Jump to content

Al Bundy's Car


Al Bundy

Postare recomandată

Nu da banii degeaba pe cablaj, mergi la un magazin de electronice si cumpara cablu ecranat la metru, cat ai nevoie.

Link către comentariu

Daca ai mufele nu merita sa cumperi cablajul de la kufatec. Prin toamna, cand mi-am montat si eu acest bt am incercat sa-mi fac singur cablajul, dar oricum l-am sucit si rasucit n-am reusit sa ies mai ieftin decat cel de la carsystems, asa ca l-am cumparat

dark_master: cablul de microfon, daca imi amintesc bine, nu are treaba cu RCD-ul/RNS-ul. Parca merge direct in unitatea de BT si de acolo pleaca spre RCD. Oricum, eu te sfatuiesc sa-l montezi prin stanga si nu dreapta, cum recomanda toate ghidurile. Eu am avut o mica problema cu trapa in partea stanga si am demontat capitonajul stanga, asa ca am ales tot stanga pentru montarea microfonului, insa chiar daca n-as fi umblat acolo, tat asta este varianta cea mai simpla. Poti sa tragi firul pe sub bord, demontand doar capacul acela cu mufa obd, nu mai trebuie sa dai jos torpedoul.

Daca scoti RCD/RNS ai loc sa-ti bagi si mana.

De meritat, merita cu varf si indesat. Te sfatuiesc sa cauti cu rabdare pe ebay, il poti gasi mult mai ieftin, eu l-am luat chiar nou-nout

Link către comentariu

Cablul de la microfon intra intai in RNS (daca vrei si comenzi vocale, nu doar pentru telefon ) si de acolo , din RNS are iesire inspre BT. Si cablul e mai elegant sa fie tras prin dreapta, si in spatele torpedoului se urmareste traseul original al cablurilor de pe masina.

Link către comentariu

Subscriu la ce zive Cristi, microfonul are legatura cu RNS- ul, comenzile vocale la navigatie nu le poti da prin bluetooth.

Link către comentariu

Ok, dar nici eu nu l-am contrazis pe Cristi dar e posibil sa ma fi exprimat gresit :). In functie de conectarea sau nu a celor doua perechi de conectori albi se trece sau nu semnalul de mic prin RNS. Asta e clar si NU m-am referit la asta. Eu nu-mi mai aminteam pe unde se separa fizic firul care merge la mic de manunchiul gros care leaga rcd-ul de bt. Adica de care parte este mai apropiata aceasta separare, de rcd sau de bt. Daca imi amintesc bine, se separa tot pe la rcd. Oricum, rutarea este usoara prin ambele parti, prin stanga scapa de demontatul torpedoului, atat

Cristi, de ce n-ai scos antena afara, in spatele grilei frontale de exemplu? Daca n-ai tel cu rsap nu conteaza, dar daca vei folosi unul cred ca vei avea un nivel mai redus al radiatiilor in masina

Link către comentariu

CA nu am avut pe unde s-o scot, trebuie sa treaca si mufa prin gaura care o folosesc, si deocamdata nu folosesc rSAP.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

. Oricum, rutarea este usoara prin ambele parti, prin stanga scapa de demontatul torpedoului, atat

Dar montate cablurile prin dreapta o sa treaca pe sub axul volanului sau pe langa tubulatura de la picioare, pe cand prin spatele torpedoului se urmareste traseul OEM al firelor.

Link către comentariu

Zilele trecute , uitandu-ma in fata masinii, in coltul din dreapta jos al radiatoarelor, cum ma uit la amsina am vazut ceva scurgeri de ulei, mai ales pe cel de AC. Dar cum AC merge, uleiul putea sa vina de la intercooler. Si cum mi-am adus aminte ca acum 1 an si ceva am lovit un caine cu stanga fata, m-am apucat de demontat.

Am demontat bara, am desfcaut radiatoarele de pe trager si apoi cel de Ac de pe Intyercooler si am gasit o mica gaurica intr-un fagure de la intercooler, ceva gaurise radiatorul. Si am mai vazut ca , in urma loviturii, urechea de prindere a condensorului pe intercooler se deformase si IC atingea in condensator. Nu am indoit urecea la loc, am bagat o saiba distantoare si am curatat si degresat locul intepoaturii din fagure si am incercat lipirea si astuparea gaurii cu adeziv de la bison , vata si, nu radeti, sare.

DA, sarea se comporta ca un catalizator pentru superglue, il intareste foarte repede si il mentine usor elastic.

LE In zona incercuita a frecat radiatorul si unde e sageata era gaurica.

post-1788-0-34912900-1335765377_thumb.jp

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

Al dreaq caine, ce cap tare a avut. :))

Daca ai infundat gaura, fluxul mai e cum trebuie? :unsure:

Link către comentariu

PAi gaura nu trebuia sa fie acolo, pe acolo iesea ceva aer sub presiune si ulei, eu am vazut uleiul, altfel nu-mi dadeam seama, ca nici pierderi de poutere nu aveam si nici suierat nu se auzea. In poza de sus, radiatorul de clima este ridicat in sus fata de intercooler.

Link către comentariu
  • 1 month later...

V Ad ca tine lipitura aia acolo, nu mai curge ulei.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Azi masina a primit ulei nou in cutie. Doar ca nu s-a racit destul pentru a se verifica nivelul uleiului si masina a ramas peste noapte la AVIA, sa se raceasca.

Link către comentariu

Am luat masina de dimineata, Inca nu am mers destul cu ea ca sa vad vreo schimbare in comportamentul masinii. Sambata o sa fac un drum mai lung si vedem .

Link către comentariu

Revin dupa un drum de vreo 500km, nu am vazut schimbari nici in bine dar nici in rau, oricum, nu aveam de ce sa ma plang de cutie.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ieri am vazut ca nu-mi merg 2 leduri din semnalul de oglinda dreapta. O sa incerc sa-l repar, un semnal de oglinda este 130 lei.

Link către comentariu

130 de lei vs. 2 leduri de 3 lei? Eu zic sa umblam un pic la formulare: :lol:

O sa incerc reusesc sa-l repar, un semnal de oglinda este 130 lei.

Link către comentariu

Doar ca sunt niste leduri SMD cu lupa si au culoare portocalie si au 4 picioare, nu 2 ca cele din bordul de Logan.

Link către comentariu

Zexstar, desi pe site nu vad portocalii...

post-3116-0-15866600-1341049582_thumb.jp

Modificat de cornelus
Link către comentariu

Nu-s alea. O sa fac o poza cand il desfac. Ma gandesc totusi sa cumpar intreg semnalul si sa-mi ramana leduri in eventualitatea defectarii celuilalt de pe stanga.

http://www.zexstar.com/leduri/leduri-smd/p685/led-nichia-automotive-smd-superluminos-alb-rece-7lm-115-30ma-nssw064t-w-x-c0/ astea ar fi doar ca au o lupa mica in capat si au 4 picioruse, nu 2 ca in imagine.

Link către comentariu

Salut,

Am eu un semnal de stg dar care are geamul spart. Daca-l vrei, ti-l dau

Link către comentariu

Daca are 2 leduri bune, il vreau, multumesc. Ne auzim la un telefon.

Link către comentariu

Cristi, daca nu rezolvi cu colegul mai am si eu unul crapat de la un Golf V. Da-mi un semn daca iti mai trebuie. Cheers

Link către comentariu

GAta, semnal reparat, multumesc lui Bogdan, care a fost foarte amabil si saritor si mi-a adus lampa chiar in parcare la XXL.

post-1788-0-43629200-1341257959_thumb.jp

post-1788-0-60254900-1341258032_thumb.jp

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

Ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor. Sa le semnalizezi sanatos

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!