Jump to content

Al Bundy's Car


Al Bundy

Postare recomandată

Cred ca a venit timpul sa prezint si eu aici masina mea. Nu fosta Octavia 1 de 90 Hp ci actuala Octavia 2 FL 2009 de 140 Hp si cu DSG.

Achizitionata de la Avia Motors ca si precedenta, masinuta a sosit dupa numai 2 saptamani si jumatate de la comanda. La un cost total de 26000 Euro a fost achizitionata la putin peste 24500 euro, discountul fiind in optionale (xenoane adaptive si volan multifunctional).

Ca nivel de echipare este un Elegance ( Business ) cu 17 dotari optionale:

MaxiDot , comenzi pe volan inclusive padele pentru schimbarea treptelor de viteza, xenoane adaptive, proiectoare adaptive (cornering), ajnte pe 16 CRATERIS, roata de rezerva din aliaj, radio CD BOLERO cu magazine de 6CD si MP3, senzori parcare spate cu afisare pe radio, scaune incalzite fata cu reglaj termic separat, pachet dinamic sylver (scaune cu profil sport si reglaj lombar si pachet sumar piele), duze stropitoare incalzite, cotiera si torpedou refrigerat, Cutie de depoazitare sub scaun pasager, covorase, scut motor plastic, stergator spate, tempomat, alarma cu sensor de interior si sensor de inclinare, ESP, senzor ploaie, senzor lumina, oglinda interioara antiorbire.

Culoarea este Capucino Bej.

Cam astea sunt dotarile. As mai fi vrut: incalzire stationara, trapa electrica , scaune cu reglaj electric si memorie si oglinzi exterioare antiorbire. Primele costau cam mult, iar i-mi pare rau ca nu am luat ultima, cea cu oglinzile.

Masina s-a nascut in luna februarie si eu o conduc din 23 februarie 2009. La inceput m-a cam spariat consumul, era destul de mare 14-15 in oras si peste 9 in afara, consum care dupa 3000km a inceput sa scada. Acum are 11600 km si consumul in afara a fost si de 5,2 ceea ce nu credeam ca v-a fi vreodata, media e cam de 6, si in oras cam 8-9, se duce la 11 cand e aglomerat.

Masina a primit covorase de cauciuc pentru vreme ploioasa, adica le-am folosit in primavara, tavita de cauciuc in portbagaj, cutie de depozitare sub scaunul de la sofer, aparatori de noroi la rotile din fata.

Consumul de ulei: la 7500 am completat cu 400 ml, acum nu m-am mai uitat.

Am schimbat d

post-1788-1251903166_thumb.jpg

post-1788-1251903199_thumb.jpg

post-1788-1251903246_thumb.jpg

post-1788-1251903360_thumb.jpg

post-1788-1251903462_thumb.jpg

Link către comentariu

Este chiar foarte dotata ca sa spun asa.Sa o stapanesti sanatos.Asteptam si poze cu interiorul.Bafta si cati mai multi km fara incidente!

Link către comentariu

De mult eram curios sa vad cum arata masina ta.Arata intr-adevar foarte bine dar mi se pare ca a fost cam scumpa. Sa o stapanesti sanatos in continuare!

Poze cu interiorul?

Link către comentariu

Frumoasa masina , cred ca cele mai de folos la noi incep sa fie oglinzile antiorbire....din cauza prostilor cu proiectoare faza scurta si lunga sau alte proiectoare si becuri artizanele.

In rest nu fi dezamagit de trapa ca e doar de efect, iar scaunele , cat de des le reglezi?

Eu daca merg doar eu cu ea le dau fata spate doar cand o aspir si aia foarte rar ca e doar la mine nisip de obicei

Link către comentariu

Foarte misto masina, dotarile(mai ales DSG-ul :)) si culoarea! Sa o stapanesti sanatos! Cred ca i-ar prinde bine si o folie discreta pe geamuri.

Link către comentariu

Masina va ramane OEM , nu va primi nimic din afara. Referitor la folie, nu sunt adeptul.

Pai poate poti sa iti comanzi decat geamul,daca iti doresti asa mult,nu?

DA, dar m-am speriat de preturi, vreo 280 ero doar sticla, si mai trebuie trase fire de la cea din interior, nu era o problema firele, pretul unei oglinzi mi se pare exagerat de mare.

Link către comentariu

Am pus si eu intrebarea cu oglinzile heliomate cand le-am gasit pe ale mele furate.

Dupa ce am intrebat pe toata lumea din service-ul brady am ajuns la concluzia ca nu merita conversia.

Oglinda din stanga costa 1000 lei si cea din dreapta 1500 lei

Pe langa asta trebuiau trase cabluri si ziceau ca e posibil sa trebuiasca schimbat si calculatorul de usa.

Daca le gasesc vreodata la 500 lei promit ca-ti iau si tie o pereche si le montam la tine ca tu ai si pistol de lipit in masina :lol:.

Link către comentariu

Comanda oglinzilor antiorbire nu trece prin calculatorul de usa la cele fara electrica pe usa, adica inchidere clasica. La cele electrice trece. O sa ma uit daca exista codare pe calc de usa pentru oglinzi antiorbire.

Link către comentariu

Foarte frumoasa masina! Arata cu mult mai bine decat Octavia 2 fara facelift!

Iti doresc cat mai multi km fara probleme!

Cu toate ca e foarte frumoasa, sunt unele lucruri care pot fii imbunatatile. Cred ca masina ar arata mai bine daca:

1. nu ar avea evacuarea indreptata in jos. Stiu ca e diesel, dar are PDF? Daca are atunci ai putea indrepta tevile

2. ar avea folie pe usi in dreptul montantului B. Cred ca acesta este un minus (minor, evident) al Octaviei. Consider ca cei de la Skoda trebuiau sa se inspire de la Jetta.

3. Jante de 17 :D.

Link către comentariu

Am facut un drive test cu DSG si am zis asta e cutia pe care o caut.

Nu are DPF, deci cade faza cu tevile.

Nu poti pune folie in dreptul montantului deoarece nu e o delimitare clara unde se termina geamul si incepe usa, adica acea bara de cauciuc nu se continua in dreptul montantului.

Am condus cu jante pe 17 si mi se pare ca nu prea amortiza denivelarile de pe sosea. Asta a fost alegerea mea si nu o regret. Nu am sesizat sa scada stabilitatea cu jante pe 16 fata de cea pe 17. Stiu ca PEGASUS erau mai frumoase, dar asta e. Si cauciucul era mai scump in caz de distrugere a lui.

Link către comentariu

Ai dreptate cu privire la pretul cauciucurilor. Dar la stabiliate (intre jante de 16 si cele de 17) e mare diferenta, sau cel putin asa am simtit eu.

Link către comentariu

Foarte frumoasa masina, am avut de multe ori ocazia sa o admir la intalniri! Ma bucur ca ai ales sa o prezinti.

Nu pot decat sa-ti urez multi kilometri fara probleme si sa te bucuri din plin de "iubirile" tale!

Apropo de iubiri, cam pe cand este asteptata sa apara si ce-a dea treia iubire?

Link către comentariu

Domnilor, multumesc de aprecieri cat si de sfaturi si sugestii.

Intre 10 si 20 ianuarie 2010. E baiat :offtopic: . Driver de O2 il fac !

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente , desi stiu ca o ai cumparat-o de ceva timp , dar asta nu conteaza ! Foarta frumoasa nuanta asta de gri metalizat . Sincer sa fiu masinii acesteia ii sta bine cu jante de la 16 in sus (ca si in cazul tau) deoarece are un aspect foarte impunator si cand o vezi cu jantele alea din tabla cu capace :) . Parere mea e ca oricine isi cumpara O2 FL ar trebui sa mai faca un efort financiar si sa-si achizitioneze si un set de jante :P

Link către comentariu

Nu pot decat sa te felicit pt alegerea facuta si pt dotarile pe care le`ai ales. Mashina are foarte bine. Discountul e destul de consistent, deja se simtea criza cand ai luat`o tu :)

Sper sa te fereasca D-zeu de evenimente neplacute asa cum avut eu parte recent.

@bucluc - daca alegi business, automat vine cu jante pe 15, daca vrei ceva in plus, mai dai 2-300 de Euro dar eu cand am luat`o pe a mea, pur si simplu nu m`am gandit, mi`ar fi placut si mie jantele pe minim 16, daca nu 17.

Link către comentariu

Am citit despre ce ai patit si-mi pare foarte rau cand vad o masina noua lovita , mai ales din cauza unui tembel. Sper ca cei din service sa faca treaba buna si sa nu se cunoasca accidentul. pe casco la Omniasig

In schimb a avut sotia o problema cu vechea masina, a deschis usa fara sa se asigure si un papuc i-a dat-o peste cap. O rezolv pe casco la omniasig. SPer sa vina acceptil de plata mai repede. Oricum, fierul e fier si se remediaza, doamne fereste sa nu avem noi ceva.

Link către comentariu

Frumoasa masina... sa ne arati si interiorul... Doamna e Peggy? :). Felicitari pentru bebe. Sa-ti traiasca si sa fie sanatos...

PS: Bud o fi numele? ;) vezi ca ai gresit ordinea... inainte e Kelly... :)

Link către comentariu

Sa stapanesti sanatos masina si sa te bucuri de ea :unsure: Sanatate si juniorului cand va veni :P.

:D Vezi ca Al avea un Dodge vechi de cand lumea... asa ca ai grija de ea sa se bucure si juniorul peste 18,5 ani :blush:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Intre 10 si 20 ianuarie 2010. E baiat :unsure: . Driver de O2 il fac !

Sa fie intr-un ceas bun! Si al meu din prima a urcat la volan cind a iesit pe usa maternitatii (mami mai avea ceva de rezolvat si noi am plecat inainte:D )

Sinteti siguri 101%??? nu de alta dar asta care scrie mai jos e cobe :D ...

... vezi ca ai gresit ordinea... inainte e Kelly... :blush:

Frumoasa masina, sper sa ma nimeresc si eu sa o vad live (desi din ea doar DSG ma intereseaza, impresii alea alea... )

Link către comentariu
Am citit despre ce ai patit si-mi pare foarte rau cand vad o masina noua lovita , mai ales din cauza unui tembel. Sper ca cei din service sa faca treaba buna si sa nu se cunoasca accidentul. pe casco la Omniasig

In schimb a avut sotia o problema cu vechea masina, a deschis usa fara sa se asigure si un papuc i-a dat-o peste cap. O rezolv pe casco la omniasig. SPer sa vina acceptil de plata mai repede. Oricum, fierul e fier si se remediaza, doamne fereste sa nu avem noi ceva.

Pe casco o rezolv si eu. Amicul meu avea RCA la Astra si unii mi`au zis ca vine greu acceptul de plata si toate nebuniile si m`am dus la omniasig si am facut constatarea mashinii si o fac prin regres ca sa nu mai stau dupa Astra si se inteleg ei acolo la bani. Greul a fost cu programarea in service ca am stat 2 saptamani, pana acum omniasig au fost la intaltime.

Link către comentariu

A venit acceptul si pentru dosar si pentru deviz. Deja s-au comandat piesele, luni-marti ar trebui sa ajunga. MIercuri in service cu ea. Vineri cred ca o sa fie gata.

Suntem siguri 100% ca e baiat.

NU e Peggy, e Mirela, aici nu ne-am potrivit, si nu e nici roscata. Eu vroiam fata, sotia baiat si va iesi baiat. Nu conteaza, sanatos sa fie si nasterea sa fie usoara.

Si o sa-l cheme Andrei-Alexandru.

Nu cred ca masina o sa reziste sa o conduca si el, am ajuns la concluzia ca astea noi sunt mai proaste ca alea vechi. Uite ce am mai patit: http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...t&p=1089362

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Trebuia sa scriu mai demult. Problema cu erorile de pe centrala s-au rezolvat printr-o codare on-line , corios ca , codingul generat de VAS a fost acelasi mai putin faza cu DRL pe becurile suplimentare, care a trebuit activata ulterior. Acum totul e bine si frumos, Cristi de la AVIA s-a descurcat bine si de data asta.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!