Jump to content

Xenon OEM


popilam
 Share

Postare recomandată

pana la urma am montat la mine pe masina farurile bixenon de golf 5 gti .Cu un kit xenon canbus scump ,aftermarket.Si fara sa mai trag firicelele alea pt shutter la centrala electrica.

Ce am observat in ultimele 5-7 zile

xenonul din farul dreapta s-a stins/aprins (sa-i spunem"palpait") de cateva ori bune ,foarte scurt,fara insa sa se aprinda in bord martorul de bec ars.L-am vazut cum palpaie in "oglinda" in masina din fata ,in timpul zilei !

In fine,pot sa traiesc cu asta,Si inca chestie, de data asta suparatoare-nu mai functioneaza butonul din interior care ridica si coboara farurile.De fapt cred ca nu functioneaza motorasele noilor faruri.Cum dracu,ca doar farurile sunt cumparate 100% noi ? Vrei sa ridici sau sa cobori farurile ? doar cu surubelnita in cruce,cu capota ridicata.Asta chiar e nasol,parca sunt in epoca de piatra :lol:

Ar trebui modificat/codat ceva prin softul masinii ? nu am intreprins nimic de genul acesta.Masina e iesita din fabrica cu setari de halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e normal sa nu functioneze reglajul, farurile OEM cu xenon functioneaza cu autoleveling. Palpaitul ala probabil e de la balastul aftermarket.

Si apropo, nu inteleg de ce zici ca sunt faruri de GTI ca si Trendline vine cu acelasi faruri la optiunea Xenon.

Daca te-ai apucat de o treaba trebuia sa o duci pana la capat, montand si senzori de autoleveling.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, codeaza si centrala pentru xenon, trage si firul de la centrala - pentru shutter.... palpaitul xenoanelor - asta tine de calitatea kitului AM.

In rest, asa cum ti-a zis lucian - poti face instalatia originala de leveling - cu ceva costuri suplimentare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa ridici sau sa cobori farurile ? doar cu surubelnita in cruce,cu capota ridicata.Asta chiar e nasol...

reglajul de la sageata "1" ,ridica si coboara lumina de la faza scurta .Dar ce face reglajul de la sageata "2" ? nu am reusit sa ma prind.Poate imi spune cineva.Multumesc .(vezi poza)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Regleaza stanga dreapta fascicolul de lumina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cer si eu un sfat sa vad daca m-am lamurit...

am pus hella xenon look (datorita formului asta, mersi!) si acuma vreau sa pun xenon oem (Aftermarket-urile au probleme si sunt curios la cati ma va ajunge aventura)..

presupunand ca se poate pune xenon oem (d2s) pe hella xenon look (h7),

imi trebuie

1. adaptoare bec d2s-h7

2. adaptoare 10pini-12pini, http://www.kufatec.de/shop/en/Volkswagen/Golf-5-/-Golf-5-Plus-1K/Xenon/HID-Headlights-Adapter-VW-Golf-5

3. instalatie xenon oem (balast can-bus, bec d2s, condensatoare protectie)

4. senzori nivel fata, spate + controller

5. firele aferente: http://www.kufatec.de/shop/en/Volkswagen/Golf-5-/-Golf-5-Plus-1K/Auto-Leveling-Headlights-Harness-VW-Golf-5

de unde pot cumpara instalatia xenon oem ? de la dezmembrari ? senzorii de nivel fata/spate+controller tot de acolo?

poate sa imi spuna cineva daca centrala mea electrica e highline si va suporta xenon range si tot tacamul ca tot caut pe net si nu gasesc ?

Address 09: Cent. Elect. Labels: 3C0-937-049-23-H.lbl

Part No SW: 1K0 937 049 L HW: 1K0 937 049 L*

Component: Bordnetz-SG 1.0 H29 0701

Revision: 00029000 Serial number: 00000000211607

Coding: E58B8F0600041800001400001400000000

Shop #: WSC 00000 000 00000

VCID: 387B2CD33093

help ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da suporta xenon dar daca ai intrat cu vcds-ul era foarte usor sa aflii din byte-ul 0"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-i bai, ca nu are de ce sa nu suporte....

Problema, legata de faruri - daca incerci sa le adaptezi pe cele care le ai acum - tu ce fel de motorase de reglaj, ai la lupe, ca nu am desfacut niciodata un Xenon look..... am montat faruri cu xenon OEM, dar aici au reglajul pe inaltime al lupelor, pe baza motoraselor pas cu pas - ca sa se miste repede, la comanda calculatorului de xenon.

.... daca ansamblul nu e identic sau nu permite sa schimbi cu totul ansamblul lupei, nu ai cum sa-i faci autoleveling-ul.

mufa cu 12 pini.... iti trebuie perechea - mama-tata - ca farul tau banuiesc ca are cu 10 pini.

Sfat - daca vrei 100% sa treci la OEM, mai usor e sa le vinzi pe astea xenon look si sa iti cumperi tot ansamblul xenon OEM, eventual de pe aceeasi masina......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ah m-am lamurit deci e complicat sa fac auto-level-u sa mearga pe hella xenon look ...asa ma gandeam ca va fi oarecum, inauntru habar nu am cum arata reglajul pe verticala, stiu doar ca merge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da suporta xenon dar daca ai intrat cu vcds-ul era foarte usor sa aflii din byte-ul 0"

Acolo aflii daca suporta proiectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi !bYtul o bit 1 este xenon with .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am si eu o mica problema la un far cu lupa din fabrica.cand se incalzeste nu mai se ridica clapeta pt faza lunga la xenon.daca as putea sti care ar fi problema. ori angrenajul clapetei ori calculatorul farului. balastul sau cum s-o numi de sub far... Multumesc anticipat!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai fa o scanare si vezi ce eroare apare pe farul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimic pe scanare..totul in regula

totusi tind sa cred ca este angrenajul clapetei sau bobina deoarece comanda o da instant doar ca clapeta se ridica greu sau deloc. parca zici ca o tine ceva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil. Jos farul si desfacut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are angrenaj, doar o tija care intra in miezul bobinei si trage clapeta.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si clapeta, mai are o ureche... poate la asta se gandeste. Oricum, trebuie desfacut - am gasit masina cu rugina la greu, pe ax....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Se trage fir de la centrala electrica de la pinul 6 din mufa D la pinul 11 din mufa cu 12 pini a farului stang si de la pin 5 mufa A la pinul 11a;l farului drept.

@ Al Bundy

tocmai am facut si eu treaba asta pe care ai descris-o mai sus,si nimic nu se schimba cand comut pe lunga.Nici vorba sa se miste obturatorul ala de pe d2s sau ceva.Si atunci m-am gandit ca tre' bifat acolo "Henon Headlight With Shutter Installed"

Am intrat cu VCDS-ul pe centrala electrica,dar din pacate nu am stiut ce sa fac mai departe.Se pare ca nu ajuta doar sa bifezi,ci si sa scrii ceva pe acolo in casutele acelea.

Am facut un printscr. cum imi arata acuma pe masina mea,cu "treaba aia" nebifata,poate imi spui ce ar trebui sa "scriu" acolo sau ce sa fac mai departe ,ca sa mearga bixenonul

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Select 19 (can-gateway) coding-function 07 BYte 00 bit 6 xenon Range.

Apoi ...Select 09 (Central Electronics) -coding -function 07 Byte 00 bit 1 xenon headlights installed Byte 03 Bit 4 xenon-shutter installed(Bi-Xenon)

Incearca si asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba cu can gateway, ca nu a montat si calc central de xenon.

Doar trebuie sa bifeze byte 0 bit 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar trebuie sa bifeze byte 0 bit 1.

HA ?!? :icon_geek:

scuze,dar nu inteleg nimic :icon_redface: :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mai facut vreo codare pena acum?

Bifezi casuta respectiva, inchizi fereatra si dai do-it.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine inteles ca n-am mai facut asa ceva niciodata.Probabil de aia mi se pare ca este vorba de avioane .Maine o sa incerc sa fac asa cum mi-ai spus.Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mai facut vreo codare pena acum?

Bifezi casuta respectiva, inchizi fereatra si dai do-it.

nu m-am descurcat singur,am fost la cineva priceput care a stiut ce tre sa faca .

Acum functioneaza ! adica cand comut pe faza lunga ,se ridica clapetele de pe d2s-ul de la scurta,in paralel cu halogenul de pe lunga.Dar am inteles ca asta nu e "bixenon" ci e "xenon with shutter "

Multumesc pt suport .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

va salut ..am si eu un golf 5 gti ce are faruri cu lupa bixenon oem....am vazut pe forum ca se face legatura cu doi senzori de langa roti spate resp. dreapta..eu am rupte firele..imi poate spune cineva culorile si ordinea lor si daca gasesc vre o mufa aftermarket sa o conectez...in alta ordine....eu pot pune autolevel ul acela...??marturisesc ca nu am eglaj automat al farurilor..stima..

imi poti spune ce sunt cu senzorii astia...ii am si eu pe masina si cel din fata este rupt...ce rol au??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!