Jump to content

Al Bundy's Car


Al Bundy

Postare recomandată

Am ales varianta sa nu mai trec prin controlerele de usa deoarece oricum oglinzile nu erau controlate de calc de usa, am vazut ca la cele fara geamuri electrice firele vin direct din stalp si am avut mufe mama si tata cu cate 2 pini, iar pentru controlere trebuiau 8 pini la care nu aveam codurile si care sigur erau cate 15 lei perechea.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Dupa ce au trecut zapezile astea mari am vazut ca masina mea a fcut buba, are pragul din dreapta infundat pe vreo 20 cm sub portiera din spate. E de la gheata, am simtit de vreo 2 ori ca , atunci cand am iesit din parcare siam virat ddreapta, fundul masinii s-a dus in lateral din cauza mormanululi de zapada inghetata care era in dreapta masinii. Acum vad ca pragurile sunt mai slabe ca la vechea Octavie, dar in prag teava de rezistenta e mai groasa.

Se repara mai la vara cand ai avea timp. O sa-i fac si o poza cand vine Cannonul de la reparat.

Link către comentariu

Azi am montat pe o Octavie bluetooth original, se aude super, suporta diagnoza, apare pe maxidot, cred ca asta e urmatorul upgrade.

Link către comentariu

Vreau sa imi pun si eu. imi poti spune te rog cat a costat toata operatiunea si de unde l-ai achizitonat?

Modificat de robi_zet
Link către comentariu

poti sa detaliezi putin?eu am ceva dar fara blustut.am topic in aria golf 5.in cazul meu,se poate pune blutooth pe interfata existenta?cat a costat pt skoda?l-ai montat sub scaunul din dreapta?stiu ca sunt multe intrebari.

multumesc.brgds

Link către comentariu

offtopic

cititi cu atentie si o sa vedeti ca anumite detalii nu cred ca vi le poate da, pentru ca a montat dintele albastru pe o Skoda, deci nu a lui.

nu ai facut o poza sa vedem cum arata montat??? sau nu e nimic la vedere???

Link către comentariu

@dragos:stiu ca nu a pus pe a lui.

@plus8:eu colo am esp, w.mai e loc de presiune pneuri si clopotel.asta la golf5.la golf6 in loc de clopotel poate fi xds.

Link către comentariu
ce butoane mai sunt langa cel de ESP,ca optionale?

In afara de ESP la Octavia 2 mai poti avea butonul pt. senzorii de parcare,butonul pt. senzorii din presiune in pneuri,un buton orb iar in dreapta de tot butonul se aprinde (scriind Passager Airbag Off) cand dezactivezi airbag-ul pasagerului.

Link către comentariu
poti sa detaliezi putin?eu am ceva dar fara blustut.am topic in aria golf 5.in cazul meu,se poate pune blutooth pe interfata existenta?cat a costat pt skoda?l-ai montat sub scaunul din dreapta?stiu ca sunt multe intrebari.

multumesc.brgds

Scula a fost montata pe masina lui Adi. , a fost achizitionata din Cehia de la ceh sau de pe skodateile.cz, nu stiu sigur, o sa-l rog sa dea detalii, Interfata a fost montata sub scaunul pasagerului, s-a legat la alimentare, la radio si la CAn, deci suporta diagnoza, codari, adaptari.

Apare meniu in maxidot, se acceseaza de la butoanele de pe maneta, de pe volan merge doar apelarea vocala, car5e e cea mai tare chestie. Nu am facut poze ca , Canonul meu e inca la reparat, nu se vede nimic sub scaun, are un capac peste.

http://www.octavia-vrs.com/technical/bluetooth.html Aici ceva poze si instructiuni, interfata e alta fata de cea din poza.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
  • 2 months later...

MA bate gandul sa montez lumini in manerele de la usi , ca la L&K. Chiar daca acel plastic cu led si rezistenta e cam scump, 80 lei, tot montez ca pe original. Ce nu stiu sigur, care e pinul din calculatorul de usa care alimenteaza ledul, am schemele doar de la superb 2, o sa vad daca e la fel.

Link către comentariu

Al daca vrei sa montezi luminile in manere nu ezita sa ma contactezi pentru mai multe detalii :D .Am mai montat asa ceva pe Octavia 2.

Link către comentariu

Al..daca montezi asa ceva (led in manerul usii)...sa pui poze, deoarece m-ar interesa si pe mine!

Cred ca ar arata bestial..!

Link către comentariu

E foarte greu de decupat sa pui ledul ala acolo, stiu ca este diferit ca pret stanga fata de dreapta, eu le am legate dar nu mai stiu de unde, pe spatele plasticului este marcat locul de prindere si clipsul in care se prinde parca.

Se aprind alb la orice L&K, dar ledul respectiv se poate schimba,importanta e fanta de plastic transparent.

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Link-ul tau duce catre un post care nu are treaba cu ce discutam aici.

Al daca vrei sa montezi luminile in manere nu ezita sa ma contactezi pentru mai multe detalii :icon_thumright: .Am mai montat asa ceva pe Octavia 2.

Ai montat si pe O2 FL ? Stiu ca difera calc de usa de la 2 la 2 FL, si pentru O2 FL in scheme nu exista acel led si nici pinul corespunzator. Am gasit scheme dar pentru Superb 2. Pinii si calc de usa sunt aceiasi ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

Alimentarea aia se ia din butoanele de la geam, cred ca asa era, merge in paralel cu lumina lor.

Link către comentariu

Si de ce esista pe calculatorul de usa optiune separata de activare sau dezactivare?

LA superb 2 se ia de pe un pin al calculatorului de usa.

Link către comentariu

LA vechea O2 era pinul 17 de la mufa cu 32 pini, la asta noua o fi la fel? Incerc cat de curand.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Publicat (modificat)

Intr-adevar la FL nu s-au schimbat calculatoarele de usi, deci comanda de iluminare se ia de pe pinul 17.

Deocamdata am montat lumini la picioare, mai bine zis am tras firele deoarece inca nu mi-au venit piesele, am montat si la scaunele din fata pentru locurile din spate, firul de plus l-am tras prin mufa ezistenta sub scaun, am fiolosit un locas gol din mufa, pinul 1 la sofer si pinul 6 la pasager, masa am luat-o de la firul de masa de la incalzirea in scaune.

la locurile din fata masa s-a luat de pe suruburile de masa de la baza stalpilor. Alimentarea de pe pinul 50 al mufei B de la centrala electrica. Nu apare insa in bord menioul de reglaj al intensitatii luminii.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

Al ai activat lumini la picioare si ai codat meniu lumini picioare in MFD?

Byte 20 Bit 0 lumini la picioare si Byte 12 Bit 5 meniu lumini picioare in MFD

Link către comentariu

Uite ca in IC nu am codat, nu stiam ca trebuie, incerc maine, merci. LA cea veche nu trebuia, aparea dupa codarea din Central electric.

Link către comentariu

REvin, nu in IC trebuia codat ci tot pe centrala electrica.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!