Jump to content

Placute şi discuri frana


jondo1ro
 Share

Postare recomandată

Alte informaţii se mai găsesc pe topicurile de mai jos (nu sunt de la lupo, dar lucrurile sunt asemănătoare)

http://vwforum.ro/topic/16757-discuri-frana-si-placute-inlocuire/page-112#entry2437829

http://vwforum.ro/topic/46739-vibratie-in-volan-la-80-kmh/page-3

Cred că dacă problema ar fi generată de contacut plăcuţei cu discul (bavură, disc ovalizat) ar trebui să se simtă cumva la mână când roteşti roata cum am scris mai sus. Am avut şi eu bavura aia destul de mare cu discurile originale şi vibraţii nu dădea, doar un scârţâit la viteze mici. Poate fi şi un concurs de împrejurări, de exemplu bavura cu plăcuţa care nu mai stă bine la locul ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am un Lupo 1.0 din 2000 cod motor AUC si vreau sa schimb placutele si discurile de frana la el. Stie careva ce marca sunt cele originale? Am vazut ca unii si-au schimbat cu ATE (discurile) si Bosch (placutele). Acestea sunt originale? 

Eu am gasit sa schimb asa : discuri Brembo max 170 de lei buc, placute de frana brembo 150 de lei 1 set.

Pentru ulei am ales 5w40. Este in regula? In jur de 200 000 de km in bord, reali nu stiu.

12848Z8OGOQV.jpg

12846H9605Q9.jpg

Modificat de mytzam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

pe  spate  cand se schimba  placutele de frana  treuie legate pistonasele  ?!   cineva imi zice ca dupa ce dau placutele jos  sa tin pistonasele  legate  , sa nu iasa  sau sa nu piarda lichid de frana pe acolo  !  adevarat  ?   pot pierde lichid de frana pe la pistonase cand schimb placutele pe spate  ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi tu ai plăcuţe pe spate? Majoritatea lupo au tambure (cele sport sau GTI au într-adevăr plăcuţe).

Oricum ar fi nu trebuie să legi nimic. Doar că nu trebuie să apeşi pe pedala de frână pt că normal că sar afară fie pistonaşele de la plăcuţe fie cele de la tambure. Eventual slăbeşti dopul de la lichidul de servo pentru ca atunci când împingi la loc pistonaşele de la plăcuţe (dacă ai plăcuţe şi le schimbi, cele noi fiind mai groase trebuie împins puţin pistonaşul pentru a putea intra discul) să intre mai uşor. Pui o cârpă în jurul borcanului de lichid în cazul în care este surplus să nu cadă peste elementele din metal pt că este coroziv.

Dacă totuşi ai plăcuţe pe spate nu te apuca de lucru fără să ai presa specială pentru împins pistonaşele (trebuie şi răsucite spre deosebire de cele din faţă), altfel cu improvizaţii te chinui rău.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , scuze  .am tambur  .  dar  tot la placute  ma gandeam  .  sau ferodouri  sa le zic  .    dar  curge lichid de frana sau picura daca  se duc  in afara  pistonasele  ? in mod normal     pot iesi  chiar daca nu calca nimeni  frana  ?   pur si simplu  accidental  inping o parte  si se duce in afara celalalt  .  ma gandesc   sa nu fac  ceva gresit  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Măi eu nu am văzut să se lege ceva pe acolo. Am mai desfăcut să fac curat prin zonă, dar nu am schimbat personal tamburii. Îţi ataşez procedura de schimbare. Eu zic că dacă faci ca acolo este ok. Din ce mi-am dat seama ca să sară pistonaşele chiar trebuie să apeşi pe frână, aşa se pot mişca stânga dreapta fără să iasă lichid.

frane spate 1.pdf

frane spate 2.pdf

frane spate 3.pdf

demontare saboti.pdf

instalare saboti.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata   , mersi    !   sant lamurit  pe deplin   !  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut  ,  cine stie  ce cod  are surubul  care tine cilindrul de frana pe spate  ?  este un surub cu imbus ,de cat  nu stiu   dar vreau sa schimb cilindri de frana pe spate   si  unul are surubul  terminat la imbus  , cred ca cu dalta il dau jos  !   dar   ce pun in loc  ?   am cilindri deja cumparati   dar vin doar cu stutul de aerisire  si fara surubul  de prindere  ,   am nevoie de suruburi de prindere  mai intai  , va rog   help :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!