Jump to content

Cu si despre Volkswagen dar nu numai ;)


bogdan
 Share

Postare recomandată

Asa cum stiti ( probabil ) am un blog unde frecvent postez diverse chestii mai mult sau mai putin legate de VW :Driver: . Acum am postat un material legat de VW Militiei :wub: . De fiecare data cand am sa postez ceva legat de Volkswagen am sa va anunt aici unde puteti sa aduceti critici, comentarii sau completari la cele spuse :salut: . Puteti sa va exprimati parerea si pe blog ( evident ) dar aici e forum deci un loc dedicat si prielnic discutiilor cu sau fara rost. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica informatie care sper sa fie utila: in filmul romanesc "Vin ciclistii" (1968) apare la un moment dat o broscuta in fata plutonului de ciclisti, din cate imi aduc aminte avea o nuanta de verde inchis, girofar sus si numere de brasov. alte elemente distincte, specifice militiei, nu prea avea... pt mai multe info, vizionati filmul :P

later edit: am gasit un screenshot din respectivul film, enjoy :D

Daca elementele ei sunt corecte, pare sa fie model 62-63. Se pare ca mai are ceva lampi suplimentare pe bara si o placuta sub nr de inmatriculare pe care nu prea se intelege nimic...oricum, ma bucur ca mi-am amintit lucrul asta :icon_thumright:

post-3380-1254581774_thumb.jpg

Modificat de ciprivw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesant! In film masina apare filmata si intr-o alta pozitie? :icon_thumright:

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar,militia a avut in dotare vw dar din cite stiu eu cu motor de 1500 si frina disc pe fata.o sa ma interesez la un fost mecanic de la ei.sigur si cei de la secu au avut in dotare broscute si busuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut rost de film. Din pacate, broasca nu apare mai mult de 10 sec in tot filmul :D , dar am capturat cateva screen-uri pe care le postez. Se pare ca are geamuri laterale mari, outer ring-ul jantelor e vopsit in alb si, daca vad eu bine, are capace de jante model 66...uitati-va si voi si ziceti. Desi e ciudat, pt ca are semnale inguste, dar totusi pare a fi 66...ori 67? Las in seama celor mai cunoscatori ca mine ;).

ps. nu reusesc nicicum sa salvez printscreen-urile, imi face o imagine neagra...mai incerc...

Modificat de ciprivw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

elkan peter emil

militia a avut in dotare , cel putin la cluj 5 asemenea vw kafer.

pana in 69-70 cand au bagat daciile 1100 si pe urma 1300 ele.

am promisiuni ca primesc ceva poze ale vremii . sper sa le primesc in curand.

aveam pe atunci 4-5 ani de cand tin minte masinile. :D

Modificat de elkan peter emil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci. Am reusit. Se pare ca totusi semnalele sunt late. Nu prea sunt multe unghiuri, dar am facut ce am putut

post-3380-1254763730_thumb.jpg

post-3380-1254763736_thumb.jpg

post-3380-1254763741_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

elkan peter emil
Deci. Am reusit. Se pare ca totusi semnalele sunt late. Nu prea sunt multe unghiuri, dar am facut ce am putut

dupa jante si capacele de roata , dupa geamuri si dupa ornamentul de pe capota portbagaj , si bari model 66 europa(nu export sua)

Modificat de elkan peter emil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cipri multumesc mult! Foarte frumoase screen-shot-uri :) . Emil asteptam cu interes :) si mai astept ceva, sti tu ;) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere Bogdane, si mi-ar placea sa te mai pot ajuta, sper sa mai gasesc una-alta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus pe blog si Episodul 2 cu fotografiile de la tine. Multumesc inca odata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Al doilea episod al colectiei de literatura VW :) este acum disponibil aici Vizionare placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maaaai, ce de trasnai :) potzi sa pui p'acolo.. :D .can' naiba ai timp??? :P belea maaare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a venit o idee al carui rezultat il puteti vedea pe blog , daca va place continui daca nu ...

Ca sa vorbesc in slogane electorale ( ca-i la moda ): parerea voastra conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt aprecieri! Of, acum daca ma incurajati asa trebuie sa ma gandesc la episodul 2 :) . Deja am ceva in minte :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai o sa urmeze maine, cred :) daca am timp de montaj :D , dialogurile sunt aproape gata, pozele la fel. Nu a iesit chiar cum vroiam din lipsa de timp si logistica dar sunt ceva elemente noi fata de episodul pilot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai o sa urmeze maine, cred :) daca am timp de montaj :D , dialogurile sunt aproape gata, pozele la fel. Nu a iesit chiar cum vroiam din lipsa de timp si logistica dar sunt ceva elemente noi fata de episodul pilot.

Ceva despre insurectia armata antifascista si antiimperialista n-ai? Chestii d-astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!