Jump to content

T4 - Probleme


nelu_tm
 Share

Postare recomandată

ori in sus ori tras in exterior baga surubelnita si vezi cea de la usa glisanta iese in exterior asta nam scoso inca !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa scot: se scoate prin tragere in sus, insa grija mare ca sub ea, sunt niste cleme bagate pe un canal, si infipte in tabla. cel mai usor se scot alea daca se bat cu un ciocan, de sub masina. eu am rupt unul...:|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

doresc sa cumpar cat de curand un t4 din 92- 98, 1,9 sau 2,4.

spuneti-mi si mie va rog la ce anume trebuie sa fi atent la cumparare (ce anume cedeaza de regula) fiind vorba si de o masina batrana!

un t4 urmaresc sa cumpar dupa ce reusesc vand fiatul doblo (cu care nu am avut nici cea mai mica poblema ... fiind nou!)

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta nu stiu sa iti raspund eu. Cred ca stiu colegii nostrii mai experimentati :Driver:

O alta problema de care mi-am adus aminte la T4:

Cand merg cu ea la relanti, deobicei treapta R, a 1-a si a 2-a, se aude un zgomot ca de tabla. Uneori il aud chiar si cand trec prin denivelari pe drum (treptele superioare) , la viteza mare sau viteza mica. A mai patit cineva asa ceva? As vrea sa il rezolv, pentru ca ma deranjeaza mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ca o vibratie fina de tabla,cred ca e de la esapament care e prin in alerie cu niste cleme,cel putin asa am vazut la mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tot tras de esapament de m-am saturat si nu am gasit unde vibreaza. imediat dupa ce am schimbat ambreiajul nu a mai facut deloc. Acuma, dupa ce am fortato putin intro curba , face iarasi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

doresc sa cumpar cat de curand un t4 din 92- 98, 1,9 sau 2,4.

spuneti-mi si mie va rog la ce anume trebuie sa fi atent la cumparare (ce anume cedeaza de regula) fiind vorba si de o masina batrana!

un t4 urmaresc sa cumpar dupa ce reusesc vand fiatul doblo (cu care nu am avut nici cea mai mica poblema ... fiind nou!)

multumesc.

Cred ca orice detinator de t4 o sa iti recomande versiunea 2.5 tdi indiferent daca e de 88 102 sau 150 cai. Este o versiune de motorizare fff fiabila. Daca esti obisnuit cu doblo multijet care ccelereaza surprinzator de bine o sa ai o dezamagire cu un motor mai slab pe t4. Al dezavantaj al versiunilor mentionate de tine ar fi etajarea cutiei de viteze, daca vrei sa mergi cu 100km/h cu 3000 sau 3500 rpm in treapta a 5-a poti sa alegi si 1,9td sau 2.4d. Versiunile de motorizare 2,5tdi vin cu alte rapoarte si cu 100km/h in a 5-a mergi cu 2100rpm.( cazul meu)

Modificat de noobsound
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce perfect te-am nimerit aici "noobsound". Eu vreau sa renunt la 1.9 TD, tocmai din cauzele mentionate de tine mai sus. In privinta functionabilitatii, motorul de 1.9 TD merge super! Dar, daca pun motor de 2.5TDI 150 CP, trebuie schimbata instalatia electrica? Al meu e din 2001, si cat am lucrat pana acuma la el, am tot gasit mufe nefolosite si fire neutilizate...

app: ce consum ai cu al tau 2.5 TDI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in oras in cluj. trafic asemanator cum e si in sibiu :( cunosc sibiul scot un consum de 9-10L urban. In afara orasului daca ma duc economic 6L si daca ma duc normal cu depasiri pe ruta cluj-debrecen-slovacia-krakovia-praga-viena-budapesta-cluj 6 persoane fuuull bagaje iesiri si prin orase in rest drumuri nationale,expres-way si autostrazi nu mai tare de 130 km/h am scos prin metoda plin-plin 6.8L

NU iti recomand cu t4 daca nu te preseaza timpul sa depasesti 120 km/h pentru ca iti creste consumul semnificativ, nu e tocmai aerodinamica o dubitza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wow! cu motorul tau de 2.5 TDI consumi in toate cazurile mai putin ca al meu de 1.9 TD. Al meu nu te scoate sub 8% pe exterior, si asta cu mers pana in 90kmph la 3100 rot/min - treapta 5-a.

6.8 L/100 km nu e mult la o asemenea masina la viteza de 130 kmph. Deci, fac bine daca il schimb! insa, instalatia electrica o fi aceeasi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar merge super motoru de 150cp, dar din cate am vazut pe net, sunt destul de scumpe piesele pentru el. Cu mult mai scumpe decat pentru cel de 102cp.

Eu ti-as recomanda cel de 102 cp cu un chip tuning.

Si 2.4 trage ok, dar merge destul de turat la viteze mari ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si as vrea sa mai stiu ceva: Vroiam sa imi schimb semnalizatoarele cu unele gri, dar am gasit 2 tipuri si nu stiu care sa le iau: Cu fasung sau fara fasung? ce e Fasungul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este suportul de bec?cauta ceva de la Hella,am avut TYC si sunt niste panarame,si uratele si nici nu vin bine pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce este ca in poza nu arata. Multumesc pentru raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de indrumari.

problema este ca nu dipun daca dau lesingul la doblo, si cu ce mai am decat de vreo 4000E.

intradevar 2,4 merge superrr, ieri am probat unul si ...

sa vad ce pot gasii(cred ca unul de marfa asi putea gasii, acum ramane de vazut...)

ce anume cedeaza repede la ele si nu pot verifica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce perfect te-am nimerit aici "noobsound". Eu vreau sa renunt la 1.9 TD, tocmai din cauzele mentionate de tine mai sus. In privinta functionabilitatii, motorul de 1.9 TD merge super! Dar, daca pun motor de 2.5TDI 150 CP, trebuie schimbata instalatia electrica? Al meu e din 2001, si cat am lucrat pana acuma la el, am tot gasit mufe nefolosite si fire neutilizate...

app: ce consum ai cu al tau 2.5 TDI?

ca sa pui motorul de 150 on locul 1,9 e f.... de mama tre sa modifici cam tot evacuare recire ecu si probabnil si instalatia electrica transmisie cutie planetare inclusiv fuzete si o data cu fuzete si sitemul de franare ! sunt masini total diferite !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

auch! m-ai descurajat de tot :)) Am discutat cu un prieten mecanic, si intradevar sunt prea multe de modificat la el, si nu merita.... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot vrei sa faci o treaba ....

cauta veca la bani buni !! 2000-3000 de euroi

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/search.h...y=&zipcode=

ia frumusel actele de la al tau sa nu dai taxa 2500-3000 de euroi decupezi seria de caroserie pe al tau il dezmembrezi si scoti o mare parte din bani si gata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ce zici, dar eu am caroseriile sunt diferite : van / doka :P Oricum, daca iau un asa microbuz, parca mi-ar fi mila de el sa il dezemebrez. :D mai vad eu cum rezolv treaba asta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

O problema la T4 meu: cand cobor geamurile, scartaie de ma doare capul. Nu scartaie macaraua, ci pur si simplu geamul al frecarea cu chederele de pe usa. le-am spalat si tot asa fac! Ce le pot face? e vreo solutie cu care sa le dau sa lunece mai usor geamurile? :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ale mele tot asa scirtiie .....si daca le spal parca mai tare ....scirtiie !!

Butonul p_quote.gif sau p_mq_add.gif - (citatul) ajuta cand se doreste citarea unui pasaj din alt post.

Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, in caz contrar este inutil si interzis de regulament.

Foloseste te rog butoanele t_reply.gif sau t_qr.gif!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa existe o solutie cu care sa le curatam sa nu mai scartaie:|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze pt greseli ....nu au fost facute intentionat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

De doua saptamani m-a aparut o bataie la motor am fost la mecanic si am ajuns la concluzia ca e defect un tachet hidraulic. Ce imi recomandati sa pun pe masina Tacheti aftermarket sau originale.Tipul de motor e ACV 102cp. A mai patit cineva asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!