Jump to content

Xenon OEM


popilam
 Share

Postare recomandată

Buna ziua! As avea si eu o intrebare referitare la farurile bi xenon. Am un golf 6 CL si as vrea sa-i pun bi xenon oem, ma refer la faruri oem si restul instalatiei cumparata. Se poate face asa ceva? Computerul masinii este simplu..

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate, trebuie schimbate farurile, mufele de la ele, centrala electrica, montat senzorul de autoleveling si calc central de xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si estimativ cat ar face toate astea la un loc, fara faruri. As vrea sa fac lucrarea asta la reprezentanta, e bine? Masina inca este in garantie si as vrea sa am parafa de la ei in caz de intamplari neplacute...

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA reprezentanta? Nu vrei sa stii pretrurile la ei. Un bec este vreo 1000 lei, un calc de far 350E.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se scoate si decupleaza de la masina un far si se inlocuieste cu un altul, tot cu xenon OEM, cand se monteaza inapoi trebuie ceva codare sau merge by default?

de asemenea, as dori sa stiu daca farurile de la G5 modele 2007+ au aceeasi prindere precum cele din 2005 sau daca au schimbat pozitia urechilor sau a housing-ului in care sta farul.

Multumesc.

Modificat de medley
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am aflat, am fost azi si mi-au explicat tot:)) m-au descurajat ce-i drept ..au ajuns la 2500 euro pt tot (calc central,centrala electrica, senzori de autoleveling,etc) am picat:)). Unde pot face asa ceva? Al Bundy te ocupi cu asa ceva? Multumesc de info!

@ Medley Am inteles ca difera computerele de bord, unele pot fi codate cum ar fi cele de HL iar cele simple cum sunt CL sau TL nu pot,eroarea se sterge dar dupa poate revenii..asa mi-au explicat astazi, acum nu stiu ce sa zic

Modificat de nt390nbc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nt390nbc: Poti rezolva retrofit-ul cu 1500-1600euro cu totul (faruri, centrala, sistemul de autoleveling, cablaje). Luate de noi nu neaparat SH !

Suntem off-topic aici fiind vorba de G5 in topic.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc insa sper sa te inseli :)

Am un G5 din 2005 si ma gandeam sa ii schimb un far ce inteleg ca este de pe un G5 2007 dar voiam sa fiu sigur ca nu-l cumpar si apoi ma uit la el sau la eroarea ce ar putea fi generata de acesta in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nt390nbc, aici este o arie tehnica, nu de prestari servicii si chat. Foloseste PMul pentru asta.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare baieti! Am si eu o problema. Am luat o groapa de dimensiuni considerabile, cu roata stanga fata, in timp ce veneam de la serviciu, bineinteles din neatentie, iar acum am constatat ca faza scurta nu mai bate cum batea inainte (adica se vedea un pic mai mult decat acum). Intrebarea mea este acum, se mai poate face ceva cu vag-comu', reglaje ceva? Am observat din postarile colegilor din grupul vwforum de pe facebook ca ar fi vorba de senzorul de pe bascula fata. Mentionez ca masina este un Golf V 1.9 TDI cu faruri cu xenon OEM cu auto-leveling. Multumesc anticipat!

Modificat de S E A
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o diagnoza si vezi ce apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SEA - verifica cei doi senzori de reglaj - de acolo iti e problema. Cu VCDS-ul o sa vezi care face figuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e rupta parghia de la un senzor, nu o sa apare eroare pe Vag-Com. Cel mai bine ii verifici si vizual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aceea i-am zis sa inspecteze senzorii..... sa nu fie rupta tija, dat peste cap, etc

 

cu VCDS-ul vezi pozitia senzorului, in blocurile de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata ce am descoperit dupa ce am demontat roata stanga fata... :idea:  

post-68604-0-90827200-1360324744_thumb.j

Modificat de S E A
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partile alea 2 mici se pot suda. Partea care vine prinsa de brat se mai poate prinde in cealalta parte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles, intrebarea mea este unde pot regla farurile, trebuie sa merg la un service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Daca nu ai vagcom nu poti regla xenonul din ce stiu eu. Se intra pe modulul de xenon, se acceseaza modul de reglaj dupa care trebuie memorata noua pozitie. Daca gresesc sa ma corecteze cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Trebuie dat Basic Settings.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta seara mi-a montat mecanicul meu piesa in cauza, pe care am sudat-o, iar lumina si-a revenit la normal singura, nu a mai fost nevoie sa folosesc testeru'. Multumesc pentru ajutor oricum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine ca ai putut-o suda si nu ai fost nevoit sa cumperi senzor nou :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema destul de mare. Am cumparat faruri OEM cu lupa bixenon, calculatoare de far, igniter + becuri D2S. Nu pot regla farurile si imi apare si eroare de bec ars, plus ca nu stiu ce-mi mai trebuie pt autoleveling! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca nu poti regla farurile - cele OEM bixenon, sunt cu autoleveling - ca sa le faci full funtionale, iti trebuie cei doi senzori de leveling -punte fata stanga si punte spate si calculatorul de leveling. 

 

Trebuie codata centrala pe xenon, ca sa nu mai ai eroarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot regla manual. Deasupra farului nu sunt 2 suruburi? De obicei ele regleaza sus jos si stanga dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice far are reglaj manual - banuiesc ca Edu se refera ca nu poate sa le mai regleze din interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!