Jump to content

Ce NU va place la skoda


BLiTZ
 Share

Postare recomandată

:D niciun producator nu mai e perfect in ziua de azi; n-ai ce-i face, asta este. Eu sunt multumit in continuare de masina mea chiar daca, dupa 4 ani, a inceput si la mine sa curga pe la usile din spate.

Ca o observatie: am remarcat ca ajunge apa inauntru doar daca o lasi inclinata pe o parte (ex. parcarea cu o parte pe trotuar). Marog, e bine ca daca tot va apucati de mesterit sa rezolvati si stg si dr.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca mi-a placut asta cu "n-ai ce-i face"... :) ...asta parca era inventata de noi romanii dar vad ca au "transpus-o" in practica si altii...!

Nu e vorba de perfectiune aici ci dimpotriva, ceva de risul lumii...vecinii cu dacie 1300 fac panarama de mine ca lor nu le intra apa in masina desi e automobil mult mai vechi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai Gogule ca exagerezi, sincer: vecinii cu dacia 1300 schimba pedalierul odata la 2 ani ca risca s-ajunga precum Fred Flinstone sau au lonjeroanele rascoapte ca daca ai nefericita idee sa o urci pe un elevator cu brate se stramba toata caroseria (am patit eu cu dacia mea), sufla vantul prin ea de noua chiar etc etc. Pe bune, exagerezi! Dar o dam rau in offtopic. Hai sa continuam in alta parte (nu m-am gandit unde...)! Eventual sa ne spuna si Saboteur parerea ca si el e skodar vechi si a intampinat cred TOATE problemele fabiilor de-a lungul timpului. Ar compara cu o dacie? Nu cred!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D BLITZ crede-ma ca nu exagerez deloc caci iti spun chiar din experienta cu dacia 1310 pe care am folosit-o pina anul trecut.

La 10 ani vechime e drept ca o luase rugina dar apa nu a intrat in ea niciodata !

Si ca regula eu scriu numai unde cunosc bine fenomenul respectiv sau chiar am experimentat chestia...in rest invat de la altii...dar nu e scopul topicului sa laudam alte marci.

Per ansamblu si eu sunt multumit de skodita ca si tine dar am si spirit de critica unde e necesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu zice nimeni sa nu criticam, din asta poate iesi un lucru bun! Eu vad lucrurile altfel: skoda a gresit cu etansarea la usi; au revenit si au notivicat cum se poate rezolva problema. Asta inseamna deci ca si-au indreptat cumva situatia nefericita prin simplul fapt ca la orice service autorizat se stie CUM se remediaza problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...asa e cum spui dar mi se parea normal sa ne faca o rechemare pentru remediere.

Se merge pe ideea: daca nu solicita clientul, lasa-l pe fraier sa plateasca in postgarantie !

Stii bine cum am rezolvat pb cu firmware-ul de ECU si tamponul de motor...ca eu am fost atent si insistent in perioada de garantie...

Apropo de Vali ( sabo )...vorbeam cu el sapt trecuta pe mess si era satul de skoda... imi lauda loganu' de firma de mama focului... :(

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic, dar ca sa ii raspund lui 120L

Da, il laudam dar la capitolul motor, ziceam ca nu se compara motoarele de 1.4 fie el si 16v de la VAG cu un 1.4 de la renault de pe logan.

Si ca da, are peste 50k, masina forjata, de firma, si nu a avut nici o problema (doar un pivot pe la 18k dar suspectez ca luat cineva un canal sau o groapa ceva).

Nu ca mi-as lua logan acuma, ca doar de aia mi-am luat fabia ca nu mi-a placut loganul pt ca imi parea plasticos la interior, dar m-am saturat de tziganelile si plasticariile ascunse de pe fabie care se rup intruna mai mult decat decat de cele vizibile de la logan. Si de senzorii care pica intruna , parca intentionat is facuti sa pice intruna, senzori de servo,de frana, de clima, de temperatura, de orice, de clapete, pica pica si iar pica, e inadmisibil, in mod clar urmatoarea masina nu va mai fi un skodwagen, ci una cu ochii oblici

Raman insa la skoda mea 1000MB din 1967 care e o masina adevarata in care nu ploua :rolleyes:

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, ce sa zic... Eu unul inca sunt multumit de a mea. A facut de curand 4 ani si are 83000km. Nu zic, am schimbat si eu o broasca la ea si switch-ul de pedala de frana pe vremea cand era in garantie. Acum vreo 1/2 an mi-a picat soft-touch-ul de deschidere portbagaj. L-am gasit oxidat dar stiu de ce: am avut furtunul de stropitoare luneta sarit si s-a scurs apa pe interiorul hayonului si peste switch. In rest....

In fine: cu acordul vostru o sa stergem de-aici offtopicul sau... sa mutam altundeva ca poluam topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asaaa, ca uitasem sa zic ca sar furtunele la stropitoare :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Topic de impresii si experiente negative cu skoditele din dotare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers in urma cu 5 zile cu O2 19TDI vreo 100 km si, in comparatie cu masina mea, mi s-a parut mai zgomotoasa (poate din cauza cauciucurilor Matador), in rest n-am apucat sa sesizez vreun lucru negativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aspecte negative:

- scurgeri de apa in habitaclu

- tampoane motor HTP slab calitative

- lipsa de personalitate specifica skodelor cehoslovace

- faptul ca multe sunt proiectate sa fie schimbate ca ansamblu si nu ca si componenta

- faptul ca la fel de multe sunt proiectate sa "cada" dupa o perioada de utilizare relativ scurta

- fiabilitate slaba componente electrice,electronice

- parbriz care ingheata pe interior iarna

- incalzire greoaie iarna a caloriferului ( cel putin la HTP )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- faptul ca multe sunt proiectate sa fie schimbate ca ansamblu si nu ca si componenta

De asta m-am lovit si eu, dar de, asta-i moda :icon_thumright: . As adauga si sensibilitatea ABS-ului. Iti pune bete-n roate cand ti-e lumea mai draga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- parbriz care ingheata pe interior iarna

Dacă laşi geamurile deschise c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stalpii A sunt cam grosi ceea ce afecteaza vizibilitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

generatia renault 12 cu stalpi A subtiri e apusa demult :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LNT: am incercat multe "figuri" pentru a prevenii ( inclusiv ce ai spus tu ) dar nu sunt eficiente !

Dupa cautari indelungate am gasit o solutie incepind cu sezonul urmator aici: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=61791

chr: Chestia cu stilpii A obstructioneaza destul de mult vizibilitatea dar siguranta pe care o ofera in cazul unei rasturnari accidentale este uimitoare. ( daca o sa cauti pe forum o sa gasesti un skodar care a pus si poze in urma unei rasurnari si care a scapat teafar si nevatamat din teribilul accident !!! )

In concluzie chiar trebuie sa o trec la capitolul "bune" caroseria foarte solida.

Am exprimat in alt post si indignarea mea cu privire la indiferenta producatorilor cu privire la securitatea pasagerilor...zeci de ani s-au produs caroserii tip conserva gen R12,VW G1,Audi 80 G1...etc in care erai pus in pericol f mare !

Ca sa nu mai vorbesc de siguranta copiilor...pina acu citiva ani inca se produceau automobile fara sa aiba macar centuri de siguranta pentru locurile din spate !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conduc skode O2 break noi mult, si sunt neolacut surprins de zgomotul de rulare, indiferent de ce anvelope au.

Din pacate, cele luate din piata romanesca (porsche &co) sunt din pacate tabla goala.

cele luate din De sunt un pic antifonate, dar nici pe departe ca si un Golf 4 sau 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

nu-mi place stalpul B (cel lateral dintre usi), pentru faptul ca e la culoarea masinii, nu este negru ca la Audi, VW, Mercedes s.a.m.d.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi pe A1 la 150km/h la un mom dat abia mai tineam volanul in mana...batea vantul

stabilitate proasta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-mi place ca e zgomotoasa.

Scoate fum de noua.

Iarna se aburesc geamurile si cand incep sa se dezmorteasca ai ajuns la destinatie.

Iarna ingheata geamurile pe toate partile posibile.

Nu-mi place incalzirea in oglinzi (adica oglinzi caldute pana se usuca nu mai ai nevoie ca ai ajuns la destinatie).

Butonul de avarii la O2 e prost pus (prea sus/departe).

Cand inchid hayonul si vad limba aia de cauciuc ma bufneste rasul,mai inestetica nici daca s-ar fi chinuit nu le-ar fi iesit.

Nu-mi place ca la nivelul Elegance masina nu e dotata cu senzor pt. nivel scazut de apa pt parbriz/luneta.

E instabila fara ESP.

Claxonul parca e in torpedo.

Torpedo-ul nu se poate inchide cu cheia.

Capota motorului nu are amortizor ca la masinile civilizate,trebuie tot timpul sa ii ridic porcaria aia de sprijinitor,foarte incomod.

Nu-mi place cum e iluminat bordul si mai ales consola centrala culoare mai deprimanta nici daca se chinuiau cum am spus mai sus nu gaseau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul motorului e destul de pronuntat in interior, dar si restul zgomotelor, deci antifonarea cam lasa de dorit.

Mai face figuri la partea elecrica: pe mine m-a exasperat cu lucrurile care merg pe baza de palme ( becurile de la stopuri si cele de la stopul suplimentar in mod deosebit)

Nu-mi place ca e instabila, iar suspensiile sunt destul de "moi" chiar daca am si PDG

Face balans pe frana si acceleratie ... asta tine tot de suspensii cred.

Nu are amortizor la capota, desi pe Polo exista si are o capota mult mai mica si mai usoara.

Nu are confort turn relay si nici functia de stergere a ultimilor stropi de pe parbriz, desi Fabia de aceeasi generatie are.

Nu -mi place ca nu are un suport de pahare in fata, la indemana (ala din torpedou e mai mult o gluma)

Claxonul din fabrica suna ca un Matiz, a trebuit sa-l schimb cu unul bitonal ca sa nu-mi fie rusine sa-l folosesc.

ABS-ul e f prost reglat si intra la cea mai mica denivelare sau dara de nisip, incat aproape ca mai mult incurca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antifonarea proasta.

Zgomotul la rulare la combi.

Lipsa telescopului la capota.

PDG - nu am - pur si simplu strica aspectul masinii... (nu comentez tinuta de drum si utilitatea - discutabile)

Tot referitor la aspect - aparatorile de noroi de la rotile din spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E instabila fara ESP.

As fi tare curios sa vad si o justificare a afirmatiei... :icon_thumright: obiectiva desigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru toti cei nemultumiti de Skoda : ati facut inainte de a cumpara masina un test-drive ? Sau ati luat-o cu ochii inchisi ?

Nici eu nu sunt pe deplin multumit de masinuta, dar macar stiam la ce sa ma astept ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!