Jump to content

Golf 6 - Functii


KimDiesel
 Share

Postare recomandată

Senzor, fire trase pana in IC si activata functia.

Zi-mi, te rog, codul de la senzor si ce fire pentru ca ma intereseaza. Dupa coduri continuam pe PM. Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 502
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    58

  • KimDiesel

    40

  • mandelu

    30

  • TDR

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Senzor lichid spalat parbriz 7M0919376

Garnitura senzor 7M0919382

Mufa senzor 1J0973202

Pini mufa 000979133E

Garnituri pentru fire - 2buc 357972741

Pin Bord Octavia 000979018E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea.

Am si eu o intrebare.. am inteles ca inchiderea automata a usilor cand depasesti 15km se poate seta din calculator sau este setat de la inceput. Mie cel putin nu mi se blocheaza usile deloc si le mai blochez eu manual din cand in cand.

Intrebarea e urmatoarea: pot sa le cer celor de la service (masina e in garantie) sa imi activeze functia asta precum si alte functii care mai sunt dezactivate,sau necesita activare? Se fac chestiile astea in garantie?

Multumesc

Modificat de Claudiu CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa ti-o activezi singur din BC.Intra in meniul BC si acolo ai mai multe variante.Daca te intereseaza alte activari care nu se pot face din BC atunci uita de cei de la reprezentante care sunt VARZA.Ia legatura cu un profesionist si pentru ca esti din Bucuresti iti recomand sa iei legatura cu colegul Al Bundy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in CB poti sa o faci doar daca ai CB+ ,nu? si daca nu ai si vrei sa faci acele setari, nu se pierde garantia daca nu o faci la ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce-i drept eu am BC+ nu stiu cum e cu BC simplu dar e sigur ca activarea unor functii nu are nici o legatura cu garantia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am CB+ insa nu vad nicio setare legata de acest lucru. Nu cumva pierd garantie pe partea electrica daca il leg la VAG com la cineva neautorizat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal functia ar fi trebuit sa vina activata din fabrica, ar trebui sa apara in submeniul "confort". De ce sa pierzi garantia, ca ai activat o functie? Nu are nicio treaba. Tu crezi ca la service are cineva timp sa caute ce functii ai avut activate sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat doar. Am vazut ca cineva a spus prin forum ca s-au luat la service de chestia asta.

In momentul in care duci o masina in service, crede-ma ca se iau de orice prostie doar sa dea vina pe tine (si sa nu fie nevoiti sa repare chestia). Si nu am chef sa stau sa le demonstrez lor contrariul.

Intrebarea era daca cineva a facut modificarea asta la un service autorizat. In computerul de bord nu am Confort. Trebuie vreun pachet optional (am doar Pachet sport "Interieur"-scaune sport, CB+) ca sa am optiunea asta?

Modificat de Claudiu CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca nu ai intrat in meniul CB ci doar ai comutat intre afisajele cu consumul si celelalte chestii.Ai volan multifunctional sau folosesti maneta de pentru stergatoare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volanul este simplu, deci da..din maneta pt stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apasa si tine apasat butonul si vei intra in meniul CB-ului unde vei gasi submeniul Komfort sau Convenience (depinde de limba dar si asta o poti schimba).Acolo vei gasi setarile pt usi.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e.Nu stiu cum mi-a scapat din Manual. Insa nu era activat inchiderea automata a usilor.

Multumesc

Modificat de Claudiu CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista Last Drop sau...cum se numeste functia care activeaza inca odata stergatoarele la cateva secunde dupa actionarea stropitorului? La mine nu este sau nu este activa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claudiu - daca apare in meniu inseamna ca functia e activa, iar tu poti sa o setezi cum vrei.

Last Drop se poate activa cu vag-comu. Eu mi-am activat-o. Numai pentru stergatorul de la luneta.

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Setarea pt inchiderea automata a usilor o pot face daca am CB simplu? M-am saturat sa tot apas mereu tasta de pe usa.

Si daca nu o pot face eu din CB, o pot rezolva la reprezentanta? Sapt viitoare oricum ajung pe la ei pt alte probleme.

Modificat de Halloween
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut setarea asta si e ok. In CB+ cel putin, tb sa tii apasat unul din butoanele de pe maneta de stergatoare si va aparea meniul cu setari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.. am citit si eu o parte din acest topic.. ca sa iti ramana aprinse luminile la leaving sau comming.. trebuie sa ai lasat butonul pe Auto. ai incercat varianta asta? deci nu lasat butonul pe faza scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut setarea asta si e ok. In CB+ cel putin, tb sa tii apasat unul din butoanele de pe maneta de stergatoare si va aparea meniul cu setari.

Pai asta am citit si eu mai sus. eu intrebam daca este posibil si din CB simplu asa cum am eu. Am tinut apasat butonul din capul manetei si nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La CB simplu nu exista meniul acela. Singura modalitate este sa fie activata de cineva cu VCDS, sau la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde exact in vcds se seteaza:

- inchiderea automata a usilor (am cb simplu)?

- limba cb-ului

- daca se poate, sa inchida automat geamurile cind incui masina din telecomanda (in mod normal tre sa stau cu degetul pe lock pina se ridica complet toate geamurile, which sucks)?

- alte chestii utile de care nu stiu?

Zilele astea imprumut un cablu ross tech original si vreau sa am o discutie cu masina pe temele astea

Modificat de danb1974
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ca sa-mi raspund partial, dupa o discutie cu vcds 11 beta. Apropo, mufa obd la mine e la vedere (adica neacoperita, ca o vezi numai daca bagi capul in locul cu pricina) sub bord in stinga de tot

Incuierea (la depasirea unei anumite viteze) si descuierea (la scoaterea cheii din contact) automata a usilor:

09 (cent elect) -> 10 (adaptation) -> canalele 4 si 5 parca se seteaza pe 1 (in vcds mai noi se pot selecta direct functiile)

Limba CB: parca din 17 (instruments) -> 10 (adaptation) e un canal cu limba, l-am schimbat din german in english us (am folosit direct meniul din vcds, nu m-am uitat pe ce canal e)

Ce nu am inteles foarte e exact e avertizarea care ti-o da la oprire, check safelock, sa nu incui din greseala pe cineva inauntru sau sa nu uiti sa incui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot citit topic-uri legate de computerul de bord dar nu am reusit niciunde sa gasesc o rezolvare la intrebarea mea. Am CB+ pe G6 HL si pe display sub informatiile generale (MFD, Audio, etc) am o linie care imi afiseaza viteza de deplasare digital. Faza e ca unitatile sunt mph si nu kmh. Am intrat in MFD la Units si acolo e pus pe l/100km, km/h. Faza e ca nu gasesc niciunde setare pentru linia respectiva, nici macar in manual, unde e doar o singura referinta "afisaj suplimentar de viteza" punct si nimic mai mult.

Am fost si la dealer l-am intrebat dar nu am obtinut nici un raspuns. Acuma sa prezint intrebarea :) : exista vreo modalitate sa schimb acel afisaj in km/h din CB sau trebuie intrat in setarile de fabrica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala suplimentar nu il poti modifica, pune sa nu il mai afiseze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm chiar asa grav nu ma gandeam ca este. Adica nu il poti schimba nicicum ?! Asta este ... oricum, daca e asa mi se pare total inutil, ce sa faci in Europa cu afisaj in mile ? Pana si in Anglia au inceput usor usor sa adopte sistemul metric ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!