Jump to content

Motul


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

Cum s-a mai vehiculat pe aici, mai important este durata intre schimburi. Game lipsite de dubii sunt inca: Valvoline, Ravenol, Shell. Alege ceva dintre astea eventual, desi nu vad ce ar avea si un castrol schimbat la 7500 urban, 10 000 extern, daca sunt unii care baga Mobil Super intr-o veselie.

 

Perfect de acord cu tine, ca e foarte important intervalul de schimb. Eu in principiu la 7000 il dau afara, si din cei 7000, 5000 sunt extern si 2000 urban. Eram curios sa stiu daca sunt si alte tipuri de ulei mai bune decat Specific, ma refer tot la Motul. Eu stiam ca Specific 5w40 e cel mai bun pentru diesel PD. Vreau sa merg si la Audi tot pe Motul, dar sunt nehotarat ca nu stiu ce anume s-ar potrivi pe un motor 1.9 tdi AVF care sa fie 5w30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe AVF foloseste 5w40. Eu iau X-clean 5w40 cu 37-38 litrul de la magazin. Mi se pare enorma diferenta fata de alte site-uri sau chair emag unde e aproape 50 de lei litrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe site-ul indicat de SergiuD am luat mereu Motul si a venit made in France. Ei zic ca ar fi singuri dealeri oficiali de Motul in Ro.

Motul Specific 507/504 este cu norma longlife si scrie pe cutie pentru 30k km/2 ani. Eu oricum il schimb la 10-11k. Personal mi s-ar parea radical sa arunc uleiul dupa 7-8k in conditiile in care teoretic ar merge 30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu am folosit un schimb de Motul, cand era febra aia mare ca este cel mai tare ulei, de racing, l-am dat jos in 3 k ,scotea gaze,motorul f.zgomotos si la rece si la cald,mult mai slab decat Castrol la aceea vreme, motorul avea 35k ,deci nu poate fi vorba de uzura..De 2 schimburi merg pe Ravenol VMO, este diferenta ca de la cer la pamant, Motul nu este pentru TDI-uri .Asta este parerea mea .

 

Salut. Ce varianta ai folosit de la Motul si ce vascozitate? Ca specificatii, Motul 8100 X-clean 5W-40 pare foarte ok, si indeplineste multe norme: VW 505 01, Porsche A40, MB 229.51, dar are si un pret destul de mare fata de alte uleiuri cu norma VW 505 01. Sunt tentat sa il incerc la urmatorul schimb de ulei. Am incercat si eu Ravenol VMO acum 2 ani...dar mie nu mi s-a parut a fi asa de grozav, ba chiar mi-a consumat mai mult VMO decat Aral High Tronic 5W-40 ce l-am avut inainte de el.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu azi Motul Specific 5w40 la masina din semnatura. Cumparat de la Auto Lubricants, pentru ca au sediul in Iasi si l-am luat direct de la ei. Made in France.

 

Fostul ulei, Ravenol VPD l-a cam papat, dupa 8000km eram sub minim. Vedem acum cum se comporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa revii te rog cu niste impresii despre cum se comporta in motor. Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, de unde din bucuresti pot cumpara ulei motul (chiar si online) fara a exista riscul sa fie contrafacut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

emag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

De pe Emag am luat si eu, scrie " made in France"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

emilio100ro

De prin 2005 am descoperit gama Motul prin prisma motocicletelor.In 2008 am inceput sa folosesc si de auto.Am bagat 8100 xcess,clean,eco clean,clean+.Acum am in 4 masini xcess si clean.Golf 4 sdi este la primul schimb de clean,am 5w40 si in 10000 km a ciupit doar 500 ml.Per total sunt foarte multumit.Initial fabrica era in Franta,ulterior au aparut si Italia -Germania fabrici.Tind sa cred ca nu falsifca Motul.Eu nu am gasit niciodata bidoane suspecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu stiu de ce va conplicati. Am spus si intr-un post anterior: cumparati de la importator !!!

Cauta pe google motul-romania.ro sau pol distribution ( e acelasi lucru) - unic importator oficial MOTUL in Romania.

Pret mai mic, transport gratuit, totul 100% original!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A ajuns uleiul. Scrie Made in France pe el.

 

Incer sa fac shimbul in weekend si revin cu impresii.

post-143452-0-52332600-1431605366_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe site-ul motul, observ ceva ciudat la uleiurile recomandate pt masina, arata cam asa:  

 

 
Schimbare 15000 km / 12 luni Produse : 8100 X-CLEAN FE 5W-30 (lat anul)   : 8100 X-CLEAN+ 5W-30 (lat anul)   : 8100 X-CLEAN 5W-40 (Sub 15°C)   : 8100 X-CESS 5W-40 (lat anul)   : 8100 X-LITE 0W-30 (lat anul)   : 8100 X-MAX 0W-40 (lat anul)   : SPECIFIC 504 00 507 00 5W-30 (lat anul)   : SPECIFIC 505 01 502 00 5W-40 (lat anul)   : 6100 SYNERGIE+ 10W-40 (De -15°C la 15°C)   : 4100 TURBOLIGHT 10W-40 (De -15°C la 15°C)   : 4100 POWER 15W-50 (Peste -15°C)

 

pare o greseala ca 8100 x-clean 5w-40 sa fie recomandat pana la 15 grade(ambiental) sau 6100 10w-40 si 4100 10w-40 tot pana in 15 grade. :mellow:

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avem exact acelasi motor, eu am ales x-cess 5w40.

Modificat de cashonly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jag - interesanta observatie, ideea e ca acele uleiuri sunt mai slabute si din pricina aditivarii in general desi lumea le mai recomanda la motoare uzate, eu nu cred ca e o idee prea buna folosirea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pentru Golf 6 - 2.0 TDI ce varianta de Motul imi recomandati?

 

Mentionez ca pana acum, in cei 172 mii km, masina a functionat doar cu Castrol Edge 5W30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xclean+ 5w30 sau specific 504/507

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat pe 1,9 Sdi intre 235000 si pana la 275000 in ordine:Mobil 5w30,Castrol Edge 5w30,Elf10w40,Motul 5w40 xclean.Le-am tinut 10000 si am completat diverse cantitati.Concluzia finala a fost ca 10w40 chiar daca a fost mai ieftin l-a mancat mai greu,dar era taciune la final.Acum am pus un Liqui Moly 10w40 adus din Germania si sunt curios cand va aprinde becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine ori mananca ulei ori iti curge pe undeva.Eu la masina din semnatura motul x clean 5w-40 nu completez deloc intre schimburi(10.000).Umplu pana la ultima linie zimtata pe joja,iar pana la schimb imi scade 2-3 linii(undeva peste jumatate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pierde absolut deloc-nu am scurgeri.Fiind o masina de femeie timp de 6 ani,de pensionar alti cativa,un an un copchil care a facut drumuri de Italia cu un mers de 130-140 autobanda...rezultatul se vede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Eu am un Seat Leon ASV cu ~260.000 km si in ultimii 9000 km am folosit Motul X-clean 5W40, dar totusi nu sunt multumit de acest ulei. Inainte am folosit Castrol Edge TD 5w40. Ca si avantaje fata de Castrol, Motul il mananca mai greu( Castrol 700-900 ml la 10000km, iar in 9000 km cu motul decat 400 ml.) Cu Motul nu da gram de fum, pe cand cu Castrol mai fumega uneori . Ciudat este Motul parca este mai gros sau mai subtire decat Castrol, nu imi dau seama deoarece tacane mai mult motorul si la rece si la cald. Ce ma sfatuiti sa bag la urmatorul schimb ? Am vazut alternativa cu Ulei Original VW 5w40 dar mi se pare scump si nu stiu daca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!