Jump to content

Problema lumini interioare


Sergiu.B.
 Share

Postare recomandată

salut baieti..am si eu o problema. azi am centrat putin bordul masinii(este vorba de un vw bora) . a fost montat de un meserias si trebuia putin centrat din suruburi.,..dupa ce am facut aceasta operatiune am montat tot la loc si cand sa plec cu masina am vazut ca nu mai mergeau luminile din bord..nici cele de la butoanele geamurilor electrice..nici casetofonul..nici un bec care trebuia sa se aprinda  in interior la punerea blocului de lumini pe pozitii.am mai observat o chestie...atunci cand o pun pe pozitii se incalzeste acel regulator de intensitate a luminii din bord..aveti ideie ce ar putea avea? acum am dat tot bordul jos...nu se vede nimic...am pus vag com ul nu gaseste nici o eroare..v as fii recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

probeaza cu alt reostat (regulator).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am probat...nimic...cred ca e un scurt dar nu il depistez..am masurat daca au continuitate firele de vin la leduri...si da...sunt in scurt..dar nu depistez scurtul...firele sunt ok..mai re vre un releu pe undeva sistemul de iluminare bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu.

verifica daca firul gri/abastru da la masa. E posibil sa fie prins pe undeva cu un surub sau sa atinga pe sub cadrul bordului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..firul gri .albastru da la masa....nu gasesc buba. am dat jos plansa de bord . am desfacut cadrul bordului . nu mai are nici un surub. se misca..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

senzorul acela de se afla pe bord pentru ce este? am rupt un fir si vreau sa stiu daca e important

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

este pentru climatronic, este important.

mai bine da jos coaja bordului, daca tot ai desfacut-o ... si vezi unde ai ciupit cablajul, daca e asa cum banuiesti.

ai masa pe acel fir sau circuitul inchis de componente ? In teorie daca era pus in scurt, iti ardea siguranta

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s a rezolvat problema ..m am chinuit degeaba sa dau jos bordul..era la bricheta facea scurt...nu ardea siguranta pen tru ca incingea acel potentiometru de reglaj al intensitatii...la acel senzor s au rupt firele din mufa...cand am dat jos plansa de bord..o sa le lipesc inapoi dar sa ma uit la alta masina cum vin. va multumesc mult baieti!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut , am si eu o probleme cu luminile interior cand se aprind cand nu. Am masurat tensiunea la plafoniera si nimic nu vine tensiune

Modificat de ZBogdano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa ai un plus permanent acolo, o masa si o masa cand ai usa deschisa - nu ai asa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , pe toate sunt 0 nu vine nimic

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai verificat sigurantele, trebuie sa pleci pe circuit - masa ai permanent si cand deschizi usa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cand deschid usa am masa..o sa ma duc la un electrician auto :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica plusul care trebuie sa iti vina in plafoniera, mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, revin si eu cu o problema care nu-i dau de cap. Iluminatul interior la un golf 4 ba merge ba nu merge si cand nu merge imi aprinde la intensitate mica martorul de portbagaj in bord si nici de la plafoniera nu merg aprinsa . Am incercat si cu alt modul de confort si la fel facea , firele de la mansonul dintre portbagaj si masina sunt in regula si siguranta e ok. Imi puteti spune si mie ce sa mai ii fac ca ma dispera. Sau macar sa trag un un fir de la plus sa nu mai treaca prin modul ca sa mearga mereu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorbim de plafoniera din fata  ?

verifica cablajul de la acesta la modulul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de toate becuri;e din masina si alea din spate si din portbagaj nu merg si imi aprinde martorul de portbagaj la intensitate mica in bord. Are momente si cand merg normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles - daca ai incercat si cu alt modul confort si se comporta indentic, verifica alimentarile modulului - pare ca ai ceva contacte oxidate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si faza ca se aprinde si martorul ala in bord din ce cauza e?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil tot de la acele contacte oxidate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna baieti! Am si eu o problema...pe interior aveam montate leduri peste tot. Nu am avut nicio problema pana ieri cand am inlocuit unul dintre ele care era ars de ceva timp. Seara am sesizat ca stau toate aprinse la 30%  din intensitate tot timpul. Le-am demontat pe rand dar problema persista, oricate si oricare le-as lasa stau aprinse la 30%....de funcionat in rest functioneaza normal la deschidere-inchidere se aprind...ati intalnit problema asta? Ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, 33nae said:

Buna baieti! Am si eu o problema...pe interior aveam montate leduri peste tot. Nu am avut nicio problema pana ieri cand am inlocuit unul dintre ele care era ars de ceva timp. Seara am sesizat ca stau toate aprinse la 30%  din intensitate tot timpul. Le-am demontat pe rand dar problema persista, oricate si oricare le-as lasa stau aprinse la 30%....de funcionat in rest functioneaza normal la deschidere-inchidere se aprind...ati intalnit problema asta? Ms anticipat

Am gasit raspunsul...ms oricum !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos este sa ni-l impartasesti si noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai scris anterior că uneori am probleme cu închiderea centralizată și luminile interioare. La schimbarea stării funcționare/nefuncționare se aude în bord un clik ca la închiderea/deschiderea unui releu. Schimbarea stării de funcționarea se întâmplă  și în staționare, fără să fac nimic la autoturism. Credeți că tot modulul de confort face aceste probleme?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, posibil un releu din modul;ul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!