Jump to content

Golf 6 - Functii


KimDiesel
 Share

Postare recomandată

gaselnita VW cu proiectoarele ce au functie de cornering mi se pare o scorneala ca sa compenseze in lipsa xenonului (acolo cu adevarat se poate numi cornering).

Exista si la Mercedes de ani buni ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 502
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    58

  • KimDiesel

    40

  • mandelu

    30

  • TDR

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

ok, my bad. Doar ca mi se pare ca nu se poate compara cu farurile adaptive, cele de faza scurta care realmente se intorc, ori cum exista pe passat B6, care se aprind luminand pe lateral, farul de ceata nu lumineaza neaparat in lateral, ci mai degreaba mareste vizibilitatea pe sosea. Adevarul e ca de abia astept sa vad cum se comporta, sper sa ma fi pripit :))

P.S.: Si BMW are (acum ca m-am documentat mai bine)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lumineaza destul de bine si in lateral,incearca sa le aprinzi noaptea pe o sosea neiluminata.

Oricum mie nu imi place estetic cum se vad cand se aprind atat din cauza culorii cat si din cauza faptului ca parca as avea celalat ars.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarat aici. Prima impresie cand privesti din exterior e de far ars si am observat o usoara latenta in a se stinge, asta datorata in parte si halogenului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Nu a reusit nimeni sa activezi pana la urma functia :"light assist"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Light assist"?UUUUUU... what does this button dooooo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pana la urma, cum se face sa se aprinda farurile de ceata la coming home/ leaving home? Eu am incercat fiecare functie din CB+ si nu am gasit :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se face codarea cu VCDS din centrala electrica. DAr ai senzor de lumina/[ploaie ca sa mearga CH si LH pe automatic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, senzorul a venit cu pachetul Lumini si vizibilitate 1, iar comutatorul de lumini il las pe Auto mereu. Din CB am reusit sa accesez doar functia ce regleaza timpul pt lh/ch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok..inca o intrebare, am observat ca sensorul de lumina aprinde luminile foarte devreme, se poate face cumva ca sa le aprinda la o luminozitate mai scazuta? La Audi am vazut ca exista setari de Early, Medium, Late...nu stiu daca si la VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista, intri la centrala electrica, setezi RLS si acolo din long coding se seteaza sensibilitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de sfaturi :icon_thumright:. Inca o mica problema, desi am senzor de lumina, de ce la coming home trebuie sa dau flash inainte sa deschid usa ca sa fie activa functia? La LH e necesar doar sa o descui, din ce am vazut in mod normal la CH (pt masinile ce au senzor de lumina) ar trebui sa se activeze cum opresc motorul si deschid usa, fara a fi nevoie de flash in prealabil. Mai ales ca in computerul de bord au fost activate ambele, doar una merge pe automat din cate observ :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca ai activate ambele tipuri de CH, manual si auto, o sa mearga cel manual, debifeaza manula si lasa doar CH/LH auto si o sa functioneze doar noaptea. Ca sa-l bverifici daca functioneaza acioperi senzorul de lumina,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca mi-ar fi placut extrem de mult functia adusa de Light Assist am zis sa vb la reprezentanta. Am completat formularul ala online de pe volkswagen.ro si am spus problema, am precizat si ca am deja sensorul de ploaie (necesar pt asa ceva). Din nefericire, ghinion. Au intrebat la importator si raspunsul este ca nu se poate. Mi se pare straniu, dat fiind ce ieftina e optiunea (ma asteptam ca fiind ieftina sa nu ceara cine stie ce componente in plus), dar probabil ca stiu ei mai bine. Asta e, maybe next time. Mi se pare ciudat ca vad mai sus ca exista un buton pt asa ceva. Deci se poate dezactiva.

credeti ca are sens sa ma apuc sa le scriu si alora din Germania? (in engleza, binenteles :) ). Mi-e ca le forwardeaza astora din Romania si am ajuns de unde am plecat.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

credeti ca are sens sa ma apuc sa le scriu si alora din Germania? (in engleza, binenteles :) ). Mi-e ca le forwardeaza astora din Romania si am ajuns de unde am plecat.

poti incerca dar probabil o sa iti raspunda sa contactezi reprezentantul local

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta iti spun ca te vor pasa la cei de la noi,dar dupa cum a zis si dvn ,poti incerca .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

credeti ca are sens sa ma apuc sa le scriu si alora din Germania? (in engleza, binenteles :) ). Mi-e ca le forwardeaza astora din Romania si am ajuns de unde am plecat.

Eu am avut probleme cu Porsche Vest respectiv Porsche Nord si am scris la adresa asta "KUNDENBETREUUNG@VOLKSWAGEN.DE" . Mi-au raspuns in scris in aproximativ 4 ore si pana seara am fost si sunat de un reprezentant din Germania. A doua zii mi-au reparat masina baietii. Eu zic ca merita incercat. Sa ne tii la curent daca e ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La masina din semnatura am optat pentru $WDWD5

(Alarma antifurt "Plus" cu imobilizator electronic,senzor de supraveghere interioara,back-up horn,deschidere individuala a usilor,lumini pentru citit fata/spate)

Ce inseamna back-up horn? Ce face mai exact?

Daca e vorba de acel semnal intermitent de marsarier pe care l-am mai auzit pe la alte masini, la mine nu e activat sau nu exista :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna back-up horn? Ce face mai exact?

Daca e vorba de acel semnal intermitent de marsarier pe care l-am mai auzit pe la alte masini, la mine nu e activat sau nu exista :(

Back-up horn nu inseamna ca mai are o goarna in plus ?

Adica atunci cand se activeaza alarma , masina chitzaie pe voci. (goarna de la claxonul masinii + goarna suplimentara)

Plus ca daca cea de pe claxon se imbolnaveste de deces , cealalta face back-up. (ca d'aia se cheama back-up horn)

Cred ... :lol: :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca sirena are propria ei baterie intrena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica daca taie cineva alimentarea sirenei ea o sa urle in continuare pentru ca acumulator back-up

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pe masina din semnatura nu am optiunea Pachet Iarna, care printre altele include si indicator nivel lichid parbriz. Intrebarea mea este daca aceasta functie se poate activa cu VAG-Com?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate, dar degeaba o activezi cu Vag-comu daca nu ai senzorul necesar. O sa ai ca rezultat doar un bec aprins permanent in bord. Acelasi lucru este valabil si pentru placutele de frana, senzorul pentru nivel ulei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!