Jump to content

Probleme ABS/ESP


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Ziceam si eu ca acel senzor e in pompa si se schimba cu totul...nu se repara....dar niste ,,binevoitori"...dau cu pietre...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, aligator2007 said:

Revin cu problema mea si se pare ca trebuie schimbat ABS  spus de dn Cristi (All Bundy)

intrebarea este unde se repara ,daca se repara sau daca cumpar din dezmembrari ce trebuie facut si ce sa urmaresc (pentru cei norocosi ca mine care sau mai lovit de problema mea )

asta este durerea mea  

01435 - Brake Pressure Sensor 1 (G201)
            27-10 - Implausible Signal - Intermittent

Din pacate, la modelul tau nu ai ce sa-i faci - daca ai epuizat toate variantele de verificare, atunci nu ramane decat sa inlocuiesti pompa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult tuturor , incep sa caut pompa cu totul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca a epuizat variantele, Ai schimbat pana la urma switchul de frana? CA , dupa ce ai ajuns la mine stabilisem ca ai schimbat switchul de la ambreiaj si de asta nu-ti mai mergea nici CCS.

Si la el G201 este pe o conducta sub motorasul de la pompa, s-ar putea schimba separat doar ca nu apare ca piesa se[parata in ETKA> Si ce e mai curios, eroarea apare doar dupa ce, in mers, turezi motorul la peste 2000 rpm chiar daca nu calci frana. Nu am mai avut timp sa ma uit si i n mers la valoarea indicata de g201, in stationare era ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch-ul de la pedala de frana era bine numai ca cel de la pedala de ambreiaj avea mufa de alimentare scoasa,am bagat mufa la loc si merge tempomatul

Daca ar putea cineva sa ma indrume cum fac testul in mers cu vag-ul sa verific daca toate rotile raporteaza aceeasi viteza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e de la roti, alea  dadeau o alta eroare. Ai 2 variante, switch frana sau senzor g201.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch se elimina ca este nou de 1 saptamana mai ramane senzorul (G201)sa fac o proba cu alt senzor dar inainte de toate sa sun tronsonul ala de cablu care alimenteaza pompa de abs

Si cu raportatul vitezei la roti ai dreptate fiinca eu daca nu accelerez peste 2000 rpm pot atinge si 100 km/h fara sa se aprinda martorii abs esp ,tind sa cred ca pavy a avut dreptate cand a spus ca se mareste presiunea in pompa abs odata cu rpm marite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/24/2017 at 8:19 PM, Al Bundy said:

Nu cred ca a epuizat variantele, Ai schimbat pana la urma switchul de frana? CA , dupa ce ai ajuns la mine stabilisem ca ai schimbat switchul de la ambreiaj si de asta nu-ti mai mergea nici CCS.

Si la el G201 este pe o conducta sub motorasul de la pompa, s-ar putea schimba separat doar ca nu apare ca piesa se[parata in ETKA> Si ce e mai curios, eroarea apare doar dupa ce, in mers, turezi motorul la peste 2000 rpm chiar daca nu calci frana. Nu am mai avut timp sa ma uit si i n mers la valoarea indicata de g201, in stationare era ok.

 

On 3/12/2017 at 2:32 PM, aligator2007 said:

am verificat siguranta de la ABS si este k nu era arsa ,am curatato cu spray de contacte berner si nimic

maine ma duc sa mai cumpar inca 1 swtch oem bosch deoarece ma gandesc ca poate sa fi gresit cand l-am montat ,ca m-a umplut de meserie la gura pana l-am montat si ma gandesc sa nu fi avut de suferit switch-ul de frana

multumesc mult pavy

 

On 3/16/2017 at 8:12 AM, F l o r i n said:

clar ca nu este de la senzorii de la roti, avand in vedere comportamentul si eroarea generata

zice ca deja a schimbat switchul de frana.

Da, vine separat G201 - trebuie dat jos daca vrea sa il gaseasca separat - parca se gasea pe Bosch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zice...dar cand a ajuns pe la mine am tras concluzia ca l-a schimbat pe cel de la ambreiaj.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, atunci sa-l inlocuiasca pe cel de frana, dupa care mai vedem.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu i-am recomandat sa-l inlocuiasca si pe cel de presiune, deoarece la testul facut nu am calcat frana si totusi s-a aprins in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am revenit si eu cu problema mea cu martorii abs/esp care se aprind in momentul care depaseste 2000 rpm

am schimbat senzorul de presiune de pe pompa abs si nici o modificare da eroare tot g201 nici o modificare

cred ca singura varianta ramane modulul abs sau calculatorul abs daca mai are cineva vreo idee ?

 

Modificat de aligator2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

Nu cumva tu ai probleme cu incarcarea? Scoate mufa de pe alternator si vezi daca ti se aprind martorii abs si esp la scoaterea ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, aligator2007 said:

am revenit si eu cu problema mea cu martorii abs/esp care se aprind in momentul care depaseste 2000 rpm

am schimbat senzorul de presiune de pe pompa abs si nici o modificare da eroare tot g201 nici o modificare

cred ca singura varianta ramane modulul abs sau calculatorul abs daca mai are cineva vreo idee ?

 

cosmin - nu are legatura, atata timp cat are eroare pe G201.

Din pacate pare ca problema ramane pe modulul ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stiti ca si Cristi a suspectat incarcarea alternatorului dar nu a confirmat ca ar fi aceasta o cauza care ar aprinde martori abs/esp

Modificat de aligator2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era posibil, dar in acest caz eroarea stocata era alta - nu am gasit pana acum la Passat B5.5 aceasta eroare rezultanta a unei probleme legate de incarcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca un aspect care mai adaug este faptul ca dupa montare nu am aerisit instalatia de franare si nu s-a aprins martori abs/esp dar dupa ce am aerisit instalatia de franare la toate cele 4 roti s-a aprins instantaneu

Multumesc mult Florin de sfat

Deja caut modul abs care sa aiba aceasi confivuratie ca al meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, F l o r i n said:

era posibil, dar in acest caz eroarea stocata era alta - nu am gasit pana acum la Passat B5.5 aceasta eroare rezultanta a unei probleme legate de incarcare.

Am gasit eu,la o octavie la care am trecut de la ABS la asr, cat masina a a vut ABS nu s-a aprins nimic, la ASR se aprindea martorul ASR si era eroare de  ecu load sau ceva de genul, dar nu de G201.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta cu incarcarea o mai gasesti si pe platformele mai noi, si sa aprinda martorul dupa ceva timp, etc - da - asta am scris si eu - dar sa fie probleme de la incarcare si sa genereze eroare de G201 - nu am gasit, pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor am si eu o problema cu ESP si nustiu cum de rezolvat poate cineva stie sa ma ajute.In timpul mersului se aprinde ESP si se blocheaza rotile din fata pe 2-3 secunde si se aude un zgomot (parca scartie) daca il aprind si merg cu el asa aprins problema aceasta nu mai apare din ce cauza ??(Passat b5.5 2002 1.9TDI)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la scanare, ai erori pe ABS ? daca da, posteaza aici, sa vedem cum te putem ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS am auitat sa scriu am fost de 3 ori si am scanat masina mi sa spus ca totul este ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma cam indoiesc......poate trebuie sa cauti pe altcineva, care se pricepe sa iti faca o diagnoza cum trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc eu sunt din Moldova si pina la capitala am 200 km de parcurs aici care sunt pe aproape nu sunt prea priceputi la asa ceva dar mi-au spus ca nam nimic .  imi este putin frica sa merg acesti 200 km ca pe drum se poate intimpla iar aceasta problema incepe a derapa asa din senin dar cum fac o scanare la vw centru am so postez aici poate cineva ma va ajuta cum sa scap de aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva de genu se intampla daca ai spira la volan decalata cu o tura. Ai umblat la volan recent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!