Jump to content

Geamuri electrice - probleme


deathwish
 Share

Postare recomandată

englishprof2000

Ieri am observat ca nu a mai facut probleme. Cutoate astea, astazi am facut operatia descrisa de tine si continua sa functioneze corect in continuare.

Multumesc pt. sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! nu stiu cum se posteaza un topic nou de aceia scriu aici..

Am un golf 4 1,4 16 V din 1999 dar e putin mai simplu.. adica. ( fara geamuri electrice, oglinzi electrice , ac sau climatronic) nu are asa ceva e model mai chel.. si vreau sa ii pun geamuri electrice ma intereseaza daca dau panoul la usa jos au mufe acolo pentru macara si butoane sau trebuie sa ii pun toata instalatia in bord? multumesc si astept raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie montata toata instalatia.

 

Trebuie modul confort, calculatoare/motorase usi, cablaj, butoane geamuri, etc.

 

Atentie - sa fie dupa masina similara ca an de fabricatie - difera modelele intre anumiti ani - si nu toate sunt compatibile.

 

vezi ca este un tipic dedicat acestui lucru - foloseste functia Search

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai am o problema   :D ieri am facut o prostie..am vrut sa inlocuiesc becurile clasice cu cele cu led alb la numar in spate.. dar eu am lasat luminile la masina aprinse si cele din spate era aprinse .. am scos becurile cele vechi si am pus cu led dar erau prea mari si nu au incaput si le'am pus pe cele originale inapoi dar nu sau mai aprins.. becurile nu sunt arse .. am incercat si cu alte becuri si la fel.. ce pot face?

Modificat de udesti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa verifici sigurantele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

englishprof2000

Scuze ca revin abia acum dar nu am avut timp!

Uite o poza, butoanele de pe mijloc sunt cele fara impuls iar cele de pe margine cu implus, se vede diferenta intre ele daca te uiti atent! Mie nu imi functionau bine cele de coborare, faceau exact cum ai spus tu! Am adaugat putin cauciuc, vreo 2 milimetrii pentru a se apasa mai mult, daca desfaci o sa-ti dai seama despre ce vorbesc! Dar inainte de toate incearca fara carcasa, vezi daca asa functioneaza si daca sunt ok faci ce am facut eu si se rezolva!

Astept raspuns! Seara buna!enemeren.jpg

Azi am observat ca iar facea figura-deci nu a functionat metoda cu adaos. Alte variante?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara! am o problema cam naspa am inchis masina . precizez ca nu am inchidere din telecomanda introduc cheia in butuc si se inchid toate.. dar cand sa deschid masina usa spate dreapta nu sa mai deschis.. mai precizez ca iala la usa soferului este defecta merge doar sa inchid masina se invarte cheia in gol si o misc putin si se inchide dar de deschis trebuie sa o deschid de la usa din dreapta.. sa fie de la butucul acesta defect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca totusi sa inveti sa folosesti forumul cu functia search ca vei gasi raspunsurile in topicurile dedicate butucului usii sau yalelor, in felul asta facem o varza si cand vine cineva sa caute ceva despre geamuri nu va sti ce legatura au geamurile cu butucul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara! am o problema cam naspa am inchis masina . precizez ca nu am inchidere din telecomanda introduc cheia in butuc si se inchid toate.. dar cand sa deschid masina usa spate dreapta nu sa mai deschis.. mai precizez ca iala la usa soferului este defecta merge doar sa inchid masina se invarte cheia in gol si o misc putin si se inchide dar de deschis trebuie sa o deschid de la usa din dreapta.. sa fie de la butucul acesta defect?

 

si usa spate are probleme - trebuie data jos si reconditionata - recomand curatarea colectorului motorasului, refacerea lipiturilor de pe placa yalei si inlocuirea swich-ului - o sa fie ca noua.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am urmatoarele problema:

- De ceva vreme inchiderea/deschiderea geamurilor electrice (toate 4) functioneaza cu intermitenta, adica sunt momente in care le pot deschide actionand butoanele (fie cele de la usa soferului, fie cele de pe fiecare usa), si apoi sunt momente in care nu pot deschide niciunul dintre ele (de la niciunul dintre butoane). Cred ca de cand a aparut defectiunea cu geamurile a mai aparut si urmatoarea problema:

 -  Beculetul rosu de pe usa soferului de langa tumburusul de inchidere centralizata ramane tot timpul aprins (adica se stinge si se aprinde) si cand masina este descuiata (ar fi trebuit sa se stinga).

Mentionez ca inchiderea centralizata functioneaza si din cheie si din alarma.

- De-asemenea nu prea mai functioneaza nici incalzirea oglinzilor.

Sigurantele din cutia de sigurante sunt bune. Sapand prin documentatie, am gasit ca in bordul masinii (in stanga volanului jos) exista un panou cu relee si cu sigurante. Aici se afla o siguranta verde cu indicativul 443937105A (30A) care e responsabila exact pentru problemele mele (geamuri electrice, inchidere centralaizata, oglinzi incalzite). Am scos siguranta si am masurat-o si nu e intrerupta. Am pus-o la loc si cateva zile au functionat geamurile (dar beculetul rosu nu se stinge in continuare cand masina este descuiata). Acuma iar nu functioneaza geamurile.

Mai e si altceva ca as putea verifica sau care e cauza defectiunii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu un alt modul confort, daca ai verificat restul cablajului, alimentari, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

paste fericit!am si eu o problema la usa dreapta fata!in mers mi-a picat geamul in interior,am ajuns acasa si am desfacut fata de usa si am vazut ca am clemele rupte.Am comandat de pe net,au venit,le-am montat si am pus geamul la locul lui.Dupa montare actionez geamul si surpriza la coborare imi functioneaza perfect dar la urcare merge incet si nici nu urca pana sus!Am demontar ,m-am uitat la macara,la sufe,la motoras si par toate ok.nu stiu ce poate fi?mersi

De mentionat ca macaraua funtioneaza perfect fara geam``

Modificat de leon_leonis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca n-ai pus geamul cum trebuie in cleme.

 

El nu intra intr-o pozitie fixa, se mai poate regla stanga-dreapta, chiar si sus-jos daca e nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am demntat si l-am pus in toate pozitile!exista ceva senzor care trimite geamul inapoi cand loveste ceva?o sa incerc pe marti sa vad daca merge.mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand geamul intalneste un obstacol, curentul absorbit de motor creste ... cand calculatorul simte lucrul asta, da geamul inapoi.

 

Chederele sunt puse bine?

Modificat de MRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La chedere nu am umblat deloc!deci ar trebui sa mearga dar o sa verific si chederele.mersi ptr raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica merg bine in gol? Urca clemele pana sus de tot? Vezi ca e o portiune din instalatia electrica spre broasca care merge pe interior, si are o clema de fixare de macara. Daca nu e bine prinsa clema , poate sa se agate de una din cleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da urca pana sus!am demontat geamul si l-am pus pe macara si merge pana sus.Cand il montez geamul la locul lui adica in cheder la ridicare merge foarte incet si nici nu urca pana sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e chederul sau reglarea geamului pe cleme.

 

Incearca sa ridici geamul fara sa fie prins in cleme, doar sa stea pe ele. Daca tot asa merge, e clar de la cheder.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai repede poate sa fie montat prost - adica sa nu fie bagat la maxim in cleme - cheder....mai rar sa gasesti la G4 unul cu probleme.....nu e imposibil, dar nu am dat de asa ceva pana acum.

 

daca geamul este bagat perfect in cleme - la maxim, cheder curat.....macaraua lucreaza usor.... atunci nu iti ramane decat motorasul de geam cu probleme.

 

verifica in ordinea asta si sigur vei izola problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

saptamana trecuta cand am schimbat toata tabla cu macaraua, am curatat bine de tot chederele, apoi le-am uns cu o solutie de cauciuc, e putin de munca si de insistat de curatat mai ales chederul interior.

rezultatul ? merge atat de lin geamul si in sus si in jos, zici ca e nou din fabrica.

deci ori ai macaraua stramba (cum aveam si eu) ori nu e prins bine geamul, cand il prinzi in cleme, se poate misca putin inainte-inapoi, eu l-am dat mai mult spre oglinda, avand in vedere ca nu freaca mult acolo pe cheder

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum asa imi sta geamul sus,am ridicat macaraua si geamul sta pe cleme,atunci cans il bag in cleme merge fff greu si nici macar nu urca pana sus!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca ori clemele ori macaraua sunt strambe.

 

Inverseaza clemele intre ele, poate o sa mearga.

Modificat de MRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De nervi am cumparat alta macara de la dezm, cu cleme de fier,Am montat macaraua ,functioneaza dar atunci cand coboara si urca se aude un zgomot care vine de la rola care strange sufa,Acum ce sa fac sa incerc sa curat sau sa ung ca poate are mizerie sau sa merg sa o schimb cu alta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!