Jump to content

Probleme ABS/ESP

alexrosiu
 Share

Recommended Posts

F l o r i n

Da, senzor fata pozitionat incorect sau coroana murdara

• 2 weeks later...
Executron

Am revenit de la service. Mi s-a spus că senzorii sunt ok și coroanele sunt în regulă. Mi s-a recomandat să schimb pompa ABS. Alte idei? 

Domnul mecanic mi-a mai recomandat să încerc să schimb lichidul de frână, dar mi-a spus că rareori își ”revin” așa. 

P.S. Dacă iau una din dezmembrări, iau evident una cu același cod, dar contează dacă a provenit de pe un passat, superb etc? Codul este 3B0 614 111

P.P.S. Presupun că trebuie codată pe mașină, nu?

Edited by Executron

kosmyn_aurel89

Senzori fata pozitionati incorect.

Scoti capetele de planetara si senzorii ii pui la fata cu fuzeta. Cand pica pompa de abs ai martori aprinsi in bord, abs+esp. Sau chiar daca schimbi senzorul pe stanga fata in cazul in care il da defect si eroarea persista atunci  pompa e stricata.

F l o r i n
On 4/11/2022 at 7:14 AM, F l o r i n said:

Da, senzor fata pozitionat incorect sau coroana murdara

Nu exista alte idei...asta e problema. Nu ai de ce sa schimbi pompa ABS

Executron

Vă mulțumesc frumos, domnilor! Chiar apreciez ajutorul. Voi merge din nou la mecanic și îl voi ruga să scoată senzorii de față cu mine și să-i curățăm. Revin cu situația. 

F l o r i n

si sa ii pozitioneze corect. Daca nu intra doar atat cat trebuie... sau sunt la distanta prea mare de coroana, asa se manifesta

Executron

Update de azi. Cât conduceam pe o vreme ploioasă, mi s-a aprins martor de ABS/ASR in bord care m-a bucurat deosebit, căci în sfârșit vom descoperi problema. Revin după diagnoză. 

WhatsApp Image 2022-04-22 at 15.04.50.jpeg

F l o r i n

Sau s-a mai adaugat inca o problema.....

Executron

Revin!

După ce am oprit motorul martorii ABS/ASR au dispărut din bord. Am făcut azi o scanare. Senzorul stânga. Am mișcat de el puțin la exterior și am mers toată ziua cu mașină și aparent orice simptom a dispărut. Mai scanez pentru 1 săptămână!

20220425_104304.jpg

kosmyn_aurel89
On 4/20/2022 at 11:52 PM, kosmyn_aurel89 said:

Cand pica pompa de abs ai martori aprinsi in bord, abs+esp. Sau chiar daca schimbi senzorul pe stanga fata in cazul in care il da defect si eroarea persista atunci  pompa e stricata. 

Cam ce spuneam...

Aceasi problema o am si la un passat in lucru, eroare senzor stanga fata, am pus senzor nou, am mers o zi si dupa aceasi eroare, am scos din nou senzoru nou sa nu cumva sa il fi frecat, era ok. Senzoru vechi era bun.A ramas sa schimb pompa.

F l o r i n

Daca ai verificat cablaj pana in pompa si este ok, trebuie testat cu alta pompa. Partea electronica...

• 3 weeks later...

După 2 săptămâni de circulat des cu mașina, nu a revenit problema cu ABS-ul. Deci cred că mișcarea ușoară a senzorului a rezolvat problema, prin urmare kosmyn_aurel89 și Florin au avut dreptate! Case (hopefuly) closed! 

Da, e o problema clasica, la acest model. Ma bucur ca s-a rezolvat