Jump to content

Geamuri electrice - probleme


deathwish
 Share

Postare recomandată

Salut!

Caut cauza urmatoarei probleme:

4 geamuri electrice. 3 functioneaza normal, dar stanga spate coboara/ridica doar prin actionarea repetata a butonului (fie de la sofer fie de pe usa spate). Mai exact, geamul urca/coboara doar 3-4 cm la actionarea butonului. Ca sa faca o cursa completa trebuie sa apas de mai multe ori pe buton.

Sunete ciudate nu scoate, nu pare ca se chinuie, doar ca nu vrea sa se miste mai mult de cativa cm.

Initial am crezut ca e problema la butonul de la sofer, apoi incercand si cu cel de pe usa spate am vazut ca face la fel, deci ma gandesc ca problema ar fi de undeva din usa.

Pentru ca nu am de unde lua alta macara pentru proba, iar vremea de afara nu e prielnica mesteritului in aer liber, as vrea sa merg la sigur cu rezolvarea problemei.

Idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu cumperi piese aiurea, recomand sa dai jos fata de usa de metal si sa vezi cum lucreaza macaraua, fara geam.

 

daca nu gasesti defectul usor, poti da jos motorasul de la geam si vezi la mana, cum merge macaraua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, pana la urma tot prin eliminare o iau.

Nu e o urgenta si e posibil sa o las pentru la primavara daca nu gasesc un garaj intre timp.

Am uitat sa spun ca la scanare nu are nici o eroare pe partea de geamuri.

Multumesc pentru raspuns. Revin cu solutia dupa ce rezolv problema.

Modificat de disturbed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, nu prea are ce eroare sa iti genereze....

 

asa depistezi cel mai sigur unde este problema - nu este una comuna - poate sa fie din macara.. sau din motoras - care este corp comun cu calculatorul de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Sunt proaspat posesor al unei Bora 1.6 16valve 77kw(105cp)din 2001. Daca nu deranjez inutil, am sa va spun si of-ul meu.

Pe portiera din dreapta fata nu functioneaza nimic - inchiredea centralizata, geamul electric, oglinda electrica, lumina din butonul de comanda al geamului.

Am fost la un electrician si acesta a zis ca este curent pana la "modulul' din usa, si ca acesta trebuie schimbat. As dori sa aflu cum se cheama mai exact acest modul , si de unde/de la cine pot sa-l achizitionez.   Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calculator de usa.

 

cauta codul care-l ai acum pe masina.... pe la dezmembrari - unul nou, e in jurul la 1200 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Sunt proaspat posesor al unei Bora 1.6 16valve 77kw(105cp)din 2001. Daca nu deranjez inutil, am sa va spun si of-ul meu.

Pe portiera din dreapta fata nu functioneaza nimic - inchiredea centralizata, geamul electric, oglinda electrica, lumina din butonul de comanda al geamului.

Am fost la un electrician si acesta a zis ca este curent pana la "modulul' din usa, si ca acesta trebuie schimbat. As dori sa aflu cum se cheama mai exact acest modul , si de unde/de la cine pot sa-l achizitionez.   Multumesc anticipat !

Doar ca trebuie sa aiba curent pe 2 fire, unul rosu/alb permanent si unul rosu/galben doar daca pui contactul.

 

DAr la o diagnoza pe adresa 46 ce apare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Cred ca zilele acestea m-a lasat motorasul de la geam dreapta spate.In toamna cand am facut o scanare la masina mi-a aparut si eroarea de mai jos, dar atunci inca functiona bine geamul, cu exceptia unei pauze mici. Nu am acordat importanta deaorece a tot mers pana saptamana aceasta, iar acum e gata.

 

Address 46: Central Conv.        Labels: 1C0-959-799.lbl
   Part No: 1C0 959 799 B
   Component: 1B Komfortgerát HLO 0003  
   Coding: 00259
   Shop #: WSC 00046  
   VCID: 366891B212906BA8CB9
 
   Subsystem 1 - Part No: 1C1959801A
   Component: 1B Tőrsteuer.FS KLO 0003  
 
   Subsystem 2 - Part No: 1C1959802A
   Component: 1B Tőrsteuer.BF KLO 0002  
 
   Subsystem 3 - Part No: 1C0959811A
   Component: 1B Tőrsteuer.HL KLO 0002  
 
   Subsystem 4 - Part No: 1C0959812A
   Component: 1B Tőrsteuer.HR KLO 0002  
 
1 Fault Found 
00935 - Electric Window Motor; Rear Right (V27) 
            35-10 -  -  - Intermittent
 
Din ce am vazut in Etka se comanda motorul pe baza de cod culoare. Daca merg si cumpar unul din dezmembrari de pe un Golf 4, nu o sa potriveasca?
Sa mai fac o scanare si acum cand nu functioneaza sa vad daca apare tot intermittent sau e altceva?
 
Mersi!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se potriveste - daca al tau nu mai face serviciu, ai verificat alimentarea lui, conectorii, etc - atunci mergi la dezmembrari si cumpara unul care are cod identic cu al tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi groaza sa desfac toată portiera ca sa mai verific mufele, etc. Mai fac o scanare sa vad acum ce eroare apare. Cat despre piesa din dezmembrări, trebuie sa fie codul piesei pe motoraș și dacă potrivește trebuie sa meargă, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai alte probleme, da - trebuie sa mearga.

 

Ai cateva suruburi la fata de usa, restul cleme - deci nu e greu de desfacut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie dat jos și mânerul de pe interior? Știu când le-am dat jos pentru vopsit ca e prinsa partea dinspre ușa a mânerului în doua șuruburi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai manerul este fixat pe fata de usa. Daca nu scoti si cele doua suruburi nu poti da capitonajul jos. Mare grija cand scoti motorasul de pe macara sa nu iti pice melcul in usa. Il scoti cu mare bagare de seama. Iar la.montaj la f3l. Cand il fixesi sa nu impingi melcul in usa si sa sara shufele dupa el ca dai in alte cele apoi. Cu grija il schimbi fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Stiti cam cat m-ar costa o montare de geamuri electrice pe un golf 4 2001, doar fata..(si daca necesita timp, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa iti trebuiasca

 

-modul confort 1j0 959 799 xx

-calculatoare usi (corp comun cu motorasul de geam)

-fete de usa de metal cu macaralele pt geamuri electrice

-fetele de usa de interior, cu butoanele pt geamuri.

-consola sofer, butoane geamuri.

- instalatie electrica usi

- confectionare instalatie la modulul confort.

 

Dureaza cateva ore bune, dar iese ca de fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta doar tu decizi daca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o luati ca pe un anunt ci doar ca un ajutor pt cei cu golf/bora variant ce vor geamuri electrice.

 

am un set complet cu modul comfort(comandat pt golful meu, fara cheie briceag si e nou), fete usi cu tot cu butoane si comenzi, cablaje usi, 4 motorase pt macarale. inafara de modulul comfort care e nou, restul sunt second dar sunt in stare impecabila.

 

au fost luate pt bora tatalui meu dar nu am mai apucat sa le montez si bora s-a vandut.

 

asa ca sunt de vanzare, nu cer pret ci astept oferte pe PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai usor, e sa postezi in aria dedicata - anunturi - acolo o sa isi gaseasca cel mai usor cumparator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este postat si acolo dar mai demult, daca mai exista...acolo e si cu pret. ma gandeam ca aici poate ajut pe cineva pasionat de masina lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate coda roll up/down cu vag com 12.12 la vw golof 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CU VCDS nu, cu alte interfete da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate coda roll up/down cu vag com 12.12 la vw golof 4?

 

poti utiliza interfata si sa folosesti un program dedicat - daca rasfoiesti un pic topicul dedicat acestei activari - o sa gasesti link-ul direct.

 

poti utiliza o interfata seriala, laptop cu mufa seriala nativa si VDS Pro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info. Vroiam sa stiu daca merita sa achizitionez vers 12.12, eu avand deja vers mai veche 3.ceva.

Dar cred ca spun pas, pentru ca diagnoza de baza o pot face si cu ce am acuma.

Pt geamuri si tempomat voi apela la voi cand voi avea drum in Buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai interfata veche, pe serial, foloseste un alt programael cu ea si o sa faci si roll up/down.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!