Jump to content

Munte Romania


vali_devill
 Share

Postare recomandată

On 14.03.2018 at 5:24 PM, CristiALF said:

Nu pot ma, are nevoie si fi-miu, nu se poate fara Net, e un must !, ce ai ?! :) 

Salutare, am fost în zonă la jumătatea lui Aprilie. Ce pot să vă spun este că am preferat să stăm la Pensiunea Piatra Mândruțului - Scărișoara (Zonă liniștită, parcare, gazde super ok, prețuri decente și, cel mai important, wi-fi; din păcate, nu are restaurant - dar are bucătărie utilată OK -, însă d-na de acolo se oferă să și gătească, dacă se dorește). În ceea ce privește restaurantele din zonă, doar într-o seară am căutat să mâncăm la Mama Uța - vă spun sincer că nu am apucat să intru, deși eram rupți de foame, și asta pentru că locația și personajele care se învârt prin zonă erau foarte dubioase și ne-a fost, realmente, cam frică. Zona este superbă, însă cu drumul te poți păcăli - am pățit-o noi - drumul care vine pe direcția Vârtop - Arieșeni (adică urcă muntele) este foarte ok, însă cel care vine din partea opusă este cam „distrus”. La Padiș am urcat, drumul foarte bun, însă era cam pustiu, fiind zăpadă încă... Dacă mai aveți vreo curiozitate, în limita în care mă pricep...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

   A fost cineva de curand la Pestera Ialomitei in Bucegi? Am auzit ca este drum asfaltat pana aproape de ea, dar este voie sa mergi pe el? Am auzit ca este semn de Accesul Interzis si ca trebuie autorizatie de la primarie si tot felul de prostii. Altii zic ca sunt minciuni emise de taximetisti si de cei care vor sa te duca contracost cu masinile lor pana acolo. 

  Odata ajunsi acolo, stiu ca poti merge pe jos sau cu telecabina pana la Babele. Daca mergi pe jos sunt pericol de ursi?  Stiti ceva metode de aparare? Arunci cu sandviciuri in el, dai cu spray lacrimogen ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă va referiți la Transbucegi, drumul care merge spre Bolboci dinspre legătura Sinaia-Târgoviște, atunci DA! are indicator cu interzis la intrarea pe el, însă se circula liber fără nici un fel de probleme de câțiva ani cu autocare și tot tacâmul (din câte am înțeles, s-a preferat pastrarea indicatorului pt a nu putea fi trasi la răspundere administratorii drumului in caz de vreun incident, având in vedere ca nu toate zonele au parapeți, etc-posibil doar zvonuri). Cât privește zona Peșterii...DA! Este de vis! Sau, ma rog, era pe când acolo aveau acces doar iubitorii de munte, cei cu rucsacul in spate...acum, de când cu asfaltul, a ajuns un fel de groapa de gunoi întreaga zona Padina-Peștera. Așa ca urșii au ce mânca, sunteți 100% in siguranța. Eu am făcut de vreo 20 de ori tot platoul la pas și nu am întâlnit vreun urs, deși e clar zona lor. Principala metoda de apărare...gălăgie și, eventual, un fluier. Dar cred ca mai periculoase sunt poluarea și cioburile pe acolo decât urșii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ebi iz this enough?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, c_A_b said:

Dacă va referiți la Transbucegi, drumul care merge spre Bolboci dinspre legătura Sinaia-Târgoviște, atunci DA! are indicator cu interzis la intrarea pe el, însă se circula liber fără nici un fel de probleme de câțiva ani cu autocare și tot tacâmul (din câte am înțeles, s-a preferat pastrarea indicatorului pt a nu putea fi trasi la răspundere administratorii drumului in caz de vreun incident, având in vedere ca nu toate zonele au parapeți, etc-posibil doar zvonuri). Cât privește zona Peșterii...DA! Este de vis! Sau, ma rog, era pe când acolo aveau acces doar iubitorii de munte, cei cu rucsacul in spate...acum, de când cu asfaltul, a ajuns un fel de groapa de gunoi întreaga zona Padina-Peștera. Așa ca urșii au ce mânca, sunteți 100% in siguranța. Eu am făcut de vreo 20 de ori tot platoul la pas și nu am întâlnit vreun urs, deși e clar zona lor. Principala metoda de apărare...gălăgie și, eventual, un fluier. Dar cred ca mai periculoase sunt poluarea și cioburile pe acolo decât urșii.

Și dacă ai accident pe un sector de drum inchis, cum se raportează asiguratorii la asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost saptamana trecuta si nu am mai vazut indicatorul de interzicere a accesului

@Ebila cabana Dichiu este o intersectie:

-la stanga spre lacul Bolboci - Padina - pestera Ialomitei

-la dreapta spre cabana Piatra Arsa - Babele

Atat de la Padina la pestera Ialomitei cat si de la Piatra Arsa la Babele se merge pe jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

31 minutes ago, sebip said:

Și dacă ai accident pe un sector de drum inchis, cum se raportează asiguratorii la asta?

Nu știu sa va zic. Nu m-a interesat pt ca nu recomand sa se între pe un astfel de drum. Eu fac parte din categoria celor cu rucsacul in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce trafic si aglomeratie este in filmulet rezulta ca s-a dus si muntele....nu mai este ce-a fost. Parca am fi pe calea Victoriei cu mentiunea ca in weekend este mai aglomerat pe munte decat pe Victoriei. Si asta o spune cineva in cunostinta de cauza.

In curand nu o sa mai avem nicio zona unde nu se ajunge cu masina :((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valyemil81 a devenit foarte aglomerat; anul asta n-am ajuns pe acolo si... probabil pe la sfârșitul lui septembrie o sa ajung.

@c_A_b @z e n i t h @sebip @Ebi a fost o perioadă cand intrarea pe DJ712/713 (Transbucegi/Drumul Babelor) era interzisă pe perioada iernii de la Cabana Cuibul Dorului. Atunci drumul avea o singura banda si lipsea parapetul pe o distanță considerabilă. De asemenea intre Cabana Dichiu si Barajul Bolboci era doar un drum de pământ (forestier). Practicabil cu Octavia 2 fara PDG. Porțiunea intre Bolboci si Padina/Turbarie era asfaltată (stanga lacului) dar era si încă e periculoasă (limita e 10km/h), o singură bandă pe sens si uneori "accesul interzis".

In 2015 a fost largit la doua benzi de la Cuibul cu Dor la Dichiu, a fost asfalta toata porțiunea Dichiu - Bolboci si Cheile Tătarului - Peștera. Mai putin 4 podețe la care se lucra anul trecut. La fel erau planuri de a asfalta si drumul prin dreapta Lacului Bolboci prin Cheile Tatarului pana la Padina/Turbarie.

Anyway un CASCO cu "off road" e util la casa omului. Si multa atenție. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul nu este inchis circulatiei sau alte mituri urbane, nu este indicator de asa ceva. Cum zice si colegul @z e n i t h la dreapta spre cabana Piatra Arsa - Babele se poate merge cu masina pana intr-un punct iar apoi pe jos pana la cabana sau ti drumul forestier care duce direct pana la Babele si la Cabana Babele (cu o lungime de 3,6 kilometri) - despre asta se tot vorbea intr-un timp ca intra toti meltenii cu masina desi nu au voie. Am fost cu masina imediat dupa ce am luat-o si nu m-as fi riscat sa intru pe un drum inchis, masina am lasat-o aproape de finalul asfaltului si bariera unde anunta drumul forestier.

@Ebi merita sa vizitezi zona pentru ca este foarte frumoasa si putin mai libera decat valea PH (depinde si de perioada in care mergi, weekend sau nu) iar de ursi nu ar trebui sa iti faci griji. Sus pe platou spre Babele nu ai cum sa gasesti ursi iar jos spre Pestera Ialomitei este destul zgomot incat nu s-ar apropia de obiectivele populate. Noi am fost pe la urmatoarele:

Pestera Ialomitei, un picnic la iarba verde pe langa Camping PadinaBarajul Bolboci, daca vrei poti ajunge si la Babele, monumetul Eroilor (Crucea de pe Caraiman) cu varianta usoara cu urcarea pe la Telecabina Pestera

Sa nu mergi pe partea stanga a lacului Bolboci pe unde sunt Cheila Tataru Mare fara 4x4 pentru ca drumul este praf, unii au mers si spre Podul cu Florile unde ai o priveliste superba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg si eu de ceva timp la Padina cu cortul, daca mai sunt doritori pote ne organizam cu totii macar un weekend.

13934786_1181100335255246_49287139513731

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers weekendul trecut in zona Gura Siriului - Pensiunea Izvorul Bucuriei. Un loc foarte retras, semnal aproape deloc, Vodafone sta mai ok, internet clar nu - trebuie mers aproape de Baraj Siriu sa aveti net. Drumul a fost destul de bun via A3 apoi spre Valenii de Munte unde va recomand ruta prin Drajna de Sus- Tarlesti pentru ca este drumul foarte bun spre deosebire de Magurele-Soimari-Tarlesti.

Zona este linistita si o consider o alternativa foarte buna la Valea Prahovei, se pot face trasee pe munte atat pe jos cat si cu bicicleta, pescuit pe lac sau pur si simplu plimbare si evident putin offroad pentru pasionati. Daca alegeti cazarea asta nu aveti de ales pentru ca drumul spre ea din DN10 nu este asfaltat dar incet si sigur ajungeti cu bine.

PANO_20180630_103751.thumb.jpg.44183065bb01055bd23f455a077c1534.jpg

DJI_0199.JPG.a3af655527e6fb989ed2b02a73669876.JPGDJI_0205.JPG.729d01a7b504da2a0db136aa4b968809.JPG

IMG-20180701-WA0010.jpg.a60344c693cfba739fecf712a70924fb.jpgDJI_0235.JPG.c839f49b9c44e2ddd4d1ce4c8e84cb08.JPGDJI_0239.JPG

Modificat de Mask001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin si eu cu o cerere pentru recomandare munte: Apuseni sau ceva in zona. As dori o locatie de munte/deal linistita pentru familie, sa aiba curte si restaurant / sa serveasca masa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

se mai si termina din pacate; vacantele. Dar altele stau sa inceapa, asa ca sa va povestesc cum e in Calimani.

Pai e salbaticie, o zona mai putin umblata, padure virgina, liniste, peisaje uimitoare. Pensiuni nu foarte multe dar nefiind multa lume se gasesc camere. Restaurante nu sunt asa ca gratarul e baza. Cu vreo 3 km inainte de satul Gura Haitii, unde incep traseele, este o pastravarie care serveste si peste gatit.

Drumul de acces este destul de prost, dar cu putina rabdare si grija se merge si cu das auto :)

In rest, locuri frumoase, aer curat, fragi, afine, zmeura, hribi, galbiori, pasari si flori, multe flori.

 

20180717_203345.jpg

20180719_125137.jpg

20180718_191900.jpg

20180720_125954.jpg

20180717_211051.jpg

20180720_120831~2.jpg

Numai bine si vacante frumoase!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 7/16/2018 at 9:56 AM, CristiALF said:

Revin si eu cu o cerere pentru recomandare munte: Apuseni sau ceva in zona. As dori o locatie de munte/deal linistita pentru familie, sa aiba curte si restaurant / sa serveasca masa.

Daca nu e prea tarziu...recomand Pensiunea Rosia din Rosia/ Bihor. Foarte bine se mananca si la Vraja Muntelui din Arieseni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, dar fortat de lipsa variantelor am ales sa merg mai aproape - la Poiana Marului. N-am gasit nimic ok si liber prin zona Apuseni :(

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce drum recomandati spre Vatra Dornei cu plecare din Bucuresti? Ma gandeam la Buzau-Focsani-Bacau. Ceva obiective notabile pe traseu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Mihai,

Ala e drumul, apoi Roman-Gura hum-Vatra Dornei. Cealalta varianta pe marginea lacului bicaz e praf.

Ca obiective nu sunt f multe pe marginea lui E85. Mausoleul de la Marasesti daca nu ai mai fost. Pt pauze de mancare recomand hanul Poenita in Rm Sarat (doar niste ciorbe altfel stai 2 ore) sau Pensiunea Moldavia Bacau (te abati putin dar merita, alt local in bacau nu pot recomanda) iar pt Vatra Dornei recomand Pensiunea Poiana in Poiana Negri.

Concediu placut !

 

Modificat de laduncaag
corectii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am facut drumul ala de mai multe ori. Mi-a placut foarte mult de la Roman-Gura humorului cum treci spre Bistrita, absolut fenomenal drumul, sa-l faci pe lumina ca ai ce sa vezi.

 

Inapoi ai putea sa vii pe la Toplita-  -Tusnad - Sf Gheorghe.  Brasov si apoi in functie de ora de revenire Dn1 sau dn1a. 

 

Daca vrei o cazare decenta, super curat dar mai rustic poti sa incerci in Tusnad la Pensiunea Ritz sau mai fancy si mancare buna la Hanul Secuiesc.

 

Grija la radare neiscriptionate spre Moldova.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin pe Denis pt intoarcere, foarte faina zona pe Tusnad - Brasov si drum f bun. Ritz rules si Secuiesc pt mancare (am stat si nu ne-a chiar placut cazarea), la fel si Viktoria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a scapat, cazarea la Tusnad ti-am recomandat-o din doua mari motive:

1. poti sa faci baie cu apa termala 

2. de acolo mergi la lacul Sfanta Ana, drumul e accesibil dar mers mai incetisor (asfalt+piatra cubica). 

 

Incercati daca aveti cand, sa mergeti la Doftana, in localitatea Tesita faceti stanga pe drumul DJ 101S, recomand doar coborare spre Comarnic, urcare dinspre Comarnic spre Doftana nu recomand, e prea periculos.

https://www.google.com/maps/@45.2931914,25.7089062,3a,75y,46.72h,90t/data=!3m10!1e1!3m8!1saU5C-Qif-4Du-i-_Z5j1uQ!2e0!6s%2F%2Fgeo1.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DaU5C-Qif-4Du-i-_Z5j1uQ%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D331.42618%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656!9m2!1b1!2i38

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor de sugestii, fiind prima oara in partea asta o sa ne oprim la Mausoleul de la Marasesti si sa vad ce imi mai sare in ochi pe harta sau de la volan :) Cazare avem la Hotel Dorna de unde o sa plecam pe munte daca vremea tine cu noi.

Revenirea ma gandeam la DN1A cu trecere prin Bicaz, Miercurea Ciuc, Tusnad - sa ma axez pe peisaje, lacuri, baraje si cascade.

De ce nu recomanzi urcare dinspre Comarnic? Pastram Doftana si Tesila pentru o alta escapada la munte cum am facut cu Gura Siriului. Sunt foarte incantat cum arata cazarea Atra Doftana 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ca treci 2 dealuri pe un drum minuscul, nu spart, dar mic si fara vizibilitate. Si la fiecare deal ai o pereche de serpentine de ajungi in doftana cu stomacul in gat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/2/2018 at 2:49 PM, deenman said:

Salut, am facut drumul ala de mai multe ori. Mi-a placut foarte mult de la Roman-Gura humorului cum treci spre Bistrita, absolut fenomenal drumul, sa-l faci pe lumina ca ai ce sa vezi.

 

Inapoi ai putea sa vii pe la Toplita-  -Tusnad - Sf Gheorghe.  Brasov si apoi in functie de ora de revenire Dn1 sau dn1a. 

Mica schimbare de plan, la dus mergem Brașov- Sf Gheorghe - Tușnad - Miercurea Ciuc - apoi mai gândeam la  cheile Bicaz - Ceahlău - Vatra  Dornei - 7h 47min aprox 500km  dar nu știu de porțiunea Bicaz-ceahlau

Întoarcerea o sa fie pe la gura Humorului- Roman

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost azi la lacul Bolboci,pe fieni,moroeni...Din Moroeni pana la lac sunt vreo 20 de km de drum forestier.Nu recomand acest traseu.Mai bine stateam acasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!