deci e logic ca la 45k (c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat: computeru de bord zice asa: 8400km sau 131 zile. Asa ca m-am linistit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat: computeru de bord zice asa: 8400km sau 131 zile. Asa ca m-am linistit :)

Nice! Drum bun!

Indiferent ce ulei vei folosi la schimb (Castrol, Aral, etc.), verific

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde gasim FILTRU DE AER tuning pt skoda octavia 2 mpi ?

Ma gandeam la o chestie sa pui un filtru de ala sa nu mai fi nevoit sa schimb filtrul de aer ,ala il speli cu apa,se usuca si talpa :soothe[1]:)))

Si chiar daca e masina in garantie il dai jos si pui normal cand te duci la revizie ,asa face un amic de al meu cu un megane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Stie cineva unde gasim FILTRU DE AER tuning pt skoda octavia 2 mpi ?

Ma gandeam la o chestie sa pui un filtru de ala sa nu mai fi nevoit sa schimb filtrul de aer ,ala il speli cu apa,se usuca si talpa :)))))

Si chiar daca e masina in garantie il dai jos si pui normal cand te duci la revizie ,asa face un amic de al meu cu un megane.

Doamne, sibi!! :) pentru 20 de lei la nu

Modificat de HoriaB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica ce 20 lei ? te referi la costul filtrului de aer ? fi mai explicit ?

ROMANUL E INVENTIV :icon_thumright:)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...dintre Mobil1 5W30(504.00) si Mobil1 0W40(502.00) care e mai bun pt. a mea masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol Edge 5W30 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol Edge 5W30 :Driver:

Ai cumva idee unde as putea gasi acest tip de ulei in Cluj? Si de asemenea cam care este pretul unui flacon de 4L?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Ai cumva idee unde as putea gasi acest tip de ulei in Cluj? Si de asemenea cam care este pretul unui flacon de 4L?

Daca nu e prea tarziu, Castrol Edge 5W30 gasesti aici: http://www.oilshop.ro/catalog/product_info...oducts_id=11914

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e prea tarziu, merci. Am si dat comanda. Legat de ea, ti-am dat si un PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ne spui si noua in cate zile vine comanda si in ce conditii!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 modalitati de plata pentru comanda: OP si ramburs (plata la ridicarea marfii) si 2 modalitati de transport: Posta Romana si o firma de curierat rapid. Costurile de transport sunt estimate in momentul in care faci comanda in functie de greutatea pachetului si de zona tarii in care se livreaza (cred). Cel mai simplu ar fi sa iti faci un user la ei pe site (dureaza 2 minute max) si sa faci o comanda de proba, care iti spune costurile fara sa o finalizezi.

Dupa cate am inteles, comanda ajunge la destinatie in 2 - 5 zile lucratoare. La mine nu e cazul deoarece am drum pe acolo si voi ridica marfa personal. Pentru info suplimentare mai poti consulta topicul deshis de hyper in sectiunea "vwForum.ro > Lucruri generale > Anunturi online > Prestari servicii + oferte extinse": http://vwforum.ro/index.php?showtopic=27761

Modificat de bigmarry
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din lista de la pagina

http://www.ichwillautoteile.de/shop/index...._Motoroele.html

ce s-ar potrivi mai bine unei O2 1.6 FSI cu LongLife service? :)

Stiu doar ca trebuie norma 503 si ca pe masina scrie ca 'Skoda recomanda Shell' :D

Masina are acum LongLife. Daca as vrea sa completez cu putin ulei sa fie frumos pe joja (mai sus), pot pune orice ulei LongLife peste cel original existent inca in motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

longlife3.jpg Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare! A facut cineva de curand reviazia de 15.000 la Octavia 2 TDI?

Ma intereseaza cat costa aceasta revizie, ce ulei recomandati si ce alte sfaturi utile aveti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!