Jump to content

Discutii generale sistem audio Fabia


adyraduta
 Share

Postare recomandată

la combi sunt ovale.

la hatch pre-facelift 100% sunt rotunde de 10cm. nu cred ca le-au schimbat cu faceliftul.

poti insa verifica foarte usor daca dai la o parte capitonajul si te uiti la asezarea urechilor pentru prindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • B0gdy-

    15

  • Akebono

    8

  • BLiTZ

    8

  • bebeko

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc frumos de sfat!

Poti te rog sa fii un pic mai explicit in legatura cu "faceliftul"...ce inseamna cu alte cuvinte ca nu au facut?

Szuza-ma dar chiar nu stiu.....

Mai invata omu' cat traieste....

Modificat de mariusake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu faceliftul ma refer la fabia restilizata. dar ma indoiesc de faptul ca la restilizare (dupa 2005) s-au atins si de formatul boxelor din spate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua

Are cineva idee ce dimensiuni au boxele din spate la modelul Fabia Sedan fabricatie 2003

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
  • 8 months later...

a incercat cineva sa monteze boxe pe usile din spate daca acestea nu au din fabrica? mentionez ca nu am nici un loc special si nici nu am incercat sa desfac usa. Daca a rezolvat careva si vrea sa spuna cum si ce dimensiunid e boxe mersi mult. Masina e cea din semnatura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

a incercat cineva sa monteze boxe pe usile din spate daca acestea nu au din fabrica? mentionez ca nu am nici un loc special si nici nu am incercat sa desfac usa. Daca a rezolvat careva si vrea sa spuna cum si ce dimensiunid e boxe mersi mult. Masina e cea din semnatura

vreau sa stiu daca merita sa decupez in usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa stiu daca merita sa decupez in usa

Decat sa decupezi din panoul usii eu zic ca e mai ok sa-ti pui un woofer in portbagaj,pentru joase.

Pentru medii si inalte sunt suficiente locasurile de langa deschiderea usilor spate (pt tweetere - desi cred ca sunt cam greu de montat)si cele de pe marginile porbagajului - presupun ca locasurile respective sunt si pe fabia ta, cel mai probabil necablate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat in portbagaj in locasurile speciale dar nu vreau sa ocup spatiul mic din portbagaj pe care il are fabia si cu un woofer de aia ma gandeam la usile din spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am o intrebare pt cei ce si-au montat amplificare pe fabia: Pe unde pot intra de la motor in habitaclu cu un cablu de 20mm2 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Hai sa readucem la viata topicul:

M-a apucat de vreo 2 saptamani damblaua cu car-sound-ul :vaidecapulmeu: si vreau sa imbunatatesc putin la mine. In primul rand vreau sa imi montez ceva boxe de 10cm pe spate (in locasul original de la hatch). Vreau ca cei care si-au montat sa-mi dea si mie un feedback.

Personal m-am oprit la Ground Zero GZRF 42X, Magnat Profection 102 sau Magnat Dark Power 102 mai ales pentru ca adancimea de montaj stiu ca trebuie sa fie relativ mica (stiu ca loveste in centura de siguranta daca e prea "adanc" difuzorul) dar nu stiu exact cat. Ce parere aveti de alegeri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca parere strict personala, consider ca spatiul disponibil oferit de fabricant este prea mic pt a putea monta difuzoare spate care sa ofere un rezultat ok. Astfel ca eu as opta pt urmatoarea varianta:

difuzoare fata (de 16", insa ai grija la profunzime) cu tweeter-e separate, un sub. in spate (daca vrei mai mult bas), amplificare (aici exista inclusiv varianta amplificarii fiecaruia dintre difuzoarele fata), un head unit realmente bun, isonorizarea usilor fata si cabluri de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu ma avantajeaza varianta cu woofer in spate din considerente de spatiu si nici nu sunt un fan al bassilor in portbagaj :P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blit, eu am renuntat la limbricii aia de 10 cm din spate si am "asezat" pe polita 2 difuzoare 16"x9". Se aude f bine, desi nu exista amplificare pt ele si nici subwoofer.

Concluzia si sfatul meu: NU merita aruncati banii pe difuzoarele alea mici (nu fac absolut nici o diferenta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus pe spate 2 jvc-uri de 10 cm in locasul original si am mai pus 2 tweetere in usile din spate. Eu sunt multumit de cum se aude. Nu caut sa imi sune basul si nici nu prea am loc de sub-uri, dar per total mie imi place cum suna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus initial 2 difuzoare Sal de 10 cm dar din pacate magnetul era prea mare si deranja centurile de siguranta. Acuma am pus ceva sal dar cu magnetul mai mic si totul intra perfect. E adevarat ca cei 10 cm disponibili nu pot face mare lucru dar in combinatie cu difuzoarele de pe fata (cu tweeter separat) si cele 2 tweeter-e din usa dau o senzatie placuta, mai ales pentru cei care stau in spate. Sunetul e mai distribuit si nu ai senzatia ca totul vine din fata. Cam astea au fost considerentele dupa care m-am ghidat cand am montat cel 4 difuzoare suplimentare, nu ma asteptam sa am bass mult ci pur si simplu un sunet mai placut, muzica nu consta doar din basi ci si din medii si inalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....Sunetul e mai distribuit si nu ai senzatia ca totul vine din fata. Cam astea au fost considerentele dupa care m-am ghidat cand am montat cel 4 difuzoare suplimentare, nu ma asteptam sa am bass mult ci pur si simplu un sunet mai placut, muzica nu consta doar din basi ci si din medii si inalte.

...de acord, dar in fata la covrig, cele mici nu faceau nici o diferenta (pentru mine cel putin). Cu astea mai mari sunetul este mult mai puternic si este "limpede". Bas de adevaratelea nu am pentru ca nu reproduc frecvente ca un subwoofer, dar deocamdata este suficient. Si asta e o chestie de preferinte, deci fiecare cu ale lui. Pentru mine asta-i solutia. Poate in curand o sa apara si un mic sub, nu pt zanganit tabla cat pt completare.

Modificat de MarlboroMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) la mine acel tub a aparut impreuna cu o statie si un condensator de 1 farad. Pina sa il pun imi placea cum merg boxele, se auzea curat si chiar cu bass pina la un anumit volum dar de cand a venit si sub-ul e mult mai bine. Pe boxele celelalte las un nivel mai mic la bass si merg relaxate si e mult mai bine. Acuma din considerente de spatiu e posibil sa nu poti pune subwoofer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Hah, am reusit si eu in sfarsit sa avansez cu proiectul "sound in fabia"

1. Luna trecuta am achizitionat un nou headunit pentru masina pentru ca batranul clarion si-a dat duhul la partea mecanica a cdplayer-ului.

Am luat un Alpine CDE 101R. Alegerea am facut-o din considerente estetice (verdele de la display) si pentru port-ul USB. Sunt multumit de el pana acum, sper sa fie lafel de fiabil precum batranul Clarion.

2. Astazi am reusit sa cablez si sa montez in spate 2 boxe Magnat Profection 102. Boxele suna bine chiar daca sunt "limbrici", deh.., dar raspund bine in frecventa si au volum bun (parerea mea ca sunt cu cel putin 30% peste cele stock de spate). Sunetul in masina s-a schimbat radical: a devenit mult mai dinamic si mai placut (am setat fader-ul spre spate la 2/15, cca 15%) chiar daca am rulat pentru teste mp3@256kbps (Armin van Buuren - A State of Trance episode 427 :D). Mai mult decat atat, mi se pare ca s-au mai atenuat o parte din zgomotele aerodinamice si de rulare ale masinii.

Urmeaza sa inlocuiesc si boxele pe fata cu Magnat Profection 216 sau ceva de la Infinity. Am vazut ca se gasesc si inele adaptoare pentru integrarea in portierele fata, deci bani sa fie. Eventual si un mic woofer Alpine SWE-1000 si cam asta ar fi.

Va tin la curent! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, zilele astea imi schimb si eu boxele de pe spate pt ca zbarnaie cea din stanga, am vazut ca sunt doua cabluri duble ce intra in difuzor, intrebarea e de ce sunt 2? pt ca am vazut ca se unesc pe firul de la boxa la comun mai apoi. Blitz daca ai desfacut stii despre ce vorbesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saboteur, eu NU am avut nimic pe spate. Am tras inclusiv cablajele si am tras cate 2 fire pe fiecare parte, evident legate corespunzator la headunit. Fiecare boxa are 2 papuci. Nu m-am uitat la cele originale (banuiesc ca ai originale, cu cablaj de fabrica) pentru ca nu am gasit niciuna. Sa-nteleg ca la tine fiecare boxa are 4 papuci?

[Later edit]

Saboteur, m-am uitat in schema electrica si intr-adevar, boxele spate au catre 4 pini: 2 de intrare semnal din RCD si 2 de iesire semnal pentru fiecare tweeter din usa spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sarumana, asta era explicatia deci :D

s-au scarpinat un pic dupa cap inginerii, in sensul ca au venit din fata pana in spate cu cablul, dupa care au plecat inapoi spre fatza cu cablurile la tweeter-ul din usa

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, ce sa zic. Oricum nu-i bai, boxele sunt legate in paralel; boxele ce le comanzi vor veni cu 2 pini si te legi si cu cablurile de iesire spre tweeter tot in cuplele de pe boxa (grija plusuri si minusuri).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!