Jump to content

Discutii generale sistem audio Fabia


adyraduta
 Share

Postare recomandată

Salutare.

Sunt fericitul posesor al unei Fabia 1.2 HTP din 2003. :)

Pana acum m-am "descurcat" doar cu boxe pe fata, in usa, fiind cele cu care a venit echipata masina. M-am hotarat insa sa le schimb si sa montez 2 boxe si in spate.

Acum... stie careva ce dimensiune au difuzoarele din usile fata? Cred ca sunt de 16 cm, dar vroiam sa fiu sigur...

In spate ash vrea sa-mi pun 2 boxe ovale, dar nu in locasurile prevazute in acest scop (ca acolo incap difuzoare de doar 13 cm) ci pe placa de deasupra portbagajului (placa care se ridica atunci cand deschizi portbagajul). Vroiam sa stiu daca e o idee buna, adica placa aia suporta 2 boxe fara sa se indoaie? Daca cineva are deja montate boxe acolo poate imi spune cum sa fac... Sau daca aveti montate boxe in spate si in alt fel... sunt deschis la sugestii...

Salutare

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • B0gdy-

    15

  • Akebono

    8

  • BLiTZ

    8

  • bebeko

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe fata sunt dimensiune atipica. Sunt putin adanci cu un suport de plastic. Dimenisunea este undeva la 5.25 inch. O sa le masor si itzi spun exact.

Eu tocmai am schimbat pe fata cu un Infinity 6500cs. Diferenta este foarte mare mai ales pe inalte. Acum disting o gramada de sunete noi pe melodii bine cunoscute si care intainte erau "plate". Bass-ul este si el puternic insa trebuie sa fac ceva cu izolatia fonica pentru ca usa cam vibreaza si nu se poate da bass tare.

Pe spate depinde de mashina. La hatchback sunt 10x10cm iar la combi si sedan( probabil) 10x16 cm.

Legat de montare pe placa nu stiu cat de bine o sa fie, odata pentru ca o sa vibreze, deci trebuie alta placa si doi pentru ca vor fi la vedere si riscul in Ro este destul de mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vroiam sa pun pe fata 2 boxe Alpine... dar nu stiu ce dimensiune sa le iau... Tu pe fata ai pastrat sistemul: adica tweter la oglinda si difuzor pentru bas si medii in usa? Sau o sg boxa in usa pt toate?

M-am gandit si eu ca boxele pe spate or sa se vada, dar vroiam sa am si bass in masina si alea ovale ofereau destul (ca tot Alpine aveam in gand)... iar, ca sa nu se vada, pot sa ionizez luneta si geamurile spate. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te intereseza un set de boxe ovale am eu MB Quart DTE 169(3 cai) noi noutze si un set de Kicker KS 525 de 5.25inch pe doua cai folosite 2 saptamani deci practic noi.

Ovalele le potzi pune linistit pe placa din portbagaj. Daca te intereseaza da-mi un PM si discutam. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6500cs inseamna printre altele 6.5" component system. Deci medii ( joase ) de 16.5cm + tweater separat. Totul a incaput perfect. Ma rog pentru medii trebuie sa faci alti suporti din placa aglomerata ( MDF ) depinzand de adancimea boxei, tabla itzi permite cam 20 mm adancime, deci la o boxa de 61mm adancime eu am facut cam 45mm inele. Vine la fix in spatele fetei usii asa. Probabil boxe de adancime 70mm nu vor incapea fara modificari ulterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vroiam sa pun pe fata 2 boxe Alpine... dar nu stiu ce dimensiune sa le iau... Tu pe fata ai pastrat sistemul: adica tweter la oglinda si difuzor pentru bas si medii in usa? Sau o sg boxa in usa pt toate?

    M-am gandit si eu ca boxele pe spate or sa se vada, dar vroiam sa am si bass in masina si alea ovale ofereau destul (ca tot Alpine aveam in gand)... iar, ca sa nu se vada, pot sa ionizez luneta si geamurile spate. :D

<{POST_SNAPBACK}>

Salut ,parerea mea ca pe fata sunt foarte bune, se aud bine iar la capitolul bas mai mult de atat nu prea merge oricum zdarnaie oglinzile"dai banii degeaba".In spate nu stiu eu am sedan,probabil merge intarit cumva .Aa am si eu boxe de vanzare.NU e o gluma :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, boxele pe fata de fabia sunt bunicele, totusi acum ca am facut schimbarea pot sa spun ca daca as avea inca o fabie noua, tot le-as schimba. Operatiunea de schimbare ia ceva timp, dar merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am decis sa aplic folie bituminoasa pe tabla pentru a elimina vibratiile. Nu am folosit material profesional pentru asa ceva, ci aluband (role de folie bituminoasa cu strat de aluminiu la exterior, folosit la hidroizolatii, se gaseste in praktiker de exemplu). Este dens, usor de manevrat ( nu necesita foen ), indor, autoadeziv si hidrofug :cheers:.

Am numai o poza, cu panoul interior al usii, insa am aplicat si pe spatele panoului. Procedura necesita demontarea geamului, operatiune foarte simpla la fabia. Pe tabla fetei usii este folie bituminoasa de insonorizare din fabrica, insa nu pe toata tabla, probabil doar in zona in care au considerat ca tabla vibreaza mai tare. Am completat si acolo. In final am obtinut un panou rigid fara vibratii. Daca inainte mi se parea ca nu exista bass, acum pot spune ca am mai mult decat suficient, iar nivelul volumului din HU de la care sunetul devine neclar a crescut cu 6-7 unitati ( inainte 17-18, acum 24-25, maxim fiind 30 ).

Inca am o problema, si anume panoul usii vibreaza la anumite frecvente joase. Inca nu am reusit sa-mi dau seama ce este, ma gandesc ca diametrul exterior al inelelor pe care sta woofer-ul este prea mare si atinge de partea evazata a panoului ( locul unde incepe buzunarul ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Akebono: Beton!

Ma gandesc sa execut o lucrare asemanatoare la Golf, folosind insa placi subtiri autoadezive de pluta. Sa vedem cum o sa iasa, si in functie de succesul operatiunii o sa va tin la curent :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-am montat si eu boxe pe spate la fabia hatchback. Pe fata am lasat boxele blaupunkt originale si tweeterele de langa oglinzi, iar pe spate am pus Infinity de 10 cm. Aceasta este dimensiunea de difuzoare care intra in spate la fabia hatchback, in locasurile speciale: de 10 cm, rotunde. Am dat 1.829.000 pe boxele Infinity, in targ la Vitan, unde le-am si montat. A schimbat radical sound-ul in masina si totul va fi complet cam in 2 luni, cand imi voi monta un subwoofer activ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrianciocalau

Cablajul e facut deja pentru spate? Sau trebuie sa tragi tu firele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablajul nu e facut. Inainte eu am avut matiz si la matiz, firele sunt trase din fabrica pana in spate, prin caroserie. La fabia nu sunt trase deloc. Au trebuit sa imi traga cablurile pana in spate. Nu e foarte greu, avand in vedere ca pragurile se prind foarte usor in niste cleme. Cablurile au costat 100.000 (10 metri de cablu) si montajul propriu zis, 150.000.

Modificat de fabiboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Aduc o mica completare. Cablurile se trag prin praguri insa aceste praguri trebuie desfacute cel putin din loc in loc pentru ca in final cablurile sa ajunga in canelele din prag, altfel e cam greu. Mare atentie cu scosul imbracamintii pragului. Este prinsa in prag cu clipsuri metalice care au tendintza de a iesi din imbracaminte, a cadea in prag sau a rupe prinderea. Deci, cu grija. In rest operatiunea este simpla.

Pentru a fi mai usor se pot trage ambele cabluri prin acelasi prag urmand sa se gaseasca o solutie de traversare a unuia din cabluri in partea opusa. Pragul din dreapta e mai simplu, stangul avand comenzile pentru portbagaj si rezervor.

In mufa ISO a masinii nu exista conector, deci trebuie procurat si conector adecvat sau legat cablul direct la head-unit.

In momentul operatiei, borna - la baterie e bine sa fie deconectata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Akebono, se poate demonta mai mult usa, pentru a ajunge efectiv la geam ? Daca da, cum, ca eu nu mi-am dat seama, tabla argintie pe care se afla difuzorul si macaraua pare nituita de tabla albastra (la mine) a usii.

Modificat de Vially
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Va salut!

Am gasit acest topic care dezbate o tema asemanatoare intrebarii mele si de aceea nu vreau sa mai deschid un altul...

Doresc sa montez boxe in spate la masina din semnatura (Skoda Fabia HTP) si pentru ca vreau sa mi le cumpar eu si apoi sa mi le montez undeva la un dealer din reteaua Skoda (masina e inca in garantie ;) ) as dori sa va intreb daca e sigur ca diametrul acestora trebuie sa fie de 10 cm?

Trebuie sa respecte si alta specificatie tehinca ?

Si inca ceva: pentru montare trebuie decupata tapiteria usilor din spate sau acestea se monteaza in alta parte (cum ar fi in spatele masinii pe polita rabatabila)

Va multumesc foarte mult! ;)

Modificat de mariusake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

am si eu o rugaminte!

stie cineva cum se monteaza dif. de inalte din usile din spate pe o Fabia 1.2 HTP?

Pe unde se pot trage cablurile. Difuzoare am gasit, dar nu stiu pe unde sa trag firele, astfel incat sa aung in usa pe unde trebuie!

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul loc prin care poti trage firele este prin praguri, trecand apoi prin stalpul dintre usi si iesind prin balama in interiorul usilor. In functie de dimensiunea tweater-ului ai sanse sa-l introduci in locul original destinat acestuia, adica in capacul de langa clanta. Din pacate nu ai loc sa montezi difuzoare de medii in usile din spate decat daca tai foaia de tabla care acopera usa si capitonajul, care in cazul de fata nu este foarte fericit profilat (nu permite boxe cu adancime mare).

Artizanal si destul de frumos lucrat am vazut un capac aplicat pe partea de jos a usii, exact unde se afla scobitura din capitonaj (pe toata partea inferioara).

Un sfat obiectiv ar fi sa nu te apuci sa montezi inalte in partea din spate a masinii. Mai bine schimbi tweaterele pe fatza, eventual si mediile si pe spate adaugi mai mult bass (aici e o discutie tare lunga).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul loc prin care poti trage firele este prin praguri, trecand apoi prin stalpul dintre usi si iesind prin balama in interiorul usilor. In functie de dimensiunea tweater-ului ai sanse sa-l introduci in locul original destinat acestuia, adica in capacul de langa clanta. Din pacate nu ai loc sa montezi difuzoare de medii in usile din spate decat daca tai foaia de tabla care acopera usa si capitonajul, care in cazul de fata nu este foarte fericit profilat (nu permite boxe cu adancime mare).

Artizanal si destul de frumos lucrat am vazut un capac aplicat pe partea de jos a usii, exact unde se afla scobitura din capitonaj (pe toata partea inferioara).

Un sfat obiectiv ar fi sa nu te apuci sa montezi inalte in partea din spate a masinii. Mai bine schimbi tweaterele pe fatza, eventual si mediile si pe spate adaugi mai mult bass (aici e o discutie tare lunga).

Multam fine!

Problema este ca mi-e cam teama sa desfac toate ornamentele alea de plastic de pe stalpul din mijloc si praguri. Plus de asta, nu stiu cum sa trag firele prin usa pana pe stalp?!

Mai ma gandesc putin si vad ce pot face. Poate gasesc pe cineva care sa cunoasca structura lucrurilor pe acolo si sa ma poata ajuta.

Ciao

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un sfat obiectiv ar fi sa nu te apuci sa montezi inalte in partea din spate a masinii. Mai bine schimbi tweaterele pe fatza, eventual si mediile si pe spate adaugi mai mult bass (aici e o discutie tare lunga).

Intaresc sugestia lui Akebono: inaltele in fata, mediile in usile fata, basii in spate. Pentru HQ din boxe putine (eu am in masina 10 boxe dar folosesc cu succes numai 6, respectand regula de mai sus >> am un sunet corect)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic:

....eu am in masina 10 boxe dar folosesc cu succes numai 6...

[in gluma]

Hihi, este una dintre masurile de scadere a consumului? :lol:

[/in gluma]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate gasesc pe cineva care sa cunoasca structura lucrurilor pe acolo si sa ma poata ajuta.

Toate ornamentele sunt montate cu clipsuri metalice de care trebuie sa tragi destul de tare si au obiceiul sa ramana in prinderea metalica sau sa rupa prindere de pe ornament. Totul depinde de unghiul din care tragi si de forta aplicata. Din pacate asta e o manevra la care se invata doar din gresala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor....a innebunit lupu' nu alta.... :D

Din categoria "am incalecat pe sa, a cazut calul sub ea" vreau sa va relatez o discutie de acum 15 minute cu

unul dintre electricienii service Brady Trade (voiam sa fac o programare telefonica). Ii pot da si numele, oricum e public pe pagina lor de web (de altfel, astfel i-am aflat si numarul si am sunat)

La rugamintea mea de a-mi confirma ca boxele de dimensiuni 10 cm pentru fabia spate sunt ce am eu nevoie - ma gandeam ca imi recomnda el ceva in acest sens - imi raspunde, dupa ce se consulta cu un coleg, ca nu e bine: "aveti nevoie de boxe ovale pentru modelul dvs. de masina, pentru ca lacasurile de langa politza de la hayon nu permit boxe rotunde. Le puteti cumpara de la noi"!!! Hai lasa-ma....era sa-i spun.....:) :offtopic: :lol:

Cu scuzele de rigoare, eu ce sa mai cred acum? Care sunt de fapt boxele bune pentru fabia (spate)??

Rotunde cu diametru de 10 cm sau ovale (dupa cele spuse de omul cu pricina....)

Precizez ca electricienii de la Brady mi-au facut mereu o buna impresie! (am montat acolo alarma si stiu ca nu sunt singurul de pe acest forum care zicea de bine despre ei)

Totusi, cum sta treaba cu boxele cu pricina??

Modificat de mariusake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!