Jump to content

Al Bundy's Car


Al Bundy

Postare recomandată

Sunt curios cum o sa se comporte masina ta cu ulei 2t.. nu m-am riscat inca dar timpul nu e pierdut. Eu m-am tras inapoi ca am activat in domeniul scuterelor si inca mai detin un trike, iar la raportul indicat de producator inca iese fum pe esapament si odata pe an spal toba cu diluant de depuneri de ulei nears. Fumul este ulei. Pt motoarele 2t se foloseste 2% ukei ce-i drept dar parca mi-e frica. Absolut singurul ulei care si-a facut treaba cu brio si nu a scos fum aproape deloc (la scuter) a fost REPSOL syntetico 2t, iar pe locul 2 motul scooter expert 2t.

Ar fi interesant daca ai putea sa urmaresti valorile la injectoare si perioada intre regenerari la filtrul de particule inainte si dupa ulei :)

Link către comentariu

Returneaza-i capacele omului Cristiane... :lol:

Oare lui Cristian nu ii este dor de banii pe care ti i-a dat pe capace ? Ce zici Nervoss? :10[1]:

Link către comentariu

, iar pe locul 2 motul scooter expert 2t.

Ar fi interesant daca ai putea sa urmaresti valorile la injectoare si perioada intre regenerari la filtrul de particule inainte si dupa ulei :)

Pai asta am folosit si eu. Valorile injectoarelor le aveam pe la maxim 0.3 iar regenarare nu si-a facut niciodata de cand am masina ca .... nu are filtru de particule.

Link către comentariu

Nu mai am la ce sa le pun Carmina :))

Si eu sunt curios de valori la injectoare, deoarece la Fiesta nu pot vedea modificarile...doar motorul este mai silentios si parca un 0.1L/100km in minus.

Link către comentariu

Nu prea vad cum se strica echilibrul rotilor, ca pana la urma forta centrifuga impinge greutatea capacului in mod egal pe janta. Cat despre coliere, cred ca fiecare are dreptul sa-si protejeze investitia si Cristi nu cred ca e primul sau ultimul care le prinde asa. Plus ca n-arata urat, da' fiecare cu gusturile lui. :)

Link către comentariu

fara "soricei" risti sa pierzi capacul.

nu cred ca afecteaza asa de mult echilibrul rotii acele 3 benzi de plastic.

pe portiuni diverse de drum capacul se aseaza altfel? pai si atunci de ce mai este legat de janta?

chestia cu zapada este plauzibila dar de obicei cand ajungi sa ai zapada multa intre capac si janta esti in situatia in care nu mergi cu viteze mari

Link către comentariu

O aranjeaza....ce ma uimeste insa, este faptul cat este de ingrijita... curata....poti sa mananci mac de pe ea.... Cristiane, nu vreau sa ma lingusesc pe langa tine, ca am vazut pe forum ca si-au mai modificat unii una-alta pe la masinuta...arata ca puricele pe fruntea omului, dar toti....vai ce faina e.... :lol: linguseala....sau poate sa nu supere omul?....dar ce vreau sa iti spun tie, nu capacele vai de mine ce faine or fi...e frumoasa masina, esti un om disciplinat, grijuliu....tin minte cand mi-ai spus ,,In jurul masinii vezi ce curat e ?" deci tu erai preocupat si de locul unde era parcata masina sa fie curat...bravo!

Eu cred ca pe tine te-a ,,disciplinat" si job-ul tau....e ca si domeniul in care lucrez si eu....nu poti sa nu fii ingrijita, aranjata, sa ai grija ca la locul de munca sa fie totul in ordine pana la cel mai mic detaliu, fiindca altfel sperii lumea si sar toti clientii din avion...

Nervoss, am inteles...dar eu cred ca tie iti este dor de masinuta, nu de capace....doar nu conduceai capacele nu? :D Lasa ca o sa iti cumperi alta....nu cred ca vei ramane fara masina...

Bine, glumesc, dar trebuia sa nu strangi si tu asa de tare soriceii aia....fiindca vezi ce zgarietura are unul dintre capace...asa se vede ca ar fi urma veche de la soricei.... :icon_thumleft:

Vad Cristiane, ca nu esti tu prea povestitor cu mine... daca te deranjeaza cumva comentariile mele, sa imi spui, ca atunci am sa ma tin de gura... dar nu pentru mult timp...sa nu uiti! :lol:

Mai am o intrebare, si nu am sa mai spun nimic....de ce ,,Al Bundy" ? Nu era nici pe departe ceea ce esti tu...ala doar se scarpina...tu esti muncitor....

Te rog frumos sa nu te superi....dar stii tu, imi place mie sa te mai ,,sacai la icre" din cand in cand...

Modificat de carmina
Link către comentariu

DA, si serviciul meu e de asa natura, te disciplineaza.

Zgarietura era acolo inainte sa pun soriceii, stiam de un capac ca e zgariat, omul a fost corect si a trimis poze detaliate, dar nu ma deranjeaza.

Nu ma deranjeaza comentariile, doar ca nu-mi mai ajunge timpoul, care il impart intre jobul meu, jobul acesta extra, familie si copil si statul in fata calculatorului cautand raspuns la problemele membrilor.

Al Bundy : asa mi-a zis primul meu sef si nu m-am suparat si asa a ramas.

Link către comentariu

Azi am inceput un miniproiect cu leduri la rotitele de reglaj guri ventilatie. NU am facut decat cea din dreapta, urmeaza si celelalte.

sunt 3 leduri cu o rezistenta de 1kohm dar o sa o cobor la 820 ohmi.

post-1788-0-41262300-1354046618_thumb.jp

post-1788-0-26591400-1354046634_thumb.jp

post-1788-0-89992200-1354046639_thumb.jp

post-1788-0-05196500-1354046645_thumb.jp

post-1788-0-36419200-1354046649_thumb.jp

post-1788-0-95181400-1354046653_thumb.jp

post-1788-0-23770500-1354046659_thumb.jp

post-1788-0-92013000-1354046662_thumb.jp

post-1788-0-07256300-1354046667_thumb.jp

post-1788-0-69360300-1354046675_thumb.jp

Link către comentariu

Arata bine si par mai luminoase ca ale mele.

Unde se gaseste pasla de-aia cu care ai acoperit cablurile? Eu le-am infasurat in vatelina ca sa nu-mi vibreze prin bord. :)

Link către comentariu

Rotita nu a fost schimbata, are in ea locas unde sa poti baga ledurile. Cand pun si la celelalte fac poze si la interiorul rotitei. Cat am dat pe leduri? sunt din "dezmembrari" , am cateva becuri cu LED care nu mai functionau si au cate un led ars.

Nu merg verzi, ca am in manerele de la usi albe OEM si ceasurile albe ca asa e la O2FL. Deci se asorteaza.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

Mergeau, dar nu ,,dadeau" bine. Asa esti mai multumit/a...vezi ceva diferit prin masina, ,simti" ca ai facut ceva util, ceva nou....

A specificat Cristian: ,,este un miniproiect"...deci poate fi imbunatatit, bineinteles cu ajutorul nostru... :lol:

Daca va tine cont de parerile noastre....vedem... :lol:

Modificat de carmina
Link către comentariu

Am condus acum pe seara si arata foarte bine cu grila (ca e doar 1) iluminata.

Zilele trecute am curatat si gresat din nou aeroterma (operatiune facuta si anul trecut) si am ramas uimit de ce am gasit la doar 1 an dupa curatare, frunze, si praf la greu. Recomand curatarea motorasului aerotermei o data pe an. Daca nu, macar la 2 ani.

Link către comentariu

Cum trece mizeria de filtrul de habitaclu? Putin praf este dar frunze?!

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu

Filtrul de habitaclu este DUPA aeroterma, nu e ca la G4 si O1 inainte de aeroterma, sub stergatoare.

Hei, vreau si eu asa! :) La Golf se poate?

NU stiu, trebuie demontata o grila si vazut,.

Link către comentariu

Cristi are dreptate Vlad mergeau si verzi dar asa arata foarte bine grilele :D

Link către comentariu

Cristi, la mine rotita aia nu are nimic transparent in ea sau poate nu se vede bine. Este necesara demontarea grilei pentru a vedea daca pot pune sau nu leduri? Adica nu este evident ca se poate sau nu, fara a fi necesara demontarea? Eu imi inchipuiam ca partea aia transparenta prin care trece lumina este foarte vizibila si fara lumina acolo. Gresesc?

P.S. Lumina se modifica din rheostat sau nu?

Modificat de Valentin
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!