Jump to content

Concediul MEU de 5000 de km prin Europa


vali_devill
 Share

Postare recomandată

Am fost si eu in Antalya (asta sa ma laud si eu putin :) ). Ce sa zic, f f frumos. Nu se compara cu Grecia sau Bulgaria. In afara de faptul ca tre sa aduci nisip de acasa ca acolo sunt numai pietre si ca o sa nimeresti si cateva turcoaice care fac baie langa tine imbracate si o sa te sperii, restul e vis. Recomand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vali_devill

    39

  • Roger

    3

  • Dragos Ene

    3

  • mishulake

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

frumos,ce sa zic,dar cred ca nu le ai vazut pe franbtuzoaicele originale,niste uratenii cu diploma.ce vezi frumos sunt alte natii decat frantuzesti.si e valabil si pentru tinutele vestimentare,ce vezi la tv nu vezi in mijlocul parisului pe strada...brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Hai ca am vazut ca te-ai intors, ca postai de la mare pe topicul cu litoralul.

Vreo zona de ocolit, lucreaza la vreo autostrada incat sa fie cozi de ore intregi pe drum?

Aceleasi taxe in Frante la autostrazi sau le-au inmultit?

Vedeam in una din poze ca aveai rns mfd2, cu acesta te-ai ghidat sau cu gps clasic?

Ai pierdut mult timp prin vama la noi? sau pe la altii?

Politie mai des decat de obicei pe vreundeva?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salve,i'm back!

sa le luam pe rand:da,eram la mare,postam de pe mobil.

zone de ocolit?nu...doar ce te ocolea tmc,care rulz...ne-a bagat in germania langa nurenberg prin invaluiri,de ziceam ca vomita dvd-ul de navi,pierdusem cam juma de ora.cand am ajuns la dorrenbach,gazda ne-a intrebat cum ne-am descurcat cu stau-ul de la nurenberg,ca niste cunoscuti au pierdut 3 ore...marti e ziua lor de stau(aglomeratie)in zona,pt mine mfd2 e mega.

da,doar mfd

inca se lucreaza in draci la autostrazi,dar nu ai nici o treaba,crede-ma.cozi?nu,ce,te crezi la noi?

vamile,treci cu 60 km/h prin ele.

taxele de autostrada sunt aceleasi in franta,e fun.

politie?e in europa politie?eu nu am vazut...

luni incerc sa incep o poveste si sa pun un portbagaj de poze...

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

acum ca s-au linistit toate apele,am sa va relatez cum a decurs calatoria...am plecat luni ,pe 20 iulie la drum.nu ne-am grabit,eram in concediu,iar cum drumurile din romania si educatia soferilor iti pun in pericol viata,am decis ca cel mai bine ar fi sa fim turisti in propria tara.asa ca am plecat la drum,am vizitat si transfagarasanul(am postat in topicul dedicat),iar seara am dormit la gurahont,aproape de arad,deoarece avem rude acolo,si e tocmai bine ca popas spre tari straine.buunnn...mentionez ca am plecat la drum 4 adulti eu,a mea,si socrii,care i-am bagat la grupa mica,dupa cate pauzee de pipi au cerut.

marti pot sa spun ca am plecat la drumul propriuzis,imi propusesem sa iesim din tara dimineata la 7,dupa experienta de anul trecut cand am iesit din granita la 11.acum a fost 9 30.am alimentat la ultimul petrom din granita de la noi,si m-a ajuns pana in germania,am traversat ungaria si austria fara sa mai alimentez ca anul trecut la unguri,unde neavand forinti,am platit cu cardul si m-au ars ca in filme!

uitasem de rovignete,le-am achitat de la noi din granita,cea mai avantajoasa oferta pt noi fiind cea de 10 zile,si pt ungaria si pt austria.am platit 105 ron.

anul trecut am stat mai multe zile si am iesit mai bine cu cea de la unguri pe 4 zile luata de 2 ori.

ungaria si austria au trecut de noi in mod plictisitor,cu tempomatul setat pe viteza aratata de climatronic 129 km/h,si iarasi multe pauze de pipi.pe la viena,pe autostrada unde este parapetul acela mare fonic curbat,l-am depistat pe colegul vw rider cu busul lui ca scos din cutie,si el plecat intr-un tur al europei,dar cu o masina de colectie.incredibil cum o masina de 30-40 de ani mai poate strabate 6000km fara nici o problema.

am ajuns in frumoasa germanie,cea cu limita de 130 de km/h scrisa pe indicator albastru,si de aici datele problemei s-au schimbat...masina parca s-a trezit din 130-tempomat -treapta6,si odata cu cresterea ritmului,parca si motorul mi s-a parut mai silentios si mai rotund in alt regim de turatie.masina s-a comportat exemplar,cu 4 adulti si bagaje,dar asa m-a obisnuit tot timpul.acum mergand si cu socrii,muzica nu a mai fost prezenta,si am avut timp si urechi sa aud si un alt fel de comportament al masinii.

suntem inca marti,trebuia sa ajungem la cazarea pe care o rezervasem,multulita user-ului oaspetele,la pensiunea mamei lui,la dorrenbach.am scris totul despre aceasta pensiune si am pus o gramada de poze,in aria de vanzari non auto,in topicul cazare in zona karlsruhe...

bun...nu am avut nici o problema de trafic,nu am vazut politie,navigatia mfd2 si-a facut treaba impecabil inca o data,si miercuri de dimineataam intrat in franta.

o tara cu autostrazi super,dar cu multe zone aiuristice de restrictii,cu conuri pe sosea,unde era impecabil si nu aveau ce lucra,si unde de fapt nu era picior de om.mi-au facut iarasi impresia de latini de ai nostri,ce iau pauza de masa de 3 ore in timpul programului de lucru.trecusem deja de vreo 40 de km in franta,cand la prima statie de taxare pe autostrada,patrula mixta de politisti francezi germani se plimbau la bariere si faceau semn la diferite masini sa traga pe dreapta.printre care si noi...

ne-au cerut actele,se uitau la permisul meu editie noua ca pisica la calendar,le-am zis ca e cel nou aliniat la standarde europene si ei se uitau in continuare la el de parca europa nu ii ingloba si pe ei.

mai tarziu am aflat de la rudele noastre ca de fapt au vazut probabil numar de ro,si voiau sa vada calitatea oamenilor ce le calca tara,avand in vedere valul de intoarceri ale cetatenilor bronzati.asta este ,nu ii condamn...pe scurt politistii au fost draguti,rapizi,ne-au multumit si asta a fost totul legat de politie in 5600 de km.am ajuns la destinatie,si am inceput sa ne simtem bine.iar am vizitat parisul,de data asta era asa de familiar ca nu mai aveam nevoie de harta,insa nu a mai avut acelasi efect ca prima data.desigur e tot grandios,dar...cunoscut de pe acum.

am sa pun poze cu ce am facut pe acolo...

si am plecat spre casa.avand experienta pauzelor megadese de pipi de la dus,am facut program de pipi la fiecare 500 de km,ca altfel iar ne prindeau cucii pe drum.luni la ora 12 la pranz am plecat la drum iar marti seara eram la bucuresti.la ora 22.

am prins in germania o ploaie ca in povesti,vreo 2 ore a baltit apa pe autostrada cam 15 cm,nu cred ca ati vazut vreodata asa ceva,se mergea cu avariile si cu 50 de km/h.plecati la 12 de la paris,am condus pana pe la 1 noaptea,deja eram aproape de viena.am zis sa incercam sa ne cazam undeva,am intrat in primul orasel iesit in cale,sf valentin,de,nume predestinat.nu va pot spune ce scumpeala,voiau 84 e pe camera single,si autostrada trecea la 100 de metri de tine.am mai incercat in vreo 4 locuri,preturile erau la fel de nesimtite,avand in vedere ca in germania am stat la pensiunea respectiva cu 40 de euro,si ce pensiune...nu mai era o chestie de chitrosenie ci de principiu.

ne-am bagat in aceeasi parcare de anul trecut,cred,si ne-am odihnit vreo 3 ore,apoi spre dimineata am taiat-o la drum spre casa.aceeasi austrie,ungarie,si romania cea pitoreasca.de fiecare data cand ies din tara,cel putin cu masina,asa de fiecare data ma apuca cheful de emigrat,cum nici nu va dati seama.suntem departe rau de orice farama de civilizatie.

consumul a fost mega rezonabil pt 4 adulti ,bagaje,1.4,tsi-7,5-7,6la suta pe toata durata calatoriei,cu tot cu plimbari,urcari,autostrazi limitate sau nu,masina continua sa ma surprinda placut chiar si acum.bravo ei.

daca va pot ajuta cu vreo informatie,nu ezitati!

brgds

post-34488-1282302205_thumb.jpg

autonomia afisata pe bordul meu,in timpul calatoriei,dupa o alimentare.cineva mi-a zis:dute ba ca nu e bordul tau,vi la mine cu dastea...

e bord de gt,cel cu indicatorul de boost in loc de ceasul de apa.

post-34488-1282302392_thumb.jpg

post-34488-1282302447_thumb.jpg

post-34488-1282302485_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos traseul ! Personal si probabil un vis, as alege sa vad Franta cu masina, in special valea Loarei cu castelele si zonele pitoresti. Se plateste mult ca taxe de autostrazi in Franta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa a stat treaba la capitolul consum,distanta,timp.

am sa imi fac putin timp sa postez si bonurile de benzina de la toate pompele pe unde am alimentat,si chitantele de autostrada din franta.media iese la francezi cam de 8 euro la 100 de km de autostrada.daca doriti si alte calcule,in limitele rezonabilului si a matematici personale,facem.

am platit de 4 sau 5 ori in franta,pana la paris...2euro,3.17 euro,13,70 euro,3,80euro,4 euro...parca.mai incolo fac poze si le postez,am chitantele in masina.

brgds

Modificat de vali_devill
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

de folos topicul tau; sunt in Paris si mi-a fost de ajutor in alegerea obiectivelor; ti-am dat un PM, poate ma mai ajuti cu niste informatii :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici o problema man,ti-am dat si eu PM,si add pe mess,deci iti stau la dispozitie,daca te pot ajuta cu ceva,o fac bucuros.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Sall all,urmeaza a treia escapada a babuinului la paris...asa ca povestea continua,nu mai fac topic nou.

Voi posta tot ce poate fi nou si de folos pt cei dintre voi care alegeti sa faceti drumul acesta.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bun...sa povestim.am plecat duminica trecuta la 5 dimineata,din bucuresti,spre paris,cu popas la paprika csarda.

Am mers pe dn1,spre nadlac.de prisos sa mai zic ca am facut 9 ore in tara cei 600km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si am ajuns la paprika csarda...

post-34488-1351539792262_thumb.jpg

Un loc super ce face mai multi bani decat cere.40 euro cu mic dejun inclus,totul pt 2 persoane.

Camera este imensa...

post-34488-13515400653931_thumb.jpg

post-34488-13515400859812_thumb.jpg

post-34488-13515401064718_thumb.jpg

Iar mancarea de o bunatate incredibila...

post-34488-13515401684823_thumb.jpg

Incercati traditionalele,jnitel mai mancati si acasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gulas cu sos ciuperci cu rondele de carne de porc invelite in bacon...m-a luat foamea,continuam mai incolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel liber ai gasit in parcare la Paprika... Intr-adevar, mancarea f buna, cazarea super ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si acum, s-a mai stricat treaba..... ce era acum cativa ani.... nebunie.

Hai, pofta buna si drumuri bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Continuam...dupa ce am luat micul dejun super copios la paprika,am plecat mai departe.

Austria,plictiseala,germania,blana la greu,alternata cu limite pt lucrari,franta,cu ale ei autostrazi pe dealuri si coline...am ajuns la locul de destinatie.

post-34488-13515886722067_thumb.jpg

In austria la alimentare

post-34488-13515888151226_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, esti pus pe mers.... deh, nu se compara cu autostrazile din Romania.... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La destinatie,un consum bun...

post-34488-13515892494881_thumb.jpg

post-34488-13515896114565_thumb.jpg

Sena

post-34488-13515898464745_thumb.jpg

post-34488-13515898977787_thumb.jpg

post-34488-13515900350809_thumb.jpg

post-34488-13515895605256_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

89 de euro pt a conduce un Gallardo Spider :D

shut-up-and-take-my-money.jpeg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-34488-13515959047756_thumb.jpg

Sacre coeur

89 euro cat? ca nu se vede bine...

20 de min...de extaz

post-34488-13515961703671_thumb.jpg

Montmartre...

post-34488-13515963674897_thumb.jpg

Pigale...

post-34488-13515964788916_thumb.jpg

post-34488-13515965129704_thumb.jpg

Moulin rouge

post-34488-13515966291128_thumb.jpg

Notre dame

post-34488-13515969341335_thumb.jpg

post-34488-13515970337198_thumb.jpgpost-34488-1351597054384_thumb.jpg

post-34488-13515974351508_thumb.jpg

post-34488-13515981504499_thumb.jpg

post-34488-13515981993314_thumb.jpg

post-34488-13515982779296_thumb.jpg

La intoarcere,ne-am oprit la paprika,iar sambata am stat toata ziua in outlet la parndorf

Lucruri destule de cumparat,depinde de gusturi...am gasit incaltaminte pt mine,nike sobolani la 28 euro,air max de dama la 35 euro,geci,veste,tricouri...

post-34488-13515985210313_thumb.jpgpost-34488-13515985336265_thumb.jpgpost-34488-13515985483302_thumb.jpg

post-34488-13515986266203_thumb.jpgpost-34488-13515986101059_thumb.jpgpost-34488-13515985970476_thumb.jpg

Cam asta a fost,frumos dar scurt...scuze pt pozele dandoaselea,la mine in telefon sunt drepte:D

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!