Jump to content

Problema lumini interioare


Sergiu.B.
 Share

Postare recomandată

On 10.04.2016 at 10:10 PM, kelu said:

@lavibogo da jos geamul plafonierei si vei vedea de care bec ai- este cel lung cu capete metalice.....

@ZBogdano in principiu poti face ce doresti la masina personala dar nu stiu daca este cea mai buna varianta sa gauresti fie stalpul masinii fie capitonajul ca sa montezi asa ceva...este o varianta muuuuult mai buna, si anume sa schimbi switch-ul din broasca cu probleme si totodata sa faci revizia generala la broasa. DAr nu ai fost sufiient de explicit: doar portiera stanga fata e defect sau nu ai lumini deloc in plafoniere si in lampile usilor fata? Avertizarea sonora pentru faruri aprinse functioneaza?

Nu am lumini deloc plafoniera si nici la usile fata , avertizarea sonora nu merge.. o sa incerc sa repar switchul sau efectiv sa il schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switchul se schimba, nu se repara. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am o problema la portiera dreapta. Becul din portiera mergea la o intensitate mai mica decat normal si nu tot timpul se aprindea plafoniera la deschiderea ei. Acum cateva zile, atat de incet ardea becul ala incat abia se zarea seara. Plafoniera ioc.

Azi am desfacut pe acolo, nu sunt probleme la mufa calc de usa, am incercat si alt modul confort, lafel.

Absolut accidental am observat ca daca scot lampa de pe usa merge totul perfect, si vin si 12V pe mufa ei. Am pus lampa de pe cealalta parte, lafel face, lampa nu se aprinde si nici plafoniera, mai mult nici pe vag-com nu o vede ca deschisa. daca scot lampa o vede. Nu imi dau seama ce se intampla, am citit de existenta unei diode pe cablaj(nu apare pe schema electrica), insa nu stiu pe unde e pozitionata exact. Am desfacut putin unde am simtit ceva pe cabu dar era o sertizare a mai multor cabluri de masa.

Stiti pe unde e dioda, ca sa nu vandalizez tot cablajul?

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in lampa este pozitionata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia de pe lampa e buna, alta nu este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, alta nu este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, marius1982.11 said:

Am o problema la portiera dreapta. Becul din portiera mergea la o intensitate mai mica decat normal si nu tot timpul se aprindea plafoniera la deschiderea ei. Acum cateva zile, atat de incet ardea becul ala incat abia se zarea seara. Plafoniera ioc.

Azi am desfacut pe acolo, nu sunt probleme la mufa calc de usa, am incercat si alt modul confort, lafel.

Absolut accidental am observat ca daca scot lampa de pe usa merge totul perfect, si vin si 12V pe mufa ei. Am pus lampa de pe cealalta parte, lafel face, lampa nu se aprinde si nici plafoniera, mai mult nici pe vag-com nu o vede ca deschisa. daca scot lampa o vede. Nu imi dau seama ce se intampla, am citit de existenta unei diode pe cablaj(nu apare pe schema electrica), insa nu stiu pe unde e pozitionata exact. Am desfacut putin unde am simtit ceva pe cabu dar era o sertizare a mai multor cabluri de masa.

Stiti pe unde e dioda, ca sa nu vandalizez tot cablajul?

Verifica cu o lampa de control daca ai 12V in mufa de la lampa. Daca nu ai, verifica sa nu ai pini oxidati in mufa de la baza stalpului, o mufa neagra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, mersi. Am sa verific azi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat ieri mufa neagra (singura mufa) din stalpul din dreapta fata, e perfecta. Nu are urme de oxizi. Deci cum introduc lampa in soclu, dupa 30s se opresc luminile, ca si cum as fi inchis portiera. Cum o scot, la 2 secunde se aprine plafoniera. Vin 11.5V pe mufa, cum bag becul scade la 0.6V.

O sa incerc alt calc de usa si eventually o sa desfac broasca(lucru de care nu am prea am chef :)). Am tras putin de cablul electric de la broasca prin acea gaura insa nici un efect, ma gandeam ca sunt lipituri reci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pare un contact imperfect - lipituri, contacte oxidate, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi un pica fata de masa daca ai 12 v,eventual masoara intre masa si firul - si vezi daca ai continuitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa ma gandeam si eu contact imperfect. Am tras de toate cablurile sa vad cand da o sclipire becul, dar nici o sansa. Pe de alta parte la motorasul de la geam trebuie curent mai mare, ala iara merge fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca scade la 0.6 nu ai curent, deci ai un contact oxidat pe undeva. totusi, pune o lampa de control inainte si dupa mufa de care vorbeam , sa vezi daca se aprinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Când deschid portierele nu se aprind becurile interioare si nici nu se aude țiuitul că las luminile aprinse, uneori doar la portiera dreapta spate se aprind luminile în rest nimic. Ce problemă ar putea fi?

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_mihai

Trebuie reparate broastele din usa.Date jos curatate,schimbat schwichi-uri dace este nevoie,refacut lipiturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

51 minutes ago, mihai_mihai said:

Trebuie reparate broastele din usa.Date jos curatate,schimbat schwichi-uri dace este nevoie,refacut lipiturile.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Mda,nu am scapat de desfacerea completa a usii. Era puscata pastila de la switch. Nici macar nu avea uzura butonul, era doar putin barberit :)). Apasam de el, avea cativa zeci de ohmi, clar nu trecea curentul prin el.

switch.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mare belea cu switch-urile astea la vw

incep sa dau dreptate celor care au facut by-pass si au montat in alt loc switch-uri (gen logan sau frigider)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-au ținut switch-urile ~15 ani.

le-am reparat/schimbat dacă trebuie să intervin o dată la 5 ani de acum înainte și tot nu văd rostul improvizațiilor rromânești.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu o problema cu iluminatul in interior si anume nu merge mereu doar cand vrea si cand nu merge iluminatul se aprinde becul in bord de portbagaj deschis. Firele in mansonul de la portbagaj sunt intregi si am inteles din ce am citit pe forum ca ar fi de la modulul de confort. Intrebarea mea este  daca am modul de confort cu codul 1J0... pot sa pun modul cu codul 1C0....? Multumesc , am sa verific si daca am o lipitura rece in modul.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune, cu modificarile HW de rigoare, schimbate firele in mufa si alte cal;c de usi.

 

Refa lipiturile de pe placa modulului tau de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
14 hours ago, RVD said:

Salut am si eu o problema cu iluminatul in interior si anume nu merge mereu doar cand vrea si cand nu merge iluminatul se aprinde becul in bord de portbagaj deschis. Firele in mansonul de la portbagaj sunt intregi si am inteles din ce am citit pe forum ca ar fi de la modulul de confort. Intrebarea mea este  daca am modul de confort cu codul 1J0... pot sa pun modul cu codul 1C0....? Multumesc , am sa verific si daca am o lipitura rece in modul.

 

plus ceasuri de bord immo 3.... 

deci, pentru a face modificarea de care vorbesti tu, trebuie sa inlocuiesti

- modulul confort

- toate calculatoarele de usi

- ceasurile de bord

- telecomenzile (daca ai chei briceag OEM)

- modifici instalatia electrica.

Eu zic ca o sa ai costuri destul de mari, comparativ cu reparatia modulului tau sau inlocuirea acestuia cu atul cu 1J0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles o sa refac lipiturile . Va multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
negrufabian

Salut,

Am instalat Mio MiVue Smart Power Box direct in panoul de sigurante conform instructiuni:

- firul rosu la siguranta care are curent cand motorul este oprit (in cazul meu siguranta de la avarie)

- firul galben la siguranta care nu are curent cand motorul este oprit (cred ca siguranta de la motoras strop gel)

- firul negru pe borna

Acum ramane aprins doar ledul dreapta din plafoniera chiar si dupa ce inchid masina din telecomanda. Sa fie oare din cauza instalarii de mai sus? Nu cred ca are cum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negrufabian
18 hours ago, negrufabian said:

Salut,

Am instalat Mio MiVue Smart Power Box direct in panoul de sigurante conform instructiuni:

- firul rosu la siguranta care are curent cand motorul este oprit (in cazul meu siguranta de la avarie)

- firul galben la siguranta care nu are curent cand motorul este oprit (cred ca siguranta de la motoras strop gel)

- firul negru pe borna

Acum ramane aprins doar ledul dreapta din plafoniera chiar si dupa ce inchid masina din telecomanda. Sa fie oare din cauza instalarii de mai sus? Nu cred ca are cum...

Era butonul apasat :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!