Jump to content

Ce acumulator aveti?


Spu
 Share

Postare recomandată

Hallo ... se pare ca bateria de pe Polo e cam gata, care este o Varta de 45 Ah... va fi inlocuita cu un Bosch de 55 Ah ... credeti ca e prea mult pt. un 1.4 cod motor BUD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Spu

    5

  • ionel.d.2007

    4

  • dan 48

    4

  • polodriver

    4

Nu este mult deloc. Ai grija la dimensiuni si la dispunerea bornelor sa fie la fel, in rest no problem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut,am nevoie de o baterie noua ma gandeam sa iau un bosch cu amperaj de 70,detin un polo 1.2 12v geamuri,oglinzi elec,clima, folosesc masina pe distante relativ scurte,e prea mult 70 ? sau sa iau cv mai mic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde se pot gasi baterii Tudor Exide de astea de Polo originale,sau a luat careva  de undeva asa ceva?Ca a mea din 2006 a cam nceput sa faca figuri si vine iarna...Se pot lua de la reprezentante sau ceva?Ca pentru un adaos,cred eu,infim,nu merita sa incerc cu nimic altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Doresc o parere legat de o baterie Varta black 56Ah

Dimensiunile sunt lungime:242 latime:175 inaltime:190 curent la pronire:480

Este buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

99% nu se potriveste la tine. Bateria de care vorbesti este cu "Layout - 1" ( adica este cu borna + spre aripa) si tie iti trebuie cu "Layout-o" (adica cu borna + spre motor). Ca si dimensiune s-ar putea sa intre cam la fix (ca latime) nu sunt sigur. Eu am pe masina Varta Blue Dynamic de 12V 52 Ah cu 470 A .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Consider ca este necesar sa fac o precizare/corectie a postului meu anterior (08.09.2013). Cele expuse sunt partial adevarate in sensul ca exista doua tipuri de acumulatoare VARTA Black Dynamic de 12V, 56 Ah, 480A, 13Kg, 242x175x190mm (caracteristici tehnice aproape identice) si care difera numai prin layout si coduri astfel:

-Black Dynamic de 12V, 56 Ah, 480A,13Kg, 242x175x190mm, Cod scurt C14,Nr articol: 556 400 048 312 2,layout 0;

-Black Dynamic de 12V, 56 Ah, 480A,13Kg, 242x175x190mm, Cod scurt C15,Nr articol: 556 401 048 312 2,layout 1;

 

Pentru ca acumulatorul meu peste 3 zile face 6 ani si nu sunt sigur daca ma mai duce iarna asta, as vrea sa-l schimb. Oscilez intre un Varta Blue Dynamic de 44 Ah, 420/440 A, 10/11 Kg (de care gasesc) si un Varta Silver Dynamic de 52 Ah, 520 A, 12 Kg. Masina a iesit din fabrica cu acumulator de 12V, 44 Ah, 220A. Nu am montat consumatori suplimentari si circul numai ocazional, pe distante scurte sau f scurte (exceptiei CO). Ce sa aleg?  

Modificat de ionel.d.2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am acumulatorul din fabrica AKUMA 61AH 540 A (fabricatie cehia) intra in iarna a7a. A inceput sa faca figuri dar ai bag niste apa distilata poate trece si iarna asta.Masina a stat numai afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am revenit si acum chiar trebuie sa ma decid la o beterie pt. ca cea veche (Crananda de 60 Ah.) face figuri.

Deci asta Exide : http://www.f5auto.ro/articol-nou/4151/acumulator_exide_premium_53ah.html

sau Varta : http://www.f5auto.ro/articol-nou/145/acumulator_varta_blue_dynamic_52ah.html  ?

Am inteles ca Varta este produs la noi in tara si Exide e brand din SUA,care ar fi mai buna?

Va multumesc si sper ca nu am deranjat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar crezi ca mai conteaza unde este fabricata? Chiar ai impresia ca o sa mai gasesti, la noi, Varta, made in Germany?

Sfatul meu: Varta Blue Dynamic 52A si..... pretul este chiar bun.....eu am dat 335 acum un an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exclus.... produse fabricate in Germania, mai greu sa ajunga pe piata noastra....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am mers pe Varta Blue Dynamic am vazut k data de fabricatie la baterie este Februarie 2014,totul perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Dupa 7,5 ani si 123mii km a cedat si acumulatorul meu. Am luat Varta Blue de 60 Ah/EN540 cu 279lei fabricata luna aceasta.

Modificat de polodriver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ziceti e ok acumultatorul asta pentru Vw polo de 1.4 TDI 80 CP, atat amperajul cat si dimensiunile?

Anul masinii e 2006.

http://m.emag.ro/baterie-auto-varta-silver-63ah-563400061-d15-18603/pd/D8GQ1BBBM/

Modificat de CS59DAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Spuneti-mi si mie va rog, care este minimul de AH necesar pt 1.4 tdi 70 cp ? ( cumva 60 ? ) ma gandeam sa iau varta black dinanic de 70 AH la 255 lei ; nu ma intereseaza blue sau silver..sunt prea scumpe si nu merita diferenta de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut 

eu ieri mi-am pus un acumulator de 75 Ah de la rombat gama premier 

mentionez ca am un polo 1.4tdi motor BAY

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 bgd_b92   Daca te uitai putin mai sus vedeai ce acumulator am luat eu ptr 1,4 tdi .Cel cu care a venit masina era de 61Ah si 540 EN. Este suficient crede-ma!Si 25lei ti se pare diferenta mare ca sa nu mai zic ca nu recomand de 70Ah ptr ca nu va fi incarcat cum trebuie.

Modificat de polodriver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am auzit si am cercetat,bateriile Moll sunt (cik foarte bune).Au garantie 40 de luni,intradevar sunt mai scumpe gan Varta,etc,dar presupun k si garantia isi spune cuvantul rezultand si bateria trebuie sa fie mai mult ca ok...Cand v.a venii momentul schimbarii bateriei,voi alege Moll.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut baieti,

 

Bateria originala de pe polonicu` (1.4 tdi, fabricatie 2003) prietenei mele da semne de oboseala, dupa mai bine de 12 ani de utilizare. Bateria are 70 sau 71 Ah (nu mai retin exact). Ideea e ca am gasit sa cumpar o baterie de 95Ah de la un prieten (la el nu se potrivesc bornele).

 

Sa o iau..?adica o sa se 'inteleaga' cu alternatorul ? La dimensiuni sunt 99% sigur ca o sa se potriveasca, insa nu stiu daca o sa reuseasca alternatorul sa o incarce. Precizez ca masina e stock, nu are absolut nimic adaugat (xenon, leduri..etc).

Modificat de waf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, o sa o incarce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E prea mare si grea pentru 1,4 maxim 60-70 Amp.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin. Daca e asa cum spui tu, atunci o sa cumpar aceasta baterie.

 

Calin: sa stii ca dimensiunile sunt sunt fff apropiate. Doar lungimea e putin mai mare cu vreo 2-3 cm (dar o s-o probez inainte sa o cumpar, sa vad daca intra - deci asta e cea mai mica problema). Nici greutatea nu e foarte diferita.

 

Nu mai sunt vremurile alea demult apuse, cand puterea bateriei era direct proportionala cu dimensiunea sau greutatea ei.

 

Vreau doar sa ma asigur ca nu-mi bat joc de aceasta baterie care este noua, punand-o pe masina si sa nu se incarce suficient de mult - astfel riscand sa o 'pierd' relativ repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curentul de incarcare al unei baterii (vb in general despre acumulatori), poate sa fie undeva la 10% din capacitatea acesteia si sa o incarce.... deci, stai linistit ca asta nu o sa fie o problema.

 

greutate marita, gabaritul - asta da - sa verifici sa incapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua,

 

Pentru un Polo din 2003, 1.4/75 cp ce acumulator ma sfatuiti sa pun? Am gasit o varta de 45Ah 400A e buna? Ce dimensiune intra in locas?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e ok. Eu am pus pentru orice eventualitate 55Ah cu 480A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!