Jump to content

Al Bundy's Car


Al Bundy

Postare recomandată

Am folosit doar ieri, cateva ore lanturile, pe stardutele din spatele blocurilor si si-au facut treaba. Azi dimineata le-am dat jos de pe masina, strazile mari erau curate pana la asfalt, iar printre blocuri am vazut ca au bagat plugul si nu mai e nevoie de lanturi.

Le-am mai gasit pe masina dupa o noapte.

Link către comentariu

Azi mi-am facut timp si am demontat ventilatorul de habitaclu. M-am speriat de ce am gasit in el si in carcasa lui. L-am suflat cu aer comprimat, l-am spalat cu spray de curatat frane, si l-am gresat cu WD40. Deci, pe lista cu lucrari de intretinere o sa trec curatare ventilator la 2 ani.

Link către comentariu

Felicitari pentru initiativa si pentru rezulatul final. ;)

Cred ca si eu trebuie sa fac operatiunea asta.

Poti, te rog, sa detaliezi procesul?

Multumesc!

Link către comentariu

Se desface capacul lateral din dreapta bordului, si se desface un surub de acolo cu T20'. Se desfac cele 3 suruburi care se vad dupa deschiderea capacului torpedoului, se desfac cele 2 suruburi din partea de jos a torpedoului, Se scoate torpedoul afara. Se sesfac 2 suruburi de plastic care tin protectia de la picioarele pasagerului, se desface un surub care tine conducta ce sufla aer la picioare. si asa ai acces la motoras, care se desface prin rotire.

De aici e mai simplu. Regulatorul e prins cu 2 suruburi si se desfac de pe carcasa, si motorasul sta in carcasa in 3 tampoane de cauciuc, care se scot prin impungere cu surubelnita.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Azi am dotat masina cu scaun pentru bebe, am gasit oferta buna in Cora, scaunyul este acesta http://www.osann.de/en/osann-productshttp://www.bebebliss.ro/osann-scaun-auto-comet-isofix.html/osann-car-seats/comet-isofix.html, cel cu rosu si negru, la cora a costat 550 lei, minus 2 bonuri de 50 plus 20=70 lei, deci la 480 lei eu zic ca e ok.

Link către comentariu

Eu zic ca e mai mult decat ok , avand in vedere ca e isofix si arata foarte bine.Peste 3-4luni Trebuie sa caut si eu o oferta de genul asta :P.

Link către comentariu

Curios ca la Cora nu aveau decat 2 scaune, unul l-am luat eu. Poate mai apar asemenea oferte in timp. Credeam ca nu o sa stea in scaun, deoarece la Cora, cand l-am pus pe Andrei in scaun a inceput sa planga. Dar vad ca sta fara probleme.

Link către comentariu

Azi masina a primit un set nou de butuci, chei si telecomenzi. Acum cateva zile, am pierdut o cheie cu telecomanda si problema a fost rezolvata , elegant, pe Casco. bineinteles, in prima noapte, pana am ajuns la Avia Motors sa sterg cheia din IMMO am dormit cu frica.

Link către comentariu

Si eu. Dar inca nu sunt lamurit ce sa cumpar. Discutia aici:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am comandat, astept sa soseasca si sa vad ce stie...

Link către comentariu
micuzzu_marius

am citit intamplator la rubrica vanzari ca erai interesat de o navigatie Columbus, ti ai cumparat, ai montat o?

Link către comentariu

NU, a cazut partea cu navigatia, banii s-au dis deocamdata pe Bluetooth. Daca o sa mai fie ceva bani disponibili o sa iau si navigatia.

Link către comentariu

Azi a ajuns modulul de bluetooth, si normal, sunt la munca. Abia maine ma apuc de instalat.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

Azi am montat bluetoot atat pe masina mea cat si pe a lui nicu_breahna . ambele functioneaza impecabil

Au UHV, AD2P.

rSAP nu am avut telefon sa probez, iar muzica pe AD2P se aude foarte bine in boxele masinii.

poze maine ca azi nu am avut timp.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

Am probat si rSAP cu un Nokia, semnalul in antena instalata este OK.

Sunt pe deplin multumit de achizitie. Nu am comenzi vocale pentru muzica, doar pentru telefon. Posibil sa trec in viitorul apropiat la un RNS.

Poze:

post-1788-0-07486600-1333659880_thumb.jp

post-1788-0-96940000-1333659951_thumb.jp

post-1788-0-49308300-1333659957_thumb.jp

post-1788-0-02032300-1333659973_thumb.jp

post-1788-0-56635000-1333659976_thumb.jp

post-1788-0-94664500-1333659980_thumb.jp

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

Cablul pentru microfon pe unde se trage? Vreau si eu sa imi montez voice control pentru RNS 510. Am vazut ca locul pentru microfon e in plafoniera. Ai gasit vreun tutorial bun pe net? Multumesc!

Link către comentariu

Microfonul este in plafoniera. Cablul , la mine, duce on unitatea de telefon. La tine trebuie sa duca in RNS pe intrare si de acolo, pe iesire, il duci pana la unitatea de telefon. Nu am cautat tutoriale deoarece ma descurc si fara. Pacat ca nu am avut timpul si sprijinul necesar sa fac eu unul.

Sent from Al Bundy iPhone using Tapatalk

Cablul il tragi pe sub ornamentul de la stalpul fata dreapta.

Sent from Al Bundy iPhone using Tapatalk

Link către comentariu

Aceeasi chestie o sa o fac si eu..Voice command pt. RNS.

Mi se pare mult 40 de euro plus transport pt. un cablaj de la kufatec. O sa il fac eu de la zero. Singura chestie e ca, dupa cum stiti, cablajul microfonului e ecranat.

Eu ma gandeam sa scot cablajul microfonului din unitatea BT si sail leg la RNS. Insa de la RNS la unitatea BT nu ma am cablaj ecranat. Care sunt efectele daca nu folosesc cablaj ecranat de la RNS la unitatea BT?

Modificat de starchaser
Link către comentariu

Multumesc de raspuns. E super sa ai asa ceva in masina, ma bate si pe mine gandul pe viitor la un astfel de kit.

Cablul dupa ce il cobori pe la stalpul din dreapta, il duc prin spatele torpedo-ului pana in spatele navigatiei?

Link către comentariu

DA, pe acolo este traseul, prin partea superioara a torpedoului, pe langa celelalte cabluri ale masinii.

@ starchaser Nu e mai ieftin pe ww.carsystems.pl ?

O sa se auda cu paraziti si distorsiuni, semnalul de microfon este mic si usor de distorsionat.

oricum, sa inteleg ca tu ai bluetooth ? Atunci nu ai nevoie decat de un cablu ecranat de maxim 2 m care sal duci de la microfon la RNS si rerutezi actualul cablu de la microfon la RNS

In kitul de instalare care a venit de la carsystems , in mufa fakra sunt mai multe mufe cu 2 pini inde te poti juca cu microfonul, adica:

cablul de la microfon vine pana in spate la rns, se poate baga in mufa care duce la RNS [e IN si de acolo cablul ce duce la bluetooth se cuopleaza pe OUT, sau daca ai RCD se cupleaza cele 2 capete de cablu si e traseu complet de la microfon la RCD.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

Da, am BT pe masina si exact asa vreau sa fac.. Am gasit un cablaj de Jetta la dezmembrari si am luat cablajul ecranat de la microfon. Partea prooasta e ca era deja taiat din el, si acum imi lipsesc vreo 60 de cm..

O sa comand probabil un cablaj de BT si nu ma mai complic.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!