Jump to content

Al Bundy's Car


Al Bundy

Postare recomandată

Ceva cum am eu sau cum e la mk v gt/gti nu se potriveste?brgds

Link către comentariu

I-am pus becuri cu LED in DRL, si bineinteles am martor de bec ars in bord. Am incercat recodarea centralei electrice, in bitul 18 care se ocupa de lumini, fara succes. Bineinteles ca in bitul 18 era 00 dar asta nu e adevarata codare. Deci nu am mai putut reveni la setarile de fabrica, nu mai mergeau DRL, pozitia din spate de jos, celelate becuri erau dimmed, in schimb aveam 2 becuri pe ceata spate. REzultatul: mers la Avia, recodat online centrala electrica. Solutia: anulatoare de erorio, doar ca trebuie ceva de 21W si sa nu se incalzeasca. MA gandesc la 50-60w cu radiator de vreo 17 ohmi. Stie cineva de unde iau asa ceva ?

Link către comentariu

Sefii de magazine de electronice aduc cam orice piesa si pe comanda daca nu au in stoc. Nu e o idee care sa-ti lipseasca cred dar forum+electronica pe google si pe primul forum pune o intrebare. Userul misuraelectronic de pe forumul respectiv posibil sa aiba.

Modificat de divinewind
Link către comentariu

PE net am vazut si eu, am cautat un magazin din Bucuresti si nu am gasit inca.

Dupa calcule am asa: un bec " consuma "

Link către comentariu

Cristi, de ce nu incerci sa pui in paralel cu led-urile un bec , lasat liber in compartimentul motor, undeva protejat de far ?! ...

Pina rezolvi sau renunti la led-uri uite o chestie de facut foarte usor si fara probleme :

post-58507-0-14042200-1292017383_thumb.jpost-58507-0-84397100-1292017390_thumb.jpost-58507-0-78996600-1292017364_thumb.jpost-58507-0-79359400-1292017373_thumb.j

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu

Ca trebuie 2 becuri, nu doar unul.

Sertarele le am pe amandoua, la pasager a venit din fabrica, la sofer am pus eu.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

Bre, mai stii ce anulatoare mi-ai pus mie sa nu am eroare la flash? Alea sunt de 50W. Zi-mi daca iti trebuie ;).

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Ca trebuie 2 becuri, nu doar unul.

Sertarele le am pe amandoua, la pasager a venit din fabrica, la sofer am pus eu.

Cum ai pus al doilea sertar sub scaunul soferului? Adica de unde l-ai cumparat (se potriveste cumva cel de dreapta), cat a costat si ce presupune montajul lui. Vreau si eu sa imi pun - pe O II non-facelift insa.

Modificat de AML
Link către comentariu

AML,

cele din pozele de la mine sint de pe Octavia 2, normala, nu urita ca facelift-ul ( sint rautacios, nu ?! ).

Nu e identic cu cel din dreapta , l-am comandat la Avia in Pantelimon, a costat aproape 100 roni , montajul l-am facut eu, la montaj doua sfaturi :

desfaci scaunul si-l culci cu grija in lateral, nu in spate , ( sa iasa spatarul prin usa din spate , proptit bine sau tinut de un prieten ca sa nu intinzi de fire )

decupezi gaurile de la sertar si le faci ca o fanta deschisa, pui suruburile si le lasi slabe ( iti trebuie doua piulite de tabla de marime medie si doua holtsuruburi noi pentru ele )

sertarul il glisezi in suruburi, pe care le stringi pe urma pina la capat, pui scaunul la loc si gata.

Cristi, nu ai raspuns la telefon, asa ca LA MULTI ANI , SARBATORI FERICITE, SANATATE SI NUMAI BINE TIE SI ALOR TAI.

LA MULTI ANI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link către comentariu

NU se decupeaza gauri la sertar, ele sunt din fabrica si in cutia cu care vine seratrul trebuie sa fie 6 capacele cu care se astupa gaurile pe unde bagi suruburile, doar 4.

Sertarul din dreapta nu se potriveste in stanga.

Si scaunul poti sa-l lasi pe spate, se scot mufele din podea si gata.

Link către comentariu

I-am pus becuri cu LED in DRL, si bineinteles am martor de bec ars in bord. Am incercat recodarea centralei electrice, in bitul 18 care se ocupa de lumini, fara succes. Bineinteles ca in bitul 18 era 00 dar asta nu e adevarata codare. Deci nu am mai putut reveni la setarile de fabrica, nu mai mergeau DRL, pozitia din spate de jos, celelate becuri erau dimmed, in schimb aveam 2 becuri pe ceata spate. REzultatul: mers la Avia, recodat online centrala electrica. Solutia: anulatoare de erorio, doar ca trebuie ceva de 21W si sa nu se incalzeasca. MA gandesc la 50-60w cu radiator de vreo 17 ohmi. Stie cineva de unde iau asa ceva ?

cu cate leduri sunt becurile pe care le-ai pus? am inteles ca daca au un nr. mai mare de SMD-uri nu mai dau eroare(consuma mai mult)

Link către comentariu

Cristi,

nu e vorba de gaurile mari de trecere pentru surubelnita, ci de gaurile pentru suruburi . Pe alea le-am deschis si atunci nu m-am mai chinuit cu nimeritul la pozitie ci doar am glisat sertarul. Cu mufele, am preferat sa nu umblu la ele.

post-58507-0-84776000-1293445797_thumb.j

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu

cu cate leduri sunt becurile pe care le-ai pus? am inteles ca daca au un nr. mai mare de SMD-uri nu mai dau eroare(consuma mai mult)

Sunt cu 18 leduri dar consumul lor este destul de mic, doar 300mA fata de cei 1,7A consumati de un bec, asta pe masurate. Deci trebuie sa suplinesc un curent de 1.4 A, asta o sa o fac cu rezistente de 50 W si 10ohmi.

Link către comentariu

me-am comandat si eu leduri pentru DRl cu 54 de smd-uri inca nu meau venit,pana la umra cum ai rezolvat ai pus rezsitor?daca da cum l-ai montat?

Link către comentariu

Inca nu a montat deoarece nu a gasit de 10 ohmi la 50 w (sunt cu Bundy in masina de aceea ti-am raspuns eu , el conduce )

Modificat de Turbocip
Link către comentariu

Am pus si eu becurile azi, evident si mie imi da eroare, si cel mai probabil o le dau jos nu vreau sa fac nu stiu ce improvizatii pe la instalatia electrica plus de asta daca am aprinsa pozitia si pun contactul incep sa clipeasca de vreo cateva ori exact ca niste stroboscoabe :blink:

Link către comentariu

Clipocesc de cateva ori deoarece centrala electrica le testeaza. Eu caut sa am cateva ore libere si o sa incerc sa montez acele rezistente de mai sus.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!