Jump to content

Golf 6 - Functii


KimDiesel
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Lectura (ne)obligatorie :D

Deschidere hayon Golf 5

S-a tot incercat, din pacate pe varianta respectiva, arcurile si amortizoarele inlocuite (mai puternice) nu mai "prestau" dupa ceva timp

Pentru a scuti ceva timp, puteti citi topicul invers cronologic

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 502
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    58

  • KimDiesel

    40

  • mandelu

    30

  • TDR

    28

Top Posters In This Topic

Posted Images

Masina mea e fabricatie ian 2009. La Golfurile mai noi am observat ca in meniul de pe maxiDot a aparut si functia OIL Temp - arata temperatura uleiului in timp real.

Cum pot face sa apara si la mine?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti idee ce inseamna bend lighting pe bc+ (am xenon si lumini permanente) ?

se refera la faruri sau la proiectoare (functia cornering cand se aprinde un proiector la viraj sub o anumita viteza) ?

poate fi dezactivata functia cornering a proiectoarelor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bend lighting :

"Active bend lighting works both in the dipped beam and main beam functions and is continually adapted to the respective driving speed. While at high speed the headlamps follow the steering angle in seconds, the swivelling mechanism works correspondingly slower at lower speed, distributing the light where the driver needs it."

Da se poate dezactiva functia de cornering

Byte 14

Xenon 0+NBL 0+Corner 0 = 00000000

Xenon 0+NBL 0+Corner 1 = 10000000

Xenon 0+NBL 1+Corner 0 = 00000001

Xenon 1+NBL 0+Corner 0 = 00010000

Xenon 0+NBL 1+Corner 1 = 10000001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am remarcat ca butonul de recirculare de la climatronic are pe el doua leduri (cel putin asa pare). In momentul actionarii butonului se aprinde ledul (din stanga). Cel din dreapta este functional? Daca da, in ce conditii?

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este functional si cel din stanga.pentru a activa al doilea mod(led) trebuie sa mai apesi inca o data pe buton...daca mai tin eu bine minte recircula aerul automat, adica dupa un anumit algoritm, dupa care da drumul singur si la aerul care intra in masina de afara...am gasit asta in manualul masinii, cred ca mai multe detalii afli de acolo

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Multumesc! ULTIMUL AVERTISMENT!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ledul din stanga este recircularea clasica, completa, iar daca este cel din dreapta aprins, iar aerul care este afara este considerat"curat" este lasat sa intre.

varianta a 2-a este o recirculare bazata pe un senzor de calitate a aerului, cand simte noxe inchide accesul aerului in habitaclu.

din pacate nu prea face diferenta intre aer curat si cel din spatele unui camion care consuma ulei :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recunosc, nu am avut timp sa consult manualul.....dar am incercat sa apas de doua ori pe el si nu s-a intamplat ce zicea vali mai sus....in loc sa se aprinda al doilea led....s-a stins si cel din stanga.

Inca o data, cum se activeaza cel de al doilea led?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apesi pe buton pana se aprinde si celalalt bec.trece prin fiecare stare (3 la numar).citeste manualul.o sa gasesti cu siguranta.becul din drepta este recirculare automata (cand detecteaza miros de noxe se activizeaza); becul din stanga este recirculare clasica; fara nici un bec nu face nici o recirculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, am verificat dimineata. Trece consecutiv prin cele trei stari. Probabil ca trebuie apasat butonul in maxim cateva secunde. Foloseam recilcularea clasica, de regula cand nimeream in spatele unui camion euro 6, la urmatoarea apasare de buton se dezactiva (dupa mai multe minute).

Interesant acest mod automat de recilculare. Ma intreb ce fel de senzor foloseste pentru depistarea noxelor, si cat de eficient este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Versiunea trendline de golf 6 are senzor de avertizare pentru scaderea nivelului lichidului de parbriz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu.

nici highline nu are. este optional si face parte din pachetul de iarna sau pachetul relax.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca veni vorba de senzor.. nu cred ca este asa important acest senzor. Eu il am datorita pachetului de iarna .. intrebare mea e .. cati litrii incap in bidonul pentru parbriz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit in cartea tehnica a masini aproximativ 5 -6 litri, din experienta mea peste 5 litri si cred ca undeva la maxim 6.

Modificat de Mihai83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine este asa:

daca autovehiculul are incalzire suplimentara, rezervorul lichidului de spalare are 4 litrii.

daca e fara incalzire suplimentare, este de 3-4 litrii, iar daca are instalatie de spalare a farurilor, rezervorul are 5-6 litrii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intrebare referitoare la RCD 510:

la voi cum e, daca ii dati sa faca random (parca mix scrie pe buton) face doar la fisierele din directorul curent, sau si din altele? ca la mine doar din directorul curent si as fi vrut sa fac si din altele. Eu le am pe albume ripuite si as vrea sa le las asa, nu sa le amestec. Mentionez ca e bifat in setarile RCD 510 sa faca mix din foldere si subfoldere (sau ma rog, cum scrie in meniul ala).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Incercat azi activare CH/Lh pe G6, merge... dar cam ciudat. Daca am scurta aprinsa, o stinge la scoaterea cheii din contact, trag de maneta la mine (flash), deschid usa , se aprinde scurta si sta cat am programat-o. La descuiere, nimic sa se aprinda, chiar daca las butonul de lumini pe scurta.

Intrebari: de ce stinge scurta la scoaterea cheii din contact si nu face ca la G5/O2 sa tina aprinsa?

De ce nu merge Leaving home?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy la descuiere nu se aprinde pentru ca detecteza senzorul de lumini ca e lumina afara, cel putin asa e la mine (ex: daca aprind lumina in garaj inainte de a deschide masina nu se aprind farurile, dar daca nu aprind lumina din garaj si doar deschid lumina atunci se prind), in ceea ce priveste chestia cu flashu si pe mine ma enerveaza ca se sting la scoaterea cheii din contact si se aprind inapoi la deschiderea usii soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si daca deschideti usa soferului si dupa aia scoateti cheia din contact, ce se intampla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercat azi activare CH/Lh pe G6, merge... dar cam ciudat. Daca am scurta aprinsa, o stinge la scoaterea cheii din contact, trag de maneta la mine (flash), deschid usa , se aprinde scurta si sta cat am programat-o. La descuiere, nimic sa se aprinda, chiar daca las butonul de lumini pe scurta.

Intrebari: de ce stinge scurta la scoaterea cheii din contact si nu face ca la G5/O2 sa tina aprinsa?

De ce nu merge Leaving home?

si cum ai programat-o functia asta ca eu habar nu am ms!!!

Modificat de dudu
post dublu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare referitoare la resetarea consumului mediu(pe ziua respectiva) la Trendline .De exemplu,daca parcurg intr-o zi 500 de km de la o destinatie la alta.Ajung "acasa" si vreau sa plec peste 5 min in alta parte.Pot sa resetez consumul???Sa inceapa iar de la" 0.0" cum ar veni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, poti sa il resetezi ( el se reseteaza singur deobicei dupa 2 ore { ma refer la consumul 1 si NU la 2 } )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver: s-a gandit vreunul dintre newcomeri ca al bundy incerca de fapt pe un golf 6 fara senzor de lumina?sau ca stie cu ce se mananca un vag-com si niste setari?no offence...brgds all

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de post vali_devil, intr-adevar masina nu avea senzor de lumina, merge doar CH manual, la fel e si pe O2FL, nu mai merg activate functiile, adica se activeaza, apar in maxidot dar nu fac nimic. S-a cam treminat cu activarile ulterioare.

OT masinile cu RLS din fabrica au CH/LH activat din fabrica.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,dupa 2 ore,dar daca plec dupa 10 min??Vreau sa vad de exemplu consumul pe o anumita ruta.Tin sa precizez ca nu am compuer de bord + sau cum e.....am numai consumul mediu 1,pe ziua respectiva,nu am si CB2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!