Jump to content

Probleme ABS/ESP


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Sper sa fie de folos răspunsul meu.am postat mai sus aceeași problema, martor ABS si alte pericole aprins + roata spate stânga blocată. Am schimbat senzorul ABS (100lei) si a dispărut din bord, iar pe spate erau blocați saboți nu mai culisau. Au dispărut martorii. Mecanicul mi-a zis ca mi-a schimbat fuzeta si venise din fabrica cu o defecțiune si de asta imi apărea ABS-ul in bord. Numai el știe adevarul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi sa intamplat faza cu franarea singura cand statea cineva in spate pe mijloc, ieri dupamasa am coborat jos la masina, am pus testerul pe ea si mam pus sa sar pe bancheta din spate, nu mi-a aparut nici o eroare, pe urma am scos bancheta si am lovit senzorul cu mana sa vad daca declanseaza vreo eroare, dar nimic :( Cred ca o sa incerc sa pun si o placa de aluminiu sub senzor, totusi sa pot sa dorm mai bine un pic noaptea :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu eroarea ce mi-a dat in Vag-Com :

 

VAG-COM Version: Release  311.2-N

 

Control Module Part Number: 8D0 907 389 D 

  Component and/or Version: ABS/ESP front       D46

           Software Coding: 04275

            Work Shop Code: WSC 00028

1 Fault Found:

01542 - Yaw Rate Sensor (G202)

        27-10 - Implausible Signal - Intermittent

 

Partea ciudata este ca cineva statea pe bancheta din spate cand mi s-au aprins martori de abs si esp in bord, am scos azi bacheta din spate sa verific firele inspre senzor dar totul pare normal, am sters eroarea si am plecat cu masina la plimbare, am si testat daca fuctioneaza abs-ul , pe urma am facut iarasi un rest si nu a mai aparut nici o eroare :( nici nu stiu ce sa fac ca i-mi si este frica sa merg cu ea asa :(

 

scoate mufa de la senzor - sunt impreuna la Passat B5 - si intareste contactele din mufa - nu o sa mai faca

 

salut baieti,vin cu o rezolvare legata la passatul meu b5 AJM,am orpit sa iau paine apoi dupa ce am plecat au inceput sa mi se aprinda senzorii(abs+asr+ semnul exclamarii ! )am verificat toti senzorii cu un aparat de masura,sunt buni toti,si am ajuns la pompa ABS,am schimbat pompa dar DOAR PARTEA ELECTRICA !!! nu si cea mecanica,cea in care intra tevile,la aceea nu are ce sa se intampla,asa ca partea electrica am dat-o jos,am pus alta si acum mi s-au stins becurile.

Dupa ce am dat jos partea electrica,am gasit un lichid verde-albastrui acolo,cred ca era lichid de frana sau lichid de parbrzi(nu stiu exact) si de acolo mi-a atacat niste circuite foarte mici,care nu merg lichide cu pistolul...asa ca am dat 350 ron pe o pompa SH (cu tot cu partea mecanica) si am montat doar partea electrica.

Sper ca v-am fost de ajutor.

 

da, se mai intampla - destul de des - sa cedeze partea electronica la ABS-ul Passat-ului B5 - se poate repara sau inlocui.

 

Sper sa fie de folos răspunsul meu.am postat mai sus aceeași problema, martor ABS si alte pericole aprins + roata spate stânga blocată. Am schimbat senzorul ABS (100lei) si a dispărut din bord, iar pe spate erau blocați saboți nu mai culisau. Au dispărut martorii. Mecanicul mi-a zis ca mi-a schimbat fuzeta si venise din fabrica cu o defecțiune si de asta imi apărea ABS-ul in bord. Numai el știe adevarul

 

placute/etrieri.... ca nu ai saboti.

 

Mie mi sa intamplat faza cu franarea singura cand statea cineva in spate pe mijloc, ieri dupamasa am coborat jos la masina, am pus testerul pe ea si mam pus sa sar pe bancheta din spate, nu mi-a aparut nici o eroare, pe urma am scos bancheta si am lovit senzorul cu mana sa vad daca declanseaza vreo eroare, dar nimic :( Cred ca o sa incerc sa pun si o placa de aluminiu sub senzor, totusi sa pot sa dorm mai bine un pic noaptea :(

 

ii poti face o cutiuta.... dupa ce intaresti contactele din mufa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti,vin cu o rezolvare legata la passatul meu b5 AJM,am orpit sa iau paine apoi dupa ce am plecat au inceput sa mi se aprinda senzorii(abs+asr+ semnul exclamarii ! )am verificat toti senzorii cu un aparat de masura,sunt buni toti,si am ajuns la pompa ABS,am schimbat pompa dar DOAR PARTEA ELECTRICA !!! nu si cea mecanica,cea in care intra tevile,la aceea nu are ce sa se intampla,asa ca partea electrica am dat-o jos,am pus alta si acum mi s-au stins becurile.

Dupa ce am dat jos partea electrica,am gasit un lichid verde-albastrui acolo,cred ca era lichid de frana sau lichid de parbrzi(nu stiu exact) si de acolo mi-a atacat niste circuite foarte mici,care nu merg lichide cu pistolul...asa ca am dat 350 ron pe o pompa SH (cu tot cu partea mecanica) si am montat doar partea electrica.

Sper ca v-am fost de ajutor.

Unde ai gasit pompa ? Sunt destul de rare, eu nu am gasit nicaieri. Al meu are codul cu literele AH la sfarsit, oriunde sun lumea spune ca e o raritate.

Modificat de fifike
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am pus astazi sa intaresc mufa , si cand am dat jos senzorul am observat ca ea are deja o placa de aluminiu, adica se prinde perfect pe caroserie, nu ramane loc intre senzor si caroserie, am intarit mufa cu un ac, mai ramane sa iau un prieten si sa ma duc intr-o parcare mai abandonata si sa-l pun sa sara pe bancheta in timp ce merg cu masina. Sper sa-i dau de capat :)

post-53257-0-97416200-1448291938_thumb.j

post-53257-0-24223000-1448291944_thumb.j

post-53257-0-58069500-1448291948_thumb.j

post-53257-0-71051200-1448291953_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

salut baieti,vin cu o rezolvare legata la passatul meu b5 AJM,am orpit sa iau paine apoi dupa ce am plecat au inceput sa mi se aprinda senzorii(abs+asr+ semnul exclamarii ! )am verificat toti senzorii cu un aparat de masura,sunt buni toti,si am ajuns la pompa ABS,am schimbat pompa dar DOAR PARTEA ELECTRICA !!! nu si cea mecanica,cea in care intra tevile,la aceea nu are ce sa se intampla,asa ca partea electrica am dat-o jos,am pus alta si acum mi s-au stins becurile.

Dupa ce am dat jos partea electrica,am gasit un lichid verde-albastrui acolo,cred ca era lichid de frana sau lichid de parbrzi(nu stiu exact) si de acolo mi-a atacat niste circuite foarte mici,care nu merg lichide cu pistolul...asa ca am dat 350 ron pe o pompa SH (cu tot cu partea mecanica) si am montat doar partea electrica.

Sper ca v-am fost de ajutor.

Unde ai gasit pompa ? Sunt destul de rare, eu nu am gasit nicaieri. Al meu are codul cu literele AH la sfarsit, oriunde sun lumea spune ca e o raritate.

 

Cauta pe B 5.5 din 2000-2001 cele care au doar asr.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua

Am un Vw passat 2003 1,9 TDI 131 CP

Mi s-a sters codul la modulul abs si am incercat sa-l recodez dar nu am reusit. Dupa calculele mele ar trebuie sa fie urmatoarele coduri LOGIN: 09555 iar CODING:04255( pt ca am salvat o scanare mai veche pe care am atasat-o si aici)

precizez ca mufa cu care am incercat codarea nu cred ca este originala suta la suta. Are vreo importanta asta? Am atasat niste poze si cu mufa sa va dati cu parerea.

Multumesc, astept un raspuns

post-133141-0-55359200-1448543537_thumb.

Log-GP52AEK-WVWZZZ3BZ3P030942-277710km-172560mi-1.txt

Log-WVWZZZ3BZ3P030942.txt

Attachments_20151126.zip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da codurile  pe care le-am calculat eu de loghin si coding is bune?

Modificat de florinhusdup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 pentru "fifike"

salut,am un prieten in piatra neamt care aduce passaturi b5 si b5.5,stiu ca cele cu AH sunt rare(si eu am cautat ca disperatul 1 an de zile),eu am pus partea electrica cu codul AR (parca) si a mers.Trebuie sa fie de pe o masina cu ASR si merge,inca odata mentionez ca am schimbat partea ELECTRICA,partea din aluminiu am aruncat-o...poti sa incerci sa desfaci partea electrica,si sunt niste lipituri foarte mici,care abia le vezi cu ochiul liber(mai bine folosesti o lupa si o sa le observi clar care sunt intrerupte si care nu).Daca vezi ceva deslipit mergi la un electronist si te rezolva,daca mai merge facuta...daca nu alta.

Modificat de ady archip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru "fifike"

salut,am un prieten in piatra neamt care aduce passaturi b5 si b5.5,stiu ca cele cu AH sunt rare(si eu am cautat ca disperatul 1 an de zile),eu am pus partea electrica cu codul AR (parca) si a mers.Trebuie sa fie de pe o masina cu ASR si merge,inca odata mentionez ca am schimbat partea ELECTRICA,partea din aluminiu am aruncat-o...poti sa incerci sa desfaci partea electrica,si sunt niste lipituri foarte mici,care abia le vezi cu ochiul liber(mai bine folosesti o lupa si o sa le observi clar care sunt intrerupte si care nu).Daca vezi ceva deslipit mergi la un electronist si te rezolva,daca mai merge facuta...daca nu alta.

Multumesc, caut in continuare. Al meu a fost reparat deja de catre vachiul proprietar, l-am desfacut si eu dar degeaba. De un an de zile nu gasesc second :(
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Simt ca imi pierd rabdarea. Am zis sa imi rezolv vechea mea problema postata si razpostata. Se aprinde esp in mers cu eroarea pe switch de frana. Asta numai atunci cand merg cu viteza constanta cel putin cateva sute de metri. Aparent e o problema simpla... dar totusi complicata. Am intrebat in stanga si in dreapta: ba switch, ba bloc abs etc. Am schimbat pana acum: switch frana de 2 ori, ultima data oem, bloc abs, senzor g85, refacut geometria rotilor de 6 ori si nimic, schimbat roti vara/iarna. Caseta de directie reconditionata si la fel. Alte idei?

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificat cablaj si totul e in regula. Becurile de frana functioneaza toate, tempomatul functioneaza cum trebuie si cand e martorul ESP stins si cand acesta este aprins

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, si la mine imi apare cateodata cand ii masina incarcata, la mine ii de la rulmentul spate, il schimb tot la 2 ani, cred ca de acolo vine. nu stockeaza eroare si nu afecteaza nimic, doar ckipaie esp de 2 ori. @Planetara verifica si rulmenti conici spate.

 

Si azi a facut cu 5 oameni in masina. Oare sunt riscuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine e posibil sa fie din cauza ca ai om pe centru benchetei, unde e senzorul ESP. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Planetara-ce cod de eroare ai?

Posteaza exact eroarea ce ti-o da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Address 03: ABS Brakes        Labels: 4B0-614-517.lbl

   Part No: 4B0 614 517 G

   Component: ABS/ESP front       1728  

   Coding: 04255

   Shop #: WSC 00028  

   VCID: 254BEF4DBFFA271

 

1 Fault Found:

00526 - Brake Light Switch-F 

            27-10 - Implausible Signal - Intermittent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu switch-ul de frana.Daca nu ai pus OEM ai facut o mare greseala...cele aftermarkt sunt f proaste.Daca ai pus OEM - probleme conectori-cablaj-mufa ABS.Trebuie verificata cu atentie instalatia pe traseu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris mai sus. Switch oem. Instalatie electrica verificata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune pe cineva sa conduca si tu stai in dreapta cu VCDS-ul si vezi in blocurile de masura, ce se intampla - cine pe cine nu place....

 

switch-ul trimite catre ABS si ECU. Verifici si pe ECU ce se intampla, cand aprinde martorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu este vorba despre eroare - eu am zis sa verifice ce se intampla (in blocurile de masura pe ECU).....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!